Sikerekben gazdag tanév

Az elmúlt tanévben számos eredménnyel, rengeteg rendezvénnyel büszkélkedhetett a komáromi Selye János Gimnázium, és már az új iskolaévben is szerveztek programokat.A gimnázium egy éveA Selye János Gimnázium a 2016/2017-es tanévben is folytatta az egykori komáromi jezsuita, később bencés gimnáziumok

Az elmúlt tanévben számos eredménnyel, rengeteg rendezvénnyel büszkélkedhetett a komáromi Selye János Gimnázium, és már az új iskolaévben is szerveztek programokat.

A gimnázium egy éve

A Selye János Gimnázium a 2016/2017-es tanévben is folytatta az egykori komáromi jezsuita, később bencés gimnáziumok diákjai és tanárai által megalapozott hagyományokat. A tanulók nevelésében továbbra is három pillérre építünk: a magyarság iránti hűségre, a másság tiszteletére és a nagyfokú tudásra. Testvériskolai kapcsolatokat tartunk fenn a budapesti Szent István Gimnáziummal és a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziummal.

Az elmúlt tanév több jelentős eseménnyel gazdagította iskolánk krónikáját, melyek közül kiemelkedett a több mint 100 ezer euró értékű projekt befejezése – ennek keretében Nyitra Megye Önkormányzatának anyagi támogatásával megújult iskolánk sportpályája. További örömteli hír volt, hogy iskolánk egykori diákjának, Palinay Gyulának (érettségizett 1930-ban) az örökösei 20 ezer euróval támogatták alapítványunkat, ezzel az összeggel a tehetséges tanulókat támogatjuk. Ezenfelül kivételes elismerésként a Magyar Örökség és Európa Egyesület Magyar Örökség díj bírálóbizottsága idén egyebek mellett gimnáziumunknak ítélte oda a Magyar Örökség díjat, melyet 2017. március 25-én adtak át a Magyar Tudományos Akadémia székházában, Budapesten.

A tantárgyi és sportversenyeken kiemelkedően szép eredményeket értünk el az elmúlt tanévben. Sportolóink közül országos döntőben szerepelt fiú röplabdacsapatunk, amely a kerületi 1. helyezés után az országos bajnokságon is dobogóra állhatott, a 3. helyet megszerezve. A lányok kézilabdában a kerületi bajnokságon a 2., kosárlabdában pedig a 3. helyen végeztek. Nagy örömmel nyugtáztuk, hogy már a nyolc évfolyamos gimnazistáink is nagyon szép eredményeket érnek el korosztályukban, hiszen a lányok kézilabdában járási 1., majd kerületi 4. helyet szereztek. Asztaliteniszező lányaink a járási győzelem után a kerületi fordulóból is dobogós, 3. helyezéssel tértek haza. Egyéni atlétáink a kerületi döntőkben 7 dobogós helyet szereztek. A nem hivatalos versenyek sorából kiemelkedik a Komárom Komárno futóverseny, amelyen több mint 100 tanulónk állt rajthoz, a 17–18 évesek kategóriájában 2. és 4. helyezést szerezve.

Történészeink is kitettek magukért, a Gloria Victis történelmi vetélkedő 60 csapatos budapesti országos döntőjébe két csapatunk is bejutott, ahol országos 8. és 11. helyen végeztek. A társadalmi ismeretek tantárgyban a legnagyobb sikert az Európai Digitális Ifjak csapatversenyében elért országos 1. hely volt, az egyéni döntőben pedig országos 3. helyezést ért el egy tanulónk.

A humán irányú tantárgyak vonalán ezzel korántsem értek véget a sikerek, hiszen szavalóink közül hatan is dobogós helyen végeztek a Tompa Mihály Szavalóverseny országos döntőjében. Hasonló siker született a Szép magyar beszéd versenyben, ahol két kerületi elsőség után az országos döntő 1. és 3. helyén végeztek diákjaink. Az Implom József Helyesírási Verseny országos döntőjében szintén az 1., 3. és 4. helyen végeztek diákjaink, amit a Kárpát-medencei döntőben 3. és 6. helyezések követtek. A szlovák nyelvi versenyek között az Ismerd meg a szlovák nyelvet verseny kerületi döntőjéről ezüstsávos minősítéssel érkezett haza egy tanulónk. Az idegen nyelvi olimpiákon német nyelvből országos 3. és 6., spanyol nyelvből pedig országos 5. helyezéssel tértek haza tanulóink, a Best in Deutsch online versenyen szereplő csapatunk európai nagydíjas lett.

A reál tantárgyak versenyeiben diákjaink hagyományosan jól szerepelnek. Matematikából az olimpia kerületi fordulójában, 4 kategóriában összesen négy 1. helyet szereztek diákjaink, miközben a legmagasabb A kategóriában egy tanulónk az országos döntőben képviselte iskolánkat. Nyolc évfolyamos „kisgimiseink” az alapiskolások 9. évfolyamának kategóriájában holtversenyben két 1. helyet is elhoztak a kerületi fordulóból, majd a Pitagorasz verseny pozsonyi országos döntőjében szereztek 1. és 5. helyet, és a TIT Kalmár László Matematikaverseny budapesti országos döntőjében is 2. helyet ért el egy tanulónk.

