Könnyebben tárolható

Talán kevesen tudják, hogy az osztrák Bauer cég, amely elsősorban az öntözőberendezések révén ismert csaknem az egész világon, megalakulása óta foglalkozik az állati hígtrágya feldolgozására és kijuttatására szolgáló berendezések gyártásával is.

Talán kevesen tudják, hogy az osztrák Bauer cég, amely elsősorban az öntözőberendezések révén ismert csaknem az egész világon, megalakulása óta foglalkozik az állati hígtrágya feldolgozására és kijuttatására szolgáló berendezések gyártásával is. Jelenlegi gyártási programjában is számtalan ilyen berendezés található, például az, amelyik a folyékony hígtrágya elkülönítésére (szeparálására) szolgál. A cég szlovákiai képviseletének vezetője Peter Andráš ennek alkalmazási lehetőségeiről tájékoztatott. Elmondta, hogy a hígtrágya szeparációja a Bauer cég által kidolgozott és berendezései által működtetett technológiai eljárás. Ez a technológia elsősorban a nagy állatsűrűséggel rendelkező vállalatok számára ajánlott, amelyekben az állati ürülék ésszerű kezelése megfelelő műszaki beavatkozás nélkül nem lehetséges.

Ezzel kapcsolatban el kell mondani, hogy a nem szeparált hígtrágya a tárolás során három fő összetevőre bomlik: a nehezebb anyagokat tartalmazó rétegre, amely a fenékre süllyed, a folyékony anyagokra és a víztől könnyebb anyagokat tartalmazó rétegre, amely a felszínen telepedik meg, s gyakran nagyon kemény, szinte nehezen áttörhető réteget képez a tárolt hígtrágya felületén. Ezt a folyamatot csak gyakori homogenizálással (amely jelentős energiaköltséget jelent), vagy szeparációval lehet megakadályozni.

A szeparáció során a nyers hígtrágyát szilárd és folyékony részekre különíti el az erre szolgáló szeparációs berendezés, jelen esetben az S 650 típusú forgómenetes présgép. A présgép a kézi működtetésű gyümölcslé-sajtolók elvén működik, amelyből a szilárd anyag középen távozik, a folyékony része pedig rostán áthaladva alulról folyik ki belőle. A hígtrágya szeparációja által elkülönített anyagoknak a későbbi felhasználáskor számtalan előnyük van. Az így nyert szilárd halmazállapotú anyagok szárazanyagtartalma 39 %, ez a nedves fűrészpor konzisztenciájának felel meg. A folyékony rész gyakorlatilag állati vizelet, amely 1,5–4,0 % szárazanyagot tartalmaz.

A hígtrágya folyékony részének a szeparáció után az eredeti hígtrágyához viszonyítva az az előnye, hogy a tárolás folyamán nem lépnek fel problémák a szedimentációval, amely a hosszabb távú raktározás során számtalan problémát okoz. Térfogata a szeparáció által 30 százalékra csökken, így kisebb térfogatú raktározó tartályokra van szükség, vagy a tartályok meglévő térfogata által hosszabb idejű tárolás válik lehetővé. Nem elhanyagolható környezetvédelmi szempont, hogy tároláskor jelentősen csökken a bűz. A folyékony hígtrágya nagyobb stabilizációja következtében pontosabban meghatározhatók és ezáltal betarthatók az egyes kijuttatási adagok. Jobban felszívódik a talajban, a szilárd részek nem tapadnak meg a növényeken, lehetővé válik a tápanyagok gyorsabb felvétele. Egyúttal meghosszabbodik az alkalmazás időpontja, lehetővé válik a levéltrágyázás is. Üzemviteli szempontból egyszerűbb és olcsóbb lesz az alkalmazása a termőföldön. Alkalmazásával jelentősen csökken a kijutó gyommagvak mennyisége is.

A szeparáció által keletkezett szilárd halmazállapotú trágya tárolása szintén sokkal könnyebb, a meglévő tárolókban is lehetséges. A tárolók környékén jelentősen csökken a bűz. A vele való trágyázás növeli a talaj humusztartalmát, javítja a talajszerkezetet. Mintegy 30 százalékos szárazanyagtartalom esetén a szilárd részek már önállóan, egyéb adalékok nélkül is komposztálhatók.Könnyű az anyagmozgatás és a szállítás. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a trágya komposztalapú termék formájában fina-lizálható és a mezőgazdasági termelésen kívül is alkalmazható, értékesíthető. Jelenleg a potenciális érdeklődőknek azt a lehetőséget is lehetővé teszik, hogy a szeparátort a saját telepükön ingyen kipróbálják. A berendezést a megadott helyszínre kiszállítják, s az adott konkrét feltételek között működését a gyakorlatban is kipróbálják.

Hozzá kell tenni, hogy a folyékony hígtrágya kezelésére és alkalmazására komplex rendszer áll az érdeklődők rendelkezésére, amelyhez több berendezést is magában foglal. Közéjük tartoznak a nyers hígtrágya homogenizálására szolgáló elektromos vagy traktormeghajtású keverők, amelyek 50 – 5000 m3 térfogatú tartály tartalmát képesek megkeverni, az elektromos vagy traktormeghajtású szivattyúk, a szállításra és kijuttatásra használható tartálykocsik különböző felszereltséggel, 2–14 m3 űrtartalommal, különböző fajtájú hígtrágya adagolók (csöves, injektoros, szórófejes aplikátorok) és hígtrágya-ágyúk, amelyek az adagot 50–60 m-es távolságra képesek kijuttatni. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?