Százéves az ipolysági gimnázium

<p>Fennállásának 100. évfordulóját ünnepli idén az ipolysági állami magyar gimnázium. A jubileumi évben az iskola igazgatója, Petrezsél Zsuzsanna, a tanári kar és számos külső segítő nagyszabású rendezvénysorozattal ajándékozta meg a jelenlegi és egykori diákokat.</p>

ZANOLETTI ÁDÁM

Béres Gábor ötlete nyomán februártól havi rendszerességgel tartottak tudomány- és művészetnapokat. A természettudományokat népszerűsítő tudománynapokon olyan neves szakemberek, kutatók látogattak el az iskolába, mint Teleki Aba fizikus vagy Csörgő Tamás részecskefizikus. A tudománynapok diákelőadásoknak is teret biztosítottak, több alkalommal kitűnő prezentációval bizonyította rátermettségét, felkészültségét Mlynárik Brigitta, Beňo Zsuzsanna és Zolczer Melánia. Az egyik művészetnapot a szervezők a komolyzenének szentelték, s azokat a régi diákokat hívták meg, akik zenei pályára léptek, így Híves Mária ének-, Dianis Dóra gitártanárt, valamint Matyó Márió szólóénekest, illetve felléptek a hangszeren játszó jelenlegi diákok is. A másik művészetnapon a gimnázium Bartók Béla Ifjúsági Vegyes Kara szerepelt az ipolysági zeneiskola kamarakórusával és a Csillag-szóró gyermekszínjátszó csoporttal. Júniusban a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségével karöltve magyarországi szakemberek bevonásával élményműhelyeket szerveztek a diákságnak, melyekben a tudomány és a művészet kapcsolatáról is szó esett.

Hosszú hónapok gyűjtő- és szervezőmunkájának eredményeképpen elkészült egy impozáns centenáriumi évkönyv is, mely az iskolatörténeten kívül tartalmazza az összes itt érettségizett osztály névsorát és minden tanár, igazgató nevét, valamint olvasható benne számos visszaemlékezés és interjú, melyekben volt diákok és tanárok idézik fel az iskolához fűződő élményeiket. A könyvbe nagyon sok fénykép is bekerült. A szerkesztés oroszlánrészét Tóth Tibor és Korpás Árpád vállalta, de sokat segített a gimnázium egykori tanára, N. Tóth Anikó és Vas Ottó is. Készült egy centenáriumi falinaptár is.

A 2013/14-es tanévnyitó óta is gazdag programnak örülhettek az iskola jelenlegi diákjai és a nagyközönség. Méltó nyitányként szeptember 4-én, 10 órakor, tehát napra és órára pontosan a 100. évfordulón Tóth Tibor történelemtanár iskolatörténeti előadása hangzott el, melyben megidézte többek között a gimnázium első igazgatójának, Barczán Endrének a szellemét. Október második hetében Hunčík Péter az életcélok fontosságáról beszélt a pályaválasztás előtt álló fiataloknak. Két kiállítás is nyílt az ünnep alkalmából. Az egyiken a Menora Saag Centrum Artisban Szúdy Nándor festményei láthatók. Szúdy Nándor a gimnázium diákja volt, ráadásul éppen száz évvel ezelőtt született. A megnyitón jelen volt három gyermeke. A gimnázium tehetséges szavalói a festőművész fivéréről, Szúdy Gézáról is megemlékeztek egy-egy verse felolvasásával, a tárlatnyitó hangulatát pedig az iskola hangszeres zenészei tették ünnepélyessé A másik kiállítás a másodikos Németh Márton gyönyörű természetfotóiból nyújt válogatást.

A centenáriumi év októberének harmadik hetében minden napra jutott program. Délelőttönként beszélgetések zajlottak az intézmény egykori diákjaival, akik különböző területeken váltak ismertté vagy végeznek jelentős tevékenységet. A diákság meghallgathatta Korpás Árpád újságírót, Forgács Miklós színházi rendezőt, Márton István nyugalmazott állatorvost, aki egyébként az egyik legidősebb öregdiák, valamint Csáky Pál politikust. Október 23-án Molnár Imre történész, diplomata tartott előadást az 1956-os eseményekről, másnap Kádasi Lajos genetikus, dr. Kiss László orvos-történész és Urbán Csajka Alexandra pénzügyi szakember találkozott a diákokkal, Németh Zoltán pedig Varga Imre költőt és N. Tóth Anikó írót faggatta műhelytitkaikról.

A jubileum kicsúcsodása az az ünnepi műsor volt, melyre több mint kétszáz meghívott vendég jelenlétében október 25-én került sor. Fellépett többek között Matyó Márió szólóénekkel, a Bartók Béla Ifjúsági Vegyes Kar Béres Gábor vezetésével, valamint a mindenki számára a meglepetés erejével ható Kedvező Alkalom Kisszínpad a Százas vagy? c. műsorral, mely N. Tóth Anikó mentorálásával készült el.

Az iskola múltját méltató számos ünnepi beszéd között elhangzott egy kiemelten fontos bejelentés is. Az oktatásügyi minisztérium eleget tett az iskola vezetése által benyújtott kérelemnek, és Petrezsél Zsuzsanna igazgató tanúsítványt vett át arról, hogy a gimnázium felveheti Szondy György nevét. A negyvenes évek elején már egyszer viselte az iskola a híres törökverő várkapitány nevét, de a háború után már nem kapta vissza. Az ipolysági gimnázium diákjai az utóbbi húsz évben is kimagasló eredményeket értek el különböző tanulmányi versenyeken, kiválóan szerepeltek az érettségihez kapcsolódó teszteléseken, megállták helyüket a felsőoktatási intézményekben, számos területen jó szakemberekké váltak. Az intézmény méltó a névfelvételre, ezentúl tehát Szondy György Gimnáziumnak hívják.

Az ünnepi műsor után emléktáblát avattak a gimnázium épületében az iskola megnyitásának 100. évfordulója alkalmából, majd az aulában nagyszabású iskolatörténeti kiállítás nyílt, mely Pálinkás Tibor, a Honti Múzeum igazgatója, egykori diák állhatatos és minden apró részletre odafigyelő munkáját dicsérte. Ezt követte az ünnepi fogadás, mely alkalmat adott sok-sok beszélgetésre, tanárok és tanítványok, generációk találkozására. Október 26-án hálaadó szentmisére került sor az ipolysági római katolikus Nagyboldogasszony-templomban, amelyet a helyi esperesen kívül nyolc olyan pap celebrált, aki a nagy múltú alma materben végzett. Délután az érdeklődők meghallgathatták Tóth Tibor iskolatörténeti előadását. A rendezvénysorozatot Kulka János koncertje zárta. A Kossuth-díjas színművész édesapja emlékének ajánlotta szólóestjét, hiszen ő is az ipolysági gimnáziumban érettségizett.

A jubileumi év programjait sokan támogatták, köztük egykori diákok, szülők, Ipolyság és a környező települések önkormányzatai, ki pénzadománnyal, ki tárgyi ajándékokkal, ki a munkájával. A szponzorokkal Petrezsél Tibor vette fel a kapcsolatot, a rendezvények szervezésében pedig sokat segített Hammersmidt Éva. Az iskola igazgatója, Petrezsél Zsuzsanna értékelésében elmondta, nagyon elégedett a magas mércével előkészített és lebonyolított centenáriumi rendezvényekkel, és reményének adott hangot, hogy a Szondy György Gimnázium a jövőben is életképes lesz, s diákjai megállják majd a helyüket az élet számos területén.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?