Színvonalas megmérettetés

Nyitra. A nyitrai református templomban múlt héten az Emlékezés 1944–2004 című pályázat ünnepélyes eredményhirdetését tartották, az első díjat az udvardi Salgó Gabriella nyerte. Ugyancsak első helyezett lett Psenák Ilona és Kiss Krisztina.

Nyitra. A nyitrai református templomban múlt héten az Emlékezés 1944–2004 című pályázat ünnepélyes eredményhirdetését tartották, az első díjat az udvardi Salgó Gabriella nyerte. Ugyancsak első helyezett lett Psenák Ilona és Kiss Krisztina. A nagyon szép második helyen végeztek Hegedűs Ivetta és Kósa Anna, az Udvardi Összevont Középiskola diákjai.

A nyitrai Konstantin Egyetem Közép-európai Tanulmányok Kara, a budapesti Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány, az Emlékezés 1944–2004 Közhasznú Alapítvány, valamint a nyitrai református egyházközség rendezvényének részvevőit Erdélyei Géza református püspök köszöntötte nagy szeretettel. Az igaznak emlékezete áldott – ezzel az ótestamentumi igével kezdte prédikációját a püspök úr, amelyben azokra a meghurcolt, halálra küldött honfitársainkra emlékezett, akik nagyon sokat tettek az emberiségért. Vállalták a legveszélyesebb szolgálatot: mindazokat megkeresztelték és megmentették, akik bizalommal fordultak hozzájuk. Koncsol László, a szlovákiai református egyház tiszteletbeli főgondnoka az embermentő, zsidókat kikeresztelő lelkészek életét rendkívül átfogó előadásában ismertette a jelenlévőkkel. Az előadó többek között Gál Ferencre emlékezett, aki 1939-től volt Nyékvárkony esperesplébánosa, és arra biztatta a híveket, hogy minden menekültet, bujdosót fogadjanak be. Az embermentések szürke eminenciája 1898-ban született Felsőapátiban, 1922-ban szenteltették pappá. Sedivý László, aki Szentendrén született, alázatos pásztori lelkülettel szolgálta gyülekezetét, szintén több száz zsidó kikeresztelkedését vállalta magára, végül Ilavára az ottani fegyházba került, ahol 1944-ben hunyt el. Puskás István református lelkész büntetése ugyancsak az ilavai börtön lett, őt azzal vádolták, hogy egy nap leforgása alatt mintegy száz zsidót keresztelt meg, megmentve őket ezzel a haláltábortól.

Az Emlékezés 1944–2004 pályázat kiírói, társszervezői szerint, elérkezett az idő, hat évtized múltán, hogy nyíltan emlékezzünk azokra a borzalmakra, amit holokausztnak, népirtásnak nevezünk. Elsősorban a fiataloknak kell megismerkedniük ezzel a korszakkal, amit úgy tehetnek meg a leginkább, hogy maguk is részt vesznek az akkori események tanulmányozásában, korhű dokumentálásában. Ez minden bizonnyal sikerült is azoknak a diákoknak – középiskolásoknak, egyetemistáknak –, akik részt vettek a pályázaton. Munkáikat a pályázat meghirdetői a közeljövőben szeretnék megjelentetni egy kiadványban, hogy azok tartalmával minél többen megismerkedjenek. (száz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?