Tanulj a hibáidból és kudarcaidból!

Ha a legjobb képzettséggel és szakmai ismeretekkel rendelkezel, akkor is elbukhatsz a felvételi beszélgetésen. Egy unalmas önéletrajz, a hibás hozzáállás, a fölösleges beszéd kedvezőtlen benyomást alakíthat ki a cégvezetőben, személyügyi igazgatóban.

Az álláskeresőknek nincs fájdalmasabb, mint a „Sajnálattal közöljük, hogy...” kezdetű, száraz, érzéketlen mondatot olvasni, amelyet többnyire egyenformulába csomagolva fogalmaznak a személyzeti osztály munkatársai. Ha a pályázó a legjobb érettségivel, diplomával, referenciákkal rendelkezik, meg van győződve, hogy alkalmas a munkakör betöltésére és ennek ellenére a „galád” cégvezető mégsem mondja ki a boldogító igent, el kell kezdeni a hibákat keresni.

Minden előfeltételt teljesítek? Eredeti, személyhez és céghez szabott a motivációs levél? Tökéletes a helyesírás? Mindenképpen olvastasd át beadandó papírjaidat másokkal, hogy elkerüld a bosszantó, kisebb hibákat. Gondolj arra is, hogy állandóan frissítened kell önéletrajzodat, amelynek szinte a beadás napjával kell lezárulnia.

Aki megszívleli a tanácsokat és eredeti pályázattal el tudja adni képzettségét, általában veszi az első akadályt és hamarosan meghívást kap egy felvételi elbeszélgetésre. Szakértők azt tanácsolják, hogy a pályázó ne kezdjen el fecsegni, mert akkor a tapasztalat szerint előbb-utóbb értelmetlen butaságokat beszél. A sikertelen beszélgetések után hasznos feltenni a következő kérdéseket: Mit akart a beszélgetőpartner tudni? Mi nem tetszett a személyügyi asszisztensnek? Sikertelen interjúk után nyugodtan megkérdezheted a „felvételiztetőtől”, hogy miért utasítottak el, mit nem csináltál jól, mely kérdésekre adtál nem tetsző válaszokat.

Aki a felvételi beszélgetés előtt nem tisztázza magában, hogy melyek erős és gyenge oldalai, az interjún nem fogja tudni előadni. Aki pedig a hirdetés olvasása után nem gondolkodik el azon, hogy miért éppen ő alkalmas erre a munkára, inkább ne is adja be jelentkezését.

Mielőtt pályáznál

Miért veszi fel a munkaadó a pályázót? Azért, mert úgy gondolja, hogy az álláskeresőnek végre dolgoznia kellene? Együttérzésből? Nem. Két tényező érdekli a munkaadót: 1. Megéri a pályázó a pénzét? 2. Mi hasznom lesz abból, ha ezt a személyt felveszem?

Az te feladatod az, hogy pályázatában választ ad ezekre a kérdésekre. Egyáltalán nem egyszerű. De sikerülni fog, persze ennek az előfeltétele, hogy mélyen magadba szállj, és alaposan elgondolkodj a munkáltatónak adandó válaszokon. Tudatában kell lenned képességeidnek és motivációdnak. Sok pályázónak nehezére esik a felvételi beszélgetésen erős oldalát bemutatni. Megéri, ha komolyan elgondolkodsz erősségeiden, mert ez az a rész, ahol a versenytársak elé kerülhetsz. Képességeid elemzésekor a következő kérdésekre próbálj meg válaszolni. A legjobb az lenne, ha vennél magadnak a kellő időt és fáradtságot és mindenre írásban válaszolnál. Mit tanultál meg a tanulmányok, az első munkatapasztalatok alatt? Mi tudsz különösen jól? Mely tevékenységben vagy különösen erős? Milyen szakmai, egyetemi, iskolai (tantárgyakból) sikereket tudsz felmutatni? Mire vagy különösen büszke? Van olyan tevékenységi kör, amelyben szakértőnek számítasz? Gyakran kérnek meg segítségre, támogatásra? Milyen területen? Mit csinálsz legszívesebben a szabadidőben?

Tekintsd ezeket a kérdéseket segítségnek erényeid elemzésénél. Minél pontosabban válaszolsz, annál szemléletesebben be tudod mutatni, hogy mi lakozik benned és annál jobbak lesznek a kilátások, hogy pályázatoddal és a későbbi felvételi beszélgetésen meggyőzd a munkát kínálót. Pályázatod elolvasója, illetve a felvételi beszélgetés vezetője ekkor ugyanis tiszta képet tud formálni arról, hogy te mit kínálsz, hogy megéred-e a pénzt és hogy a cégen belül hol lehetne alkalmazni. Nagyon fontosak a szakmai sikerek. A potenciális munkaadó érdeklődve veszi tudomásul a korábbi sikereket és reméli, hogy az ő cégének is hasonló teljesítményt nyújtasz. (he, hv)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?