Itt az ideje, hogy felvértezze magát a nátha és az influenza ellen! Közeleg a tavasz, amikor a legtöbb ember vitamintartalékai kimerülnek, s fogékonnyá válik a náthára és influenzára. Hogy tudatosan is megerősítse immunrendszerét, fogadja meg tanácsainkat!
Kerülje el az influenzajárványt!
Amikor a szervezetet fertőzés fenyegeti, vagy immunrendszerünk stressz hatása alatt áll, meghatványozódik vitaminszükségletünk. A legfontosabb a C-vitamin pótlása, amely csökkenti a kortizol stresszhormon immunrendszer-gyengítő hatását. A kiviben és a citrusfélékben rengeteg a C-vitamin, fogyaszszon belőlük bátran.
Kezdje a napot kivis turmixszal! Hámozzon meg és szeleteljen fel négy kivit, majd tegye a turmixgépbe fél deci mézzel, negyed citrom reszelt héjával, csipetnyi őrölt fahéjjal és fél liter tejjel. Turmixolja össze, és már kész is a C-vitamin-bomba!
Izzadja ki a betegséget!
Már heti egyszeri szaunázással megelőzheti a meghűléses betegségeket! A magas hőmérséklet fokozza a vérkeringést, így az immunsejtek gyorsabban eljutnak a kórokozókhoz. A megfelelő illóolajok kiválasztásával erősítheti légzőszerveit, az orr nyálkahártyáját, ezáltal elkerülheti az influenzát. Locsoljon pár csepp eukaliptuszolajat a hevítő kövekre, ez segít megtisztítani a légutakat. Ugyanezt a hatást érheti el a fenyő- és a teafaolajjal, amely gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású. A borsmentaolaj nemcsak a kórokozókat űzi el, de a fejfájását is enyhíti.
Hallgasson zenét!
A nyugtató hatású zene hallgatása is erősíti az immunrendszert. Válasszon olyan muzsikát, amely szinte a lelkéből szól, és amelynek hallgatása közben lúdbőrzik a gyönyörűségtől. Az ilyen zene – éppen úgy, mint egy finom vacsora élvezete vagy egy kellemes együttlét a kedvesével – az agy azon részét aktivizálja, amely az ellazulásban segít.
Tanuljon meg lazítani!
Biztosan tapasztalta már, hogy egy-egy stresszes időszak végén az influenzavírusok megtelepednek a szervezetében. Ezt az okozza, hogy a feszültség csökkenti az immunsejtek aktivitását.
A stressz hatására termelődő kortizol és adrenalin akadályozza az immunrendszer működését, mivel állandó készültségben tartja a szervezetet. Ezért is fontos, hogy tanuljon meg kikapcsolódni! Legalább napi fél órát szenteljen a teljes kikapcsolódásnak.
A kikapcsolódást segítheti levendula- vagy jázminillattal: csepegtessen egy zsebkendőre valamelyik illóolajból öt cseppet, és szippantson mélyeket.
Ha feszültnek érzi magát, majszoljon el egy banánt: a benne lévő B-vitamin jótékonyan hat az idegrendszerre.
Aludja magát fittre!
Csak teljes nyugalomban és sötétségben képes a testünk a számos betegség kivédésében szerepet játszó melatonin hormont termelni. Ha nem alszik eleget, illetve ha túl világos és nem nyugodt környezetben próbál álomba szenderülni, a hormonszintje csökken a szervezetben és emiatt gyengül az immunrendszere. Azt sem szabad elfelejteni, hogy egy átmulatott éjszaka akár ötven százalékkal is csökkentheti az immunsejtek számát.
Mozogjon egyénre szabottan!
A sportolás az izmok mellett a test védekező mechanizmusait is erősíti. Ha azonban túlságosan leterheli magát, és nem az edzettségi szintjének megfelelő időtartamú és típusú mozgást választ, immunrendszerét is komoly erőpróbának veti alá. Ennek kivédésére minden másnap tartson szünetet, illetve ha betegnek vagy fáradtnak érzi magát, inkább jógázzon, végezzen Pilates-gyakorlatokat, vagy úszszon.
Vizet az egészségére!
A torok és az orr szöveteit olyan membránok borítják, amelyek csapdába ejtik a betegséget okozó vírusokat és baktériumokat. Ahhoz, hogy ezek a membránok megfelelően működjenek, nyirkosnak kell lenniük. Már a kezdetleges dehidratálás is akadályozza munkájukat, pedig ilyenkor még nem is érzünk szomjúságot. Igyon naponta két liter ásványvizet, ezzel megakadályozhatja szervezte kiszáradását. Az alkoholos és koffeintartalmú italokkal azonban hiába próbálja csillapítani a szomját, mert ezek éppen ellenkezőleg hatnak: vizet vonnak el a testből.
Rendszeresen mosson kezet!
A betegséget okozó vírusok és baktériumok a kezünkön, a kilincseken, a telefonok és faxkészülékek gombjain, a buszok kapaszkodóin akár három órán keresztül is életképesek maradnak. Az ember önkéntelenül is a szájához, a szeméhez vagy az orrához nyúl, így azonban a kezünkön lévő kórokozók a nyálkahártyán keresztül a szervezetünkbe jutnak. Éppen ezért az influenzás időszakban mosson gyakrabban kezet! Ú
Gyógynövények és az immunrendszer
Orbáncfű: az antidepresszáns hatásáról is ismert gyógynövény baktérium- és vírusölő tulajdonsága matt az immunrendszer erősítésére is kiváló. Növeli a szerotonin boldogsághormon szintjét a szervezetben.
Forrázzon le két teáskanálnyi orbáncfüvet egy csésze forró vízzel, tíz percig hagyja állni, majd szűrje le, és ízesítse mézzel. Napi három csészényit kortyoljon belőle.
Macskagyökér: A gyökér illóolajtartalma segít az idegi feszültség leküzdésében. Az idegi alapú gyomorgörcs tüneteit is csökkenti.
Forrázzon le két teáskanál macskagyökeret egy csésze forró vízzel. Hagyja öt-tíz percig állni, majd szűrje le. Lefekvés előtt fogyassza.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.