A jól elvégzett tarlóhántás nagyon hasznos művelet, a ráfordított költséget többszörösen viszszahozza. A talajnedvesség megőrzésén és a talajminőség javításán túl a magról kelő gyomok elleni harcban is jelentős szerepet tölt be.
Kifullasztani a tüskét
Most, amikor a vegyszerárak a növénytermesztési költségek jelentős részét teszik ki, érdemes visszatérni a régi, jól bevált, és ökológiailag is teljesen tiszta módszerhez. Ezt régen úgy mondták, hogy „ki kell fullasztani a tüskét”, azaz rá kell kényszeríteni a növényt, hogy a talajban lévő gyökérrendszeréből több tápanyagot használjon fel, mint oda visszaad. Ez úgy érhető el, hogy a tarlóhántás után, amikor a tüske zöme kihajtott, ekével, tárcsával, esetleg kultivátorral újra át kell járni a parcellát. Az a lényeg, hogy a tüskét tökéletesen kivágjuk. A műveletet annyiszor kell megismételni, ahányszor a tüske az őszi szántásig képes kihajtani.
Ősszel a területet a szokásosnál mélyebben kell szántani. Ez a legnehezebb és legigényesebb munkafolyamat, de fontos, mert a tüske gyökérrendszerének felső „emeletét” így tudjuk eltávolítani. Tehát olyan mélységre kell beállítani az ekét, hogy a vízszintesen elhelyezkedő, hosszú tüskegyökerek a felszínre forduljanak.
Az idei csapadékos év kedvezett a gyomok terjedésének, hiszen a nedves talajban a tüske és a többi gyomok is gyorsabban hajtanak. Akinek ez a gyom eddig sok problémát okozott, és a vegyszeres gyomirtással nem tudott jó eredményt elérni, alkalmazza a fent ismertetett módszert. Különösen ajánlatos a fullasztásos technológia alkalmazása azokon a parcellákon, amelyeken jövőre napraforgót, vagy más speciális növényt akarunk termeszteni.
A szerző az ÚKSUP komáromi munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.