Áprilistól csökken a gyógyszerek ára

Pozsony. Az egészségügyi minisztérium 6,6 százalékkal csökkenti a gyógyszerárjegyzékben szereplő és receptre kapható több mint 7 ezer készítmény árát. „A szabadon árusítható készítmények ára nem változik” – tájékoztatott Silvia Balázsiková, az egészségügyi minisztérium szóvivője.

Pozsony. Az egészségügyi minisztérium 6,6 százalékkal csökkenti a gyógyszerárjegyzékben szereplő és receptre kapható több mint 7 ezer készítmény árát. „A szabadon árusítható készítmények ára nem változik” – tájékoztatott Silvia Balázsiková, az egészségügyi minisztérium szóvivője. Ugyancsak változatlan marad azoknak a gyógyszereknek az ára, melyeknek tavaly már legalább ekkora mértékben csökkent az áruk, vagy csak az október elsején életbe lépett gyógyszerárjegyzékben szerepeltek először. A minisztérium a csökkenést a korona euróhoz és dollárhoz viszonyított erősödésével indokolja, a tárca számításai szerint tavaly ez 6,63 százalékos volt.

A tárca azt állítja, az árcsökkentésbe beleegyeztek a gyártók és a forgalmazók is, az érintettek viszont ezt cáfolják.

„Nem született semmilyen megállapodás” – mondta lapunknak Monika Laššánová, a generikus gyógyszerek gyártóit tömörítő GENAS képviselője. Nem tartja kizártnak, hogy egyes kisebb gyártók emiatt inkább kivonulnak a piacról, vagyis néhány készítmény ezentúl nem lesz kapható. A GENAS azzal érvel, hogy a gyártás legnagyobb részét Szlovákiában végzik, költségeik 90 százaléka itt keletkezik, vagyis a korona erősödése nem csökkenti kiadásaikat. Sőt a pénz erősödése veszteségessé tette exportjukat, állításuk szerint tavaly emiatt több milliárd koronától estek el.

Természetese nem örülnek az árcsökkenésnek a forgalmazók és a gyógyszerészek sem. „Az intézkedés miatt több millió koronás kárunk keletkezhet” – mondta lapunknak Sína Niku, a forgalmazók szövetségének elnöke. A kár a raktárkészletek átárazása miatt keletkezik, mivel április elseje után a régi áron, drágábban vásárolt gyógyszereket is 6,6 százalékkal olcsóbban kell majd eladniuk. A minisztérium ugyan két hét átmeneti időt hagy a forgalmazóknak és a gyógyszertáraknak, már március 15-től olcsóbban vásárolhatnak, de ezt keveslik. „Legalább egy-két hónapos átmeneti időszakra lenne szükség, mivel általában ekkora raktárkészlettel rendelkezünk“ - magyarázta Niku. A gyógyszerészek hasonlóan vélekednek, ők is legalább 2 hónapos átmenetet tartanak szükségesnek. Elképzelhető, hogy ideiglenesen emiatt is hiány lesz egyes drágább készítményekből, vagy a patikák csak a felmutatott recept alapján rendelik meg a gyógyszert. „Ez jelentősen lassíthatja a ma rendkívül rugalmas ellátást” – mondta Niku.

A minisztérium az intézkedéstől 1,5 milliárd korona megtakarítást vár, ennek nagyobb része azonban az egészségbiztosítók zsebében marad. (lpj, p)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?