Hőhullámok
Vannak, akiknél nem érvényesül a fokozatosság, és a menstruáció egyszer csak elmarad. A hőhullámok korábban nem tapasztalt módon, a legváratlanabb pillanatokban, nemegyszer kellemetlen helyzeteket előidézve, a mellkas, illetve a nyak felől az arcra felkúszó bőrpír formájában jelentkeznek.
Kezelhető kellemetlenségek: nem kell félni a hormonterápiától
Vannak, akiknél nem érvényesül a fokozatosság, és a menstruáció egyszer csak elmarad. A hőhullámok korábban nem tapasztalt módon, a legváratlanabb pillanatokban, nemegyszer kellemetlen helyzeteket előidézve, a mellkas, illetve a nyak felől az arcra felkúszó bőrpír formájában jelentkeznek. Ez gyakran súlyos feszültségeket okoz a változás korában levő nő lelkiállapotában, mivel hőhullámai jól láthatóan deklarálják környezetének: „klimaxos”.
Éjszakai izzadások
Ha a külső hőmérséklettől függetlenül, lefekvéskor vagy alvás közben verejtékezés indul meg és nemegyszer arra ébred, hogy lepedőjéből „csavarni lehet a vizet”. Ennek kapcsán gyakoribbá válhatnak a meghűléses és ízületi panaszok.
Alvászavar
Az alvás felületessé válik, szakaszos lesz, olykor hosszú ébrenléti állapotokban töpreng a számára új, csupa negatív élményt nyújtó változás mibenlétén, felismerve az addig csak hallomásból ismert öregedési tüneteket.
Depresszió
A fentiekben leírt változások következményében kialvatlan, fáradt, ingerlékeny lesz, emiatt családi, baráti munkahelyi konfliktusai támadhatnak, amelyek visszahatva lelkiállapota romlását okozzák, depressziót válthatnak ki.
Gyakori vizelési inger
Az urogenitális hám sorvadása miatt kénytelen megfontolni és elvetni a hosszabb utazás, nézőtéren vagy társaságban tartózkodás gondolatát. Kirekesztettség-érzése támad, ezáltal fokozódik állandósult rossz hangulata, depressziója.
Szexualitás
Általában a libidó csökkenése jellemző, ez részben organikus, részben a fent leírtak miatt kialakuló pszichés hatások következménye.
Fájdalmas közösülés
A hüvelyhám sorvadása miatt egyre sérülékenyebbé válik, csökken a hüvelyfalakat síkosító mirigyek működése, ezért a behatolás és az aktus fájdalmassá válik.
Az egyénenként változó mértékben jelentkező negatív hatásokon kívül nagyobb jelentőségű folyamatok indulnak el a női szervezetben.
Megelőzhető betegségek
Oszteoporózis
Általában a 35. életév táján a csontokban állandóan zajló, azokat építő és lebontó folyamatok aránya a lebontás irányába tolódik el. Ez a csontlebontó tendencia a változás korában erőssé válik és egyéni örökletes, illetve életmódbeli sajátosságának megfelelően úgynevezett csontritkulást, oszteoporózist okoz. Csökken a csontok ásványianyag-tartalma. A csontok veszítenek szilárdságukból, törékennyé válnak, súlyos esetben jelentéktelen traumák is csonttöréseket okoznak. Előfordulhatnak úgynevezett patológiás csonttörések is, amikor a csont minden erőhatás nélkül eltörik. Közismert a 60–70 év körüli nők gyakori és gyakran halálos szövődményekkel járó combnyaktörése. Gyakran láthatjuk az idősebb nők jelentős testmagasság-csökkenését, amelynek hátterében a csontritkulás miatt törékennyé vált és összeroppant gerinccsigolyákat kell keresnünk.
Érelmeszesedés
A genetikai és életmódbeli különbségeknek megfelelő mértékben szinte a szüléstől kezdődően megindul az erek meszesedése. A változás korában ez a lassú folyamat intenzívebbé válik és az érfalak rugalmasságának csökkenése, valamit az érelmeszesedés szűkítő hatása miatt kialakul a magas vérnyomás. Ezek következtében egyre gyakoribbá válik a kor előrehaladtával a szívizom romló vérellátása, az ischémiás szívbetegség, az angina pectoris és a gyakran halálos kimenetelű szívizominfarktus.
