Az arab világban vannak olyan kultúrkörök, amelyekben a nők alig várják a változó kor eljövetelét. Új, fontos életszakasz kezdetét jelentheti számukra, amelyben jók érzik magukat.
A nők változó kora és kezelése
Miről is van szó? Átmeneti kornak, azaz a változás korának nevezzük a nő életének azt a néhány évre tehető, intenzív endokrin változásoktól is kísért szakaszát, amely lezárja a termékeny életszakaszt és bevezeti az öregkort. Menopauzának nevezzük annak az utolsó menstruációnak az időpontját, amelyet 6 hónapon át nem követ ovuláció által kiváltott vérzés. A menopauza előtti, illetve utáni egy év a peri-menopauza. Ebben az időszakban egyénenként változó mértékben negatív organikus és pszichés tünetek jelentkeznek, és ezek átnyúlhatnak a menopauza utáni későbbi életciklusra, a posztmenopauzára is. Eme változások hátterében a petefészek hormontermelésének csökkenése, illetve fokozatos megszűnése áll.
Hormonpótlásról akkor beszélünk, amikor a szervezetben már nem termelődő női hormonokat kívülről, készítmények formájában juttatjuk be a női szervezetbe, hogy az annak hiányában jelentkező tünetek kialakulását megelőzzük vagy megszüntessük. A nyugati országokban 10–15 éve, Magyarországon és Szlovákiába is 10, de inkább 5 éve beszélhetünk kiterjedt, egyre inkább tömegeket érintő hormonpótlásról.
A közép-európai női népességnél átlagosan a 45–55. életév között köszönt be az úgynevezett változás kora. A szó szoros értelmében változásról beszélhetünk, mivel eddig nem tapasztalt, szubjektív és objektív szempontból új történések jelzik, hogy a fertilis életszakasz véget ért.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.