50 millió bírság, ha romlott húst találnak

Pozsony. Lényegesen szigorúbb büntetések várnak az üzletekre és szupermarketekre, a kormány szigorítja az élelmiszerekről szóló törvényt. A jövőben 50 milliós bírságot is kiszabhatnak a romlott húsra bukkanó ellenőrök, bezárathatják az üzletet, sőt az új Btk. szerint akár egy évre rács mögé is kerülhet a vétkes.

„A törvényalkotásnál az elmúlt év tapasztalatait vettük figyelembe, hiszen rendkívül komoly hiányosságokat észleltünk” – magyarázta Simon Zsolt földművelésügyi miniszter. Elárulta, a véletlenszerű ellenőrzések januárban is folytatódnak, eredményéről szintén tájékoztatják a nyilvánosságot. A múlt évi botrányos tapasztalatok után a szaktárca szigorúbb büntetéseket javasol, s ezeket három csoportba sorolta. A kisebb kihágásokért, melyek közvetlenül nem veszélyeztetik a fogyasztók egészségét, egymillió koronás bírság szabható ki. Ilyennek minősül például a termékek csomagolásán észlelt hiányosság, helytelen megjelölés, a nyilvántartási hiányosságok. 30 milliós bírságra számíthat az olyan üzlethálózat, amely tiltott vagy allergén anyagokat tartalmazó élelmiszert forgalmaz, vagy ha alkalmazottja nem rendelkezik egészségügyi igazolvánnyal.

50 millió koronás bírságot kap az, aki például öreg, romlott, átcsomagolt húst és hentesárut árul.

Az élelmiszerekről szóló törvénymódosítás – a büntetőjogi normákhoz hasonlóan – bevezeti „a háromszor és elég” elvet. Eszerint ha egy üzletben egy év alatt három súlyos szabálysértést észlelnek, az illetékes hivatal bevonja az iparűzési engedélyt.

Emellett a januártól már hatályos új büntetőjogi törvénykönyvben még súlyosabb szankciók szerepelnek. Akár kétéves szabadságvesztésre is ítélhető az, aki szándékosan forgalmaz vagy árusít romlott, az emberi egészségre ártalmas terméket. Egy évre ítélhetik azt, aki ezt gondatlanságból követi el. Az állat-egészségügyi hivatal tisztában van a Btk. adta lehetőségekkel. „Tudunk ezekről a szankciókról. Az ellenőrzések során azonban nekünk az élelmiszerekről szóló törvény alapján kell eljárnunk. Bizonyos esetekben természetesen a hatóságokkal való együttműködésre is szükség van” – magyarázta lapunknak Jozef Bíreš, az állategészségügyi hivatal elnöke. Azt nem árulta el, hogy tavaly hány üzlet ellen indítottak büntetőjogi eljárást. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?