Sikeres bemutatkozás

<p>Iskolánk, a dunaszerdahelyi Magyar Tanítási Nyelvű Magángimnázium még ősszel kapcsolódott be a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Történettudományi Intézete és a PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnáziuma által szervezett Kreatív Történelem tanulmányi versenybe.</p>

SZABÓ ANNAMÁRIA

A versenyre felkészítő tanárnőnk, Simon Beáta hívta fel a figyelmünket, s azzal motivált bennünket, hogy ez a mi korosztályunknak való, igazi töriverseny, mert nemcsak az adatok biflázását követeli, hanem a történelmi események megértését, értelmezését. A verseny témái az I. világháború egyetemes és magyar eseményei voltak. Mivel iskolánk első alkalommal kapcsolódott be ebbe a rangos versenybe, teljesen tapasztalatlanok voltunk, mégis sikeresen vettük a három forduló akadályait. Úgy érzem, a három forduló alatt nagyon sokra tanított meg bennünket ez a verseny. Sokféle feladatot kaptunk, mely során nemcsak a lexikális ismereteinkre voltak kíváncsiak, hanem arra is, miként tudjuk ezeket az ismereteinket alkalmazni. Például egy folyamatábra segítségével azt kellett bemutatnunk, hogyan fejlődött a háború négy éve alatt a hadászat, vagy a háborús hátország asszonyainak sorsába kellett beleélnünk magunkat, és a nevükben memoárt írnunk nehéz mindennapjaikról. A legérdekesebb azonban egy korabeli lap háborús rovatának a megszerkesztése, illetve a korabeli jogszabályok alapján a rovat cenzúrázása volt.

Iskolánk négy csapattal nevezett be, és miután két csapatunk az első két forduló során kiesett, egyedüliként jutottunk be az összes versenyző iskola közül két csapattal az országos döntőbe, melyet 2014 áprilisában szerveztek. A szervezők fontosnak tartották, hogy a döntő, amelybe a 102 versengő csapatból nyolcat hívtak meg, ne csak versengés legyen a diákok és tanáraik számára, hanem olyan esemény is, amely során megismerjük a gyönyörű várost (a szállásunk Pécs főterén volt, az ablakunkból a híres pécsi dzsámira láttunk), barátságokat kötünk, és jól érezzük magunkat, élvezve a kedves házigazdáink vendégszeretetét.

Az egyetem épületében tartott döntőn próbára tették a diákok topográfiai ismereteit, vitakészségét és tájékozottságukat az I. világháború eseményeiben. A szoros versenyben diákjaink ugyan nem lettek dobogósak, de az elért eredményre így is nagyon büszkék lehetünk: a „Cefrekirályok”csapata (Simon Eszter, Török Ákos, Kovács Patrik, Szabó Miklós) a 4. helyen végzett, az 5. helyet pedig a „Nyugaton a helyzet változatlan” csapat (Kósa Laura, Szabó Annamária, Bajcár Ádám, Heringes Walter) szerezte meg. Külön öröm volt számunkra, hogy a Cefrekirályok elhozták a pécsi egyetem gyakorlóiskolájának, a Babits Gimnáziumnak a különdíját is.

Bár a verseny folyamatos pluszmunkát adott mindnyájunknak, emellett annyi pozitív élményt is, hogy erőt adjon a következő évben is a kreatív történelemtanuláshoz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?