A gyógymód: ösztrogénpótlás
A bevezetőben már említettük, hogy a fent leírt elváltozások hátterében a változás korába érkezett nők csökkenő, illetve megszűnő petefészekhormon-termelését kell keresnünk. Ez az eltűnő hormon mai ismereteink szerint a tüszőhormon, az ösztrogén. Ha igaz az, hogy az ösztrogénhiány ilyen nagy horderejű károsodást képes okozni, akkor az is érthető, hogy annak bevitele a szervezetbe, az úgynevezett ösztrogénpótlás. Ez megvéd a változások kialakulása ellen, vagy képes lassítani azokat, sőt visszafordíthatja a kóros folyamatokat. Az ösztrogénpótlás hatása napok alatt igen szemléletesen és meggyőzően jelentkezhet. Megszűnnek a hőhullámok, az indokolatlan izzadások, az alvás elveszti szakaszos jellegét és visszanyeri pihentető hatását. Javul a depressziójától így megszabaduló nő kozmetikai állapota, fokozódik a bőr feszessége. Környezete gyakran teszi szóvá a látható előnyös változásokat, és megszűnnek a korábban megindult kellemetlenségek. Visszatérhet korábbi életmódjához, visszanyerheti szexuális érdeklődését, sőt az emelkedett ösztrogénszint végett szexusa kedvezően alakul.
A csontok ásványianyag-tartalmának csökkenése lelassul, az összehasonlító vizsgálatok gyakran annak fokozódását mutatják. A megszűnő, de legalábbis csökkenő oszteoporózis okozta csont- és izületi fájdalmak enyhülnek, mérséklődnek, de el is tűnhetnek, visszatér a mozgáskedv annak jótékony hatásaival együtt.
A hormonpótolt nők körében lényegesen csökken az arterioszklerózis (érelmeszesedés) kialakulásának mértéke. Azoknak a 60 év körüli nőknek a körében, akik nem kaptak hormonpótlást, már a férfiakéhoz közelít az infarktus és az agyvérzés jelentkezésének esélye, míg korábbi életkorokban a nőket a saját szervezetük által termelt ösztrogén védte ezektől. A hormonpótlásban részesülő nőknél – a hasonló korú férfiakkal összehasonlítva – lényegesen kisebb a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.
Az előzőekben leírt tények ismeretében egyértelmű, hogy élni kell a hormonpótlás lehetőségével. Megfelelő és a hormonpótlást nem ellenjavalló eredményű vizsgálatok birtokában célszerű az ösztrogén adását lehetőleg a változás korának elején megkezdeni. Sőt már az úgynevezett premenopauzában, amikor a teljes tünetegyüttes még nem bontakozott ki. Ösztrogénkészítmények tabletták, tapasz és krém formájában kaphatók.
A hormonpótlás káros mellékhatásai között említik a méhnyálkahártya rosszindulatú daganatának és a mellráknak gyakoribb kialakulását. A méhnyálkahártya ösztrogének önálló alkalmazása során előidézhető burjánzása biztonsággal megelőzhető a petefészek által korábban termelt sárgatest-hormonnak megfelelő hatású progesztogének ciklikus adagolásával.
Újabban sok kutatás, epidemiológiai tanulmány foglalkozik a hormonpótlásnak a mellrák előfordulását fokozó hatásával. Valójában a hormonpótlás 10–15. éve körül észlelték az emlőrák előfordulási kockázatának csekély mértékű emelkedését, melyet a hormonpótlás számos előnye kellően ellensúlyoz. Az emlőrák korai felismerését korábban felismerik azoknál, akiket hormonpótláskor rendszeresen ellenőriznek. A megfelelő progeszteron oppozíció mellett végzett ösztrogénpótlás nem jelent fokozott kockázatot, sőt a rendszeres ellenőrzés, mammográfiai kontroll fokozza a biztonságot.
Szakértők véleménye szerint a nem kívánt mellékhatásokkal szemben ugyancsak súlyos, de nagy eséllyel bekövetkező kóros elváltozások kialakulása előzhető meg a helyesen és időben alkalmazott hormonpótlással. Az ellenjavallatok köre igen szűk, ezekről a kezelés megkezdése előtt tudomást kell szereznünk. Elégtelen májműködésre utaló májfunkciós próbák, fenyegető tromboembóliás veszély, súlyos visszérproblémák, a méhnyálkahártya rosszindulatú daganata, az emlőrák szerepel a kizáró okok között. Az ösztrogénhiány által fenyegetett nők körében kellő körültekintés mellett és a kezelést kizáró okokat szem előtt tartva tudatosítani kell, hogy a hormonpótlás lehetősége adott, alkalmazása nem kezdeti, kísérleti állapotban van. A hormonkezeléstől való félelmen túl kell jutni. El kell érni, hiszen a lehetőség megvan rá, hogy a változás kora többé ne jelentsen egyet a rohamos öregedéssel, a naponta jelentkező fizikai és lelki gyötrelmekkel és a járókerettel. (erf)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.