Selyés diákok sikerei a Nemzetközi Kenguru Matematikaversenyen

A Selye János Gimnázium tanulói tizedik alkalommal kapcsolódtak be a Nemzetközi Kenguru Matematikaverseny- be. Az eredményhirdetés május 4-én volt a gimnázium dísztermében.

A Selye János Gimnázium tanulói tizedik alkalommal kapcsolódtak be a Nemzetközi Kenguru Matematikaverseny- be. Az eredményhirdetés május 4-én volt a gimnázium dísztermében. A meghívott diákok és felkészítő tanáraik izgatottan várták, hogy megtudják helyezésüket.

Mi is ez a verseny valójában, melybe négy kontinens több mint 40 országának 6 millió diákja kapcsolódott be, és egy időben, saját anyanyelvén, ugyanazokon a matematikai problémákon törte a fejét?

A versenyt 1991-ben két francia tanár szervezte meg próbaképpen saját diákjai számára. A jó ötlet hamar szárnyra kapott, és egyre többen kapcsolódtak be a versenybe. 1993-ban a Francia Matematikai Társulat és a Francia Tudományos Akadémia által összehívott konferencián megalakult a Kangourou Sans Frontieres (Kenguru Határok Nélkül) Alapítvány, amely a versenyt nemzetközivé tette, és a mai napig összefogja az immár 46 ország szervezőit. Magyarország 1994-ben kapcsolódott be a Bolyai János Matematikai Társulat révén egy nem széles körű próbaverseny megszervezésével. A versenyt érdekesnek találták, és szervezőt kerestek, így 1995-ben a Zalai Matematikai Tehetségekért Alapítvány nevében Dr. Pintér Ferenc vállalta el a magyarországi szervezést. Keszegh Istvánnak, a Selye János Gimnázium nyugalmazott tanárának köszönhetően a Szlovákiában magyar iskolába járó magyar diákok anyanyelvükön versenyezhetnek.

A versenyfeladatok minden évben öt korosztály részére készíti el a 46 ország küldötteiből álló feladategyeztető konferencia angol nyelven. A magyar nyelvű feladatsorokat és az egyes köteteket Erdős Gábor tanár úr készíti elő, köszönet a szakszerű, precíz munkáért.

A Nemzetközi Kenguru Matematikaverseny világverseny: Albánia, Ausztria, Banglades, Belgium, Bolívia, Brazília, Kolumbia, Costa Rica, Horvátország, Ciprus, Csehország, Ecuador, Finnország, Franciaország, Németország, Ghána, Görögország, Honduras, Magyarország, Indonézia, Irán, Izrael, Írország. Olaszország, Jamaica, Kazahsztán, Kirgizisztán, Litvánia, Macedónia, Malajzia, Mexikó, Mongólia, Nagy-Britannia, Norvégia, Pakisztán, Panama, Peru, Lengyelország, Portugália, Románia, Oroszország, Szerbia, Szingapúr, Szlovákia, Szlovénia, Dél-Korea, Spanyolország, Svájc, Tunézia, Törökország, Ukrajna, az USA, Uruguay, Venezuela és Vietnam vesz részt a versenyben.

A verseny egyfordulós. Az 5–12. évfolyamosoknak 75 perc alatt kell megoldaniuk 30 feladatot. A 2. és 3–4. évfolyamosoknak 24 feladatuk van, amit 60 perc alatt kell megoldaniuk. A verseny kiemelt célja az Európai Unió középtávú munkaprogramjával összhangban a természettudományi pályák iránti érdeklődés fokozása, hogy minél több jó képességű fiatal kerüljön a pályára. A versenyképességet megalapozó technológiai tudás nagyon nagy részben matematikai ismeretekre épül.

Alapkövetelmény a logikus gondolkodás, az absztraháló képesség, a jó megfigyelőképesség, a kombinatív képesség, a jó térszemlélet, az igényes és pontos szövegértés fejlesztése, a kíváncsiság és a tudásvágy felkeltése.

Nézzük a Selye János Gimnázium jutalmazott diákjainak és tanárainak névsorát:

6. évfolyam – 120 versenyző

Klepáček László (I.N) – 2. hely

7. évfolyam – 113 versenyző

Csaplár Viktor – 1. helyezés

Hübsch Dominik (II.N) – 2. hely

Simonics Bence (II.N) – 3. hely

Ipóth Nikolett (II.N) – 4. hely

8. évfolyam –138 versenyző

Vitálos Ágnes (III.N) – 3. hely

Domján László (III.N) – 21. hely

I. évfolyam – 234 versenyző

Pinke Jakab Zoltán (I.A) –

1. hely

Pinke Andrea (IV.N) – 2. hely

Markó Anna Erzsébet (I.A) –

5. hely

II. évfolyam – 196 versenyző

Pszota Máté (II.A) – 1. hely

Édes Lili (II.A) – 2. hely

Bánki Bence (II.A) – 4. hely

Czibor Dóra (II.A) – 5. hely

III. évfolyam – 161 versenyző

Csenger Géza (III.A) – 1. hely

Bugár Gergely (III.A) – 4. hely

Andruskó Zoltán (III.A) – 5. hely

Izsóf Ottó (III.A) – 6. hely

A versennyel egy időben zajlott a matematika érettségi írásbeli része, így a negyedikes tanulók közül csak heten vettek részt a versenyen. Akik mégis vállalták a megmérettetést iskolánkból:

IV. évfolyam

Varga Tamás (IV.A) – 2. hely

Bukovszky Gergely (IV.A) –

3. hely

Kotiers Mihály (IV.A) – 4. hely

Kulcsár Szabó Péter (IV.A) –

6. hely

A felsorolt diákok és az első helyet elért tanulók felkészítő tanárai tárgyi jutalmat kaptak.

A Selye János Gimnázium tanárai közül: Horváth Fél Szilvia, Horváth Katalin, Bukorné Both Emőke és Fonód Tibor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?