Pozsony. A kormány várhatóan ma hoz végleges döntést a személyforgalom megszüntetéséről 26 vasúti szárnyvonalon. Bár az érintett régiókból számos tiltakozás, petíció és panasz érkezett minden lehetséges fórumra, sehol sem találtak meghallgatásra a kérelmek.
Alkotmánybírósághoz fordulnak a vasúti szárnyvonalak miatt?
Lapunk úgy értesült, hogy egy kalondai lakos az alkotmánybírósághoz kíván fordulni a Losonc– Kalonda járat megszüntetése miatt. Gyenes József, a falu polgármestere elmondta, falubelije valószínűleg pert indít az állam és a vasúttársaság ellen, mert gyermekei alkotmányos jogait, a művelődéshez és a tanuláshoz való jogot látja veszélyeztetve, és elképzelhető, hogy többen csatlakoznak hozzá. A falu hiába írt számtalan levelet, tiltakozást, válaszra sem méltatták azokat. „Lesöpörtek minket a térképről! Február elejétől hétköznaponként három, hétvégeken viszont csupán egy járat indul a faluba. Még nincs biztosítva a gyerekek iskolába járása, a munkába járóknak pedig semmilyen lehetőségük nincs délelőtt tízig tömegközlekedési eszközzel bejutni Losoncra. Ide jutottunk. Nem ezt ígérték, méltatlan ez az Európába való gyalogolás, így biztosan lemarad ez a régió” – mondta Gyenes József.
A Vágsellye–Negyed szárnyvonalon fekvő önkormányzatok már decemberben elküldték tiltakozásukat. Az egyik érintett község, Zsigárd polgármestere elmondta, több érvet is felsoroltak a megszüntetés ellen, és a levelet a közlekedési miniszternek, mindkét vasúttársaságnak és a Nyitra megyei önkormányzatnak is elküldték. Csak ez utóbbitól kaptak választ, annyit, hogy a levelet továbbították a vasútnak. „A megszüntetése helyett inkább a Negyed és Gúta közötti szakasz megépítését, s így Vágsellye és Komárom vasúti összekötését szorgalmazzuk. A délebbi régióban több középiskola is van, és ha egyszer Komáromban létrejönne a magyar egyetem, még inkább ki lehetne használni ezt a vonalat. Nem beszélve arról, hogy a teherforgalomban is egyre fontosabb szerepe van ennek a szárnyvonalnak.” – mondta Baranyay Alajos.
A Komárom és Gúta közti személyszállítás megszüntetése ellen tiltakozó petíciót több mint ezren írták alá. Árgyusi Imre, Gúta polgármestere elmondta, érdemi választ sehonnan sem kaptak. „Nem lehet csak a gazdasági mutatókra hivatkozni, hanem a veszteség okait is meg kellene vizsgálni. A Gúta-Komárom közti vonatjegy többe kerül, mint a buszjegy, ráadásul az út is tovább tart. ĺgy persze, hogy sokan inkább az autóbuszt választják. Javasoltuk az illetékeseknek, hogy tárgyaljanak a gútai kábelgyár vezetőivel, oda ugyanis külön buszokkal szállítják a munkásokat. Megegyezés esetén viszont elképzelhető, hogy a vasutat vennék igénybe.” Léli Imre, Megyercs polgármestere elképzelhetetlennek tartja, hogy a négy érintett önkormányzat – Komárom, Keszegfalva, Megyercs és Gúta – átvállalja a szárnyvonal működtetését, amely a vasúttársaság szerint évente 11,5 millió korona veszteséget termel. (szasz, gl, vkm)
Az érintett dél-szlovákiai vonalak
Vágsellye-Negyed
Komárom-Gúta
Losonc-Kalonda
Pelsőc-Murány
Rozsnó-Dobsina
Rimaszombat-Poltár
Szepsi-Mecenzéf
Tőketerebes-Varannó
Nagykapos-Bánóc
Buszjárat közlekedik:
Párkány-Léva
Csata-Ipolyság
Korábban eldőlt, hogy a tátrai szárnyvonalakon megmarad a személyi forgalom
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.