Fizikából három kerületi 1. hely, valamint az országos döntőben szereplő négy tanulónk méltó helytállása jelentette a legnagyobb sikereket. A biológiaolimpián egy kerületi 6., a rákövetkező országos 16. hely volt a „termés”. Az informatika területén is kiemelkedő eredmények születtek az iBobor, az Infoprog és a Zenit informatikai versenyeken, ám a legnagyobb sikert az informatikai olimpia kerületi 2. és országos 4. helyezése jelentette.

A felsoroltak mellett már nem jutott hely a sportolók további járási és kerületi sikereinek, sem pedig az egyéb, nem hivatalos tantárgyi versenyek és háziversenyek győzteseinek méltatására, pedig ezeken a további versenyeken legalább még egyszer ennyi szép eredmény és siker született, mint a fentebb felsoroltak. Ismerve tanulóink tehetségét és iskolánk tanárainak munkáját, őszintén bízom benne, hogy ez a folyamat a következő években is hasonlóan folytatódik.

A sikerekért természetesen köszönet illeti a diákokat, a felkészítő tanárokat, de a szülőket is, akik évről évre sok tanulót íratnak be hozzánk.

Andruskó Imre

igazgató

Holokauszt-emléknap

Szlovákia szeptember 9-ét határozta meg a holokauszt és a rasszista erőszak áldozatainak napjaként. 2003-tól minden év szeptember kilencedike a holokauszt emléknapja az alap- és középiskolákban. Napjainkban, több mint fél évszázaddal a népirtás után, már alig vannak túlélők, akik tanúsíthatják a borzalmakat, melyek rázúdultak a zsidó népre. Közös kötelességünk a holokauszt áldozataira való emlékezés, valamint az ellene kiállók előtti tisztelgés. 2003 áprilisában a Selye János Gimnázium igazgatója, Andruskó Imre kezdeményezésére iskolánk a Komáromi Zsidó Hitközséggel együtt holokauszt-emléknapot rendezett. A program célja az volt, hogy megismertesse a komáromi gimnázium tanulóit a vészkorszak történetével, valamint a formális és informális oktatás módszereivel emléket állítson Komárom és környéke egykori zsidó lakosainak.

Szeptember 8-án a gimnázium előtt gyűltek össze a 2. évfolyam diákjai, hogy közösen emlékezzenek meg az áldozatokról Deák Irén történelemtanár bevezető gondolataival. A több mint háromórás előadás célja nemcsak a megemlékezés, hanem a múlt teljesebb megértése, az empátia felkeltése, s annak felismerése, hogy a holokauszt az egész emberiség számára hatalmas veszteséget jelentett, s ezáltal megakadályozzunk bármiféle népirtást, akárhol történjen is a világban. Diákjaink betekintést kaptak a komáromi zsidó hitközség életébe, rövid előadást tartott nekik Paszternák Antal és Dr. Novák Tamás a zsinagógában, majd a zsidó temetőben hallhattak a zsidóság temetkezési szokásairól, összehasonlítva más vallások szokásaival. Ezután megnézték a zsidó sírokat, neveket és a sírfeliratokat, jelképeket a sírköveken. Visszatérve az iskolába a Holokauszt szemei című ismeretterjesztő filmet nézték meg.

Minden emléknapnak szerepe van a jelen alakításában. A 21. században is szükségük van tanulóinknak a múlt valóságának őszinte megismerésére, arra, hogy tanulni tudjanak a történelemből. Az elmúlt korok csodáin kívül tudniuk kell a szörnyűségekről is. Meg persze a magyar kultúra kimagasló alakjairól, akik itthon vagy emigrációban túlélték a vészkorszakot, mint például Hajós Alfréd, Örkény István, Karinthy Ferenc, Teller Ede, Kálmán Imre, Neumann János... Mindenképp említést érdemelnek „az igaz emberek az embertelenségben”, mint például Apor Vilmos, Bajcsy-Zsilinszky Endre, Raoul Wallenberg. De a megemlékezés része kell hogy legyen néhány talán megválaszolhatatlan, mindenképp elgondolkodtató kérdésnek is: Miért történt meg? Mit lehet tenni, hogy ez soha, sehol, semmilyen vallási, etnikai, nemzeti közösséggel szemben ne ismétlődjék meg?

A komáromi Selye János Gimnáziumban támogatjuk a holokauszt-emléknap évenkénti megrendezését. Miközben a diákok a holokausztról és más népirtásról tanulnak, rá kell ébredniük, hogy ilyen, emberek által elkövetett bűntettek újra előfordulhatnak, ahogy ez megtörtént a zsidókkal, megtörténhet másokkal is. Emlékezünk az áldozatokra és próbáljuk megérteni, mi történt több mint hetven évvel ezelőtt, amikor a rasszizmus, az előítéletek és a gyűlölet szabadon tombolhatott, és az okok feltárása, megértése a jelen korszaknak is fontos. A „felsőbbrendűség” csak akkor érvényesül, ha kreálunk egy „alsóbbrendűt”, akihez képest mi felsőbbrendűk vagyunk. A történelmi tanulságok őszinte kimondásával „el tudjuk érni az embereket, a lelkeket, hogy megfelelő oktatási programokkal, magunk és mások iránti tiszteletre neveléssel fel tudjuk készíteni a jövő generációt egy emberségesebb világ építésére”.

Dr. Králik Zsuzsanna

főszervező

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?