Sarokba az iskolatáskát!

Dunaszerdahely. „Szakítunk azzal, hogy gyorsvonatból tanítunk, átszálltunk a személyvonatra” – ezzel a jelmondattal vezették be a Vámbéry Ármin Alapiskola első osztályaiban a határidőkben módosított tantervet.

Dunaszerdahely. „Szakítunk azzal, hogy gyorsvonatból tanítunk, átszálltunk a személyvonatra” – ezzel a jelmondattal vezették be a Vámbéry Ármin Alapiskola első osztályaiban a határidőkben módosított tantervet. A lassúbb tempó lehetővé teszi a tanítóknak, hogy minden diákhoz egyénileg közelítsenek, a magolás helyett az értő tanulást sajátítják el a gyerekek, és a délutáni foglalkozások által mentesülnek a házi feladatoktól, így az iskolatáska hordásától is. Mindezzel a szülők részéről is nagy terhet vállal át az iskola, hiszen ezentúl nem nekik kell begyakoroltatni az írást-olvasást.

Túl sok az előírt tanagyag

Az ötlet Szabó Éva és Vörös Mária tanítóktól származik, akik többéves tapasztalatukra alapozva döntöttek úgy, hogy váltanak, mert nem csak az elsősöknek, de sokszor a tanároknak is túl sok és főként gyors az előírt tanagyag. Például az olvasás és írás megalapozását szolgáló hangoztatásra ők két-három hetet is szánnak, míg a tanterv erre csak két órával számol. Továbbá három helyett csak két betűt tanítanak hetente.

„A tanterv jó, csak nagy léptekkel halad, ami felesleges. Miért kellene fél év alatt megtanulni írni és olvasni, ha lehet azt nyugodtabban, egy hatéves tempójához mérten is oktatni” – indokolta döntésüket a két tanítónő.

Csökkenhet a gyermekek feszültsége

Véleményük szerint, ha lassítanak a tempón, jobban rögzülnek a tanultak, több idő jut az egyéb képességek fejlesztésére, és amit a legfontosabbnak tartanak, csökkenhet a gyermekek feszültsége és növekedhet az érdeklődése. A gyengébb képességűeknek is több idő jut a tanulásra, a fogékonyabb gyerekek pedig érdeklődésük szerint külön feladatlapokat kaphatnak. Mindezt az iskolaigazgató jóváhagyásával, és a szülők informálásával vezették be.

„Az első visszajelzések és tapasztalatok kedvezőek, a gyerekek szeretnek iskolába járni, ami lehet akár meglepő is. Fontos, hogy kiegyensúlyozottak és nyugodtak legyenek, hiszen az első osztályban alakul ki a gyerek további viszonya az iskolához” – nyilatkozta Fibi Sándor igazgató. Terveikben szerepel a hasonló újítás további alsó tagozatos évfolyamokban is, és bíznak benne, hogy tapasztalataikat a felsőbb döntéshozók a jövőben hasznosítani tudják egy megreformált törzstanterv kialakításánál.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?