Keresik a fellendülő ágazatokat

A szakemberképzésnek reagálnia kell arra, hogy a hagyományos mezőgazdasági tevékenységek lehetőségei szűkülnek – vallja Szabó László, a Dunaszerdahelyi Magyar Tannyelvű Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakközépiskola igazgatója. Vele beszélgettünk arról, ők miként igyekeznek váltani.

Szabó László: „Négy év múlva új területeken képzett szakembereket bocsátunk ki.” A szerző felvételeIskolájukban a jövő évtől új szak nyílik, ezentúl élelmiszeripari szakembereket is képeznek. Miért döntöttek a bővítés mellett?

Néhány évvel ezelőtt Ján Sihelsky, a dunaszerdahelyi járási munkahivatal igazgatója jelezte az iskolánknak, hogy tapasztalataik szerint középfokú élelmiszeripari végzettséggel rendelkező szakemberek jó eséllyel próbálhatnának elhelyezkedni. Akkoriban ez a javaslat azonban nem került napirendre, amikor azután én kerültem az iskola élére, jelentkeztem náluk és azt a választ kaptam, hogy véleményüket továbbra is fenntartják. Ennek ismeretében kérvényeztük a szak megnyitását, ami azonban nem volt könnyű. Országos viszonylatban erre a szakra a nyitrai hegemónia jellemző, és ezt bontottuk meg mi, ráadásul egy magyar nyelvű képzés kérvényezésével. Végül az oktatási tárca nemzetiségi főosztálya, illetve Szigeti László államtitkár személyes kitartó támogatásának köszönhetően megkaptuk az engedélyt, így a jövő iskolaévtől megnyitjuk az első élelmiszeripari szakot. Mit fognak tanulni az ide jelentkező diákok?

A mezőgazdaság a jelenlegi formájában hanyatló ágban van. A munkaügyi hivatal elemzése szerint viszont az élelmiszeripar kis- és középüzemi szinten felemelkedő ágban található, vagyis elhelyezkedési szempontból érdemes efelé fordulni. Viszont a környékbeli szülők az utazási és a kollégiumi költségek miatt nagyon meggondolják, elküldjék-e a gyermeküket Nyitrára tanulni, az utóbbi években emiatt főként a környékbeli iskolák iránt érdeklődnek. Nálunk elsőként a Vállalkozás az élelmiszeriparban elnevezésű szak indul, elsősorban azért, mert közgazdászaink a mezőgazdasági menedzserszak oktatása során megszerezték a szükséges tapasztalatokat. Egy-két év múlva pedig az igényeknek megfelelően újabb élelmiszeripari szakokat indítunk. Mivel a környékbeli nagy élelmiszerfeldolgozó vállalatok közül jószerével csak a Juhocukor maradt talpon, nyilván ezek között szerepel majd a cukorfeldolgozó, vagy például a minőségellenőr. Szeretnénk olyan általánosabb szakokat is kialakítani, amelyek végzősei többféle élelmiszeripari ágazatban, illetve az egyre inkább megjelenő kisebb üzemekben is megtalálják a helyüket. Magyar nyelvű iskolaként egész Dél-Szlovákiából várjuk a diákokat, a távolabbiak számára kollégiumi elhelyezést biztosítunk. Milyen egyéb módon próbál reagálni iskolájuk a mezőgazdaság átalakulására?

A hagyományos mezőgazdasági nagyüzemi termelés visszaszorulása a korábban nálunk oktatott szakok végzősei számára is csökkentette az elhelyezkedés lehetőségeit. Mi viszont szeretnénk megőrizni az iskola mezőgazdasági irányultságát. Már korábban beindult a farmergazdálkodás szak, amely a termelésen kívül piackutatással, könyveléssel, marketinggel is megismerteti a diákokat. A korábbi vidéki kereskedelmi szolgáltatás szak alapjaira építve a vidéki turizmus fellendülésében bízva jövőre megnyitjuk az agrárturizmus szakot is. A már most rendelkezésre álló kapacitásainkat kihasználva a diákok gyakorolhatják a szállásadást, a főzést és a tálalást, a többi szükséges dolgot pedig kialakítjuk. Ha ez sikerül, akkor négy és fél év múlva a vidéki turizmussal kapcsolatos könyékbeli fejlesztési tervek megvalósítását képzett szakemberekkel segítjük majd. Egy másik új irányzatot az alternatív mezőgazdaság jelenti. A búslaki tangazdaságuk második éve foglalkozik biogazdálkodással, amelyről tudni kell, hogy hároméves átmenet után lehet minősített terméket a piacra vinni. Erre kapcsolódva fél osztály keretében egy újabb szakot nyitunk és diákjaink a gyakorlatot a tangazdaságban szerezhetik majd meg. Milyen tapasztalataik vannak a végzőseik elhelyezkedési esélyeivel kapcsolatban?

Végzőseink egynegyede továbbtanul. A többiek számára kell olyan körülményeket teremtenünk, hogy közülük minél többen a mezőgazdaságban találják meg a helyüket. Ezért igyekszünk, hogy a képzés átalakításával olyan irányzatokat tanítsunk, amelyeken belül az elkövetkező években számítani lehet a megélhetési lehetőségek bővülésére. Odafigyelünk arra is, hogy a diák a nálunk szerzett alapokra építve más területeken is képes legyen mozogni – ilyenek a könyvelés, a marketing, a számítástechnika. Újdonság lesz az ún. külső érettségi bevezetése. Ez abból áll majd, hogy a szakközépiskolások is, ha azt választják, a gimnáziumban tanított tananyagból érettségiznek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?