Atomerőmű-balesetek Japánban

Tokió. A sors fura fintora, hogy tegnap, a Nagaszaki elleni amerikai atomtámadás 59. évfordulóján két japán atomerőműben is baleset történt.

Tokió. A sors fura fintora, hogy tegnap, a Nagaszaki elleni amerikai atomtámadás 59. évfordulóján két japán atomerőműben is baleset történt.

Az első baleset a Tokiótól 320 kilométerre északnyugatra lévő mihamai erőműben volt: egyes jelentések szerint három, mások szerint öt ember meghalt, tizennyolc pedig megsérült, mert gőz lövellt ki egy reaktor turbinájából a turbinaházba. Radioaktív anyagok nem kerültek a környezetbe, s az erőmű területén belül sem történt nukleáris szennyeződés. A kicsapó gőzsugár ugyanis nem tartalmazott sem gáznemű, sem szilárd radioaktív részecskéket. A harmadik reaktor, ahol a baleset történt, automatikusan leállt. Egyelőre nem ismeretes a baleset oka, még folyik a szakértői vizsgálat. A mihamai atomerőmű a távol-keleti ország Fukui tartományában, Honsú szigetén található, gazdája a Kansai Electric Power áramszolgáltató nagyvállalat.

A másik baleset ugyanezen a szigeten, Simane kormányzóság egyik atomerőművében történt. Az erőmű második blokkjához közel lévő hulladékértékesítő üzemrészében tűz keletkezett. Itt sem mértek radioaktív sugárzást. Áldozatokat nem jelentettek a hírügynökségek. A Kyodo szerint biztonsági problémák sorozata rendítette meg a japán lakosság bizalmát az atomerőművek biztonságában az utóbbi években. 1999 októberében a Tokaimura japán atomerőműben történt szerencsétlenség. Ellenőrizetlen láncreakció indult be akkor egy szabálytalanul végrehajtott művelet közben. Két dolgozó időt akart megtakarítani azzal, hogy jelentős mennyiségű uránt kevert össze vödrökben, ahelyett hogy a biztonsági szabályoknak megfelelően speciális tartályt és gépi keverőt használt volna fel a munkafolyamathoz. Akkor két ember életét vesztette és több száz helyi lakos sugárfertőzést szenvedett. Azóta súlyosabb baleset mostanáig nem történt.

Megemlékezés Nagaszakiban

Nagaszaki. A város polgármestere tegnap felszólította az amerikai lakosságot, hogy lépjen fel kormánya atompolitikája ellen. „Amíg a világ egyetlen szuperhatalma ragaszkodik atomarzenáljához, addig nem zárható ki az atomfegyverek elterjedésének veszélye” – mondta húszezer ember előtt Ito Ittio. Koidzumi Dzsunicsiro miniszterelnök is felszólalt a megemlékezésen, és szorgalmazta az atomkísérletek teljes és végleges betiltását. Helyi idő szerint 11 óra két perckor, abban a percben, amelyben 1945. augusztus 9-én felrobbant a város fölött az amerikai Bockscar által ledobott atombomba, a Fat Man, egy percre megállt az élet Nagaszakiban, és emlékezésül az áldozatokra felzúgtak a harangok. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?