Rezgések és hullámok

A Tudomány és technika hete alkalmából iskolánk, a galántai Kodály Zoltán Gimnázium szakelőadást szervezett a harmadikos és negyedikes tanulók számára.Már hatodik alkalommal kértem fel erre a feladatra iskolánk volt diákját, Dr.

A Tudomány és technika hete alkalmából iskolánk, a galántai Kodály Zoltán Gimnázium szakelőadást szervezett a harmadikos és negyedikes tanulók számára.

Már hatodik alkalommal kértem fel erre a feladatra iskolánk volt diákját, Dr. Moravský László plazmafizikust, aki a pozsonyi Comenius Egyetemen tanít, miközben tudományos munkát is végez.

Az idei előadás címe Rezgések és hullámok volt. Laci a bevezetőben megemlítette a mechanikai mozgások fajtáit, jellemezte a rezgőmozgást, annak egyenletét, a rúgón rezgő test sebességét, gyorsulását. Szó volt a rezgések periódusidejéről, frekvenciájáról, a rezgőmozgás energiájáról. Majd következett a matematikai és fizikai inga bemutatása. Hallottunk forgatónyomatékról, tehetetlenségi nyomatékról, a rendszer súrlódásáról, rezgéscsillapításról, rezonanciáról. Ezt követték a rezgések az elektromágnesességben. RLC-áramkör, induktancia, kapacitancia, impedancia – sok rejtélyes, idegen szó. Jelentésüket csak az érti, aki már túl van a másodikos fizikatananyagon, esetleg fizikaérettségire készül. Előkerültek a parciális derivációk, az integrálszámítás. A váltakozó áram és feszültség kapcsán szó esett a dinamóról, az alternátorról és a villanymotorokról. Átismételhettük a hullámok felosztását és tulajdonságait. Az előadó beszélt a földrengésekről, a víz- és hanghullámokról, a hullámok kihasználásának széles skálájáról (a rádióhullámok, a mikrohullámú sütő, a radar, az EKG és más berendezések működéséről, valamint az ultrahang széleskörű felhasználásáról).

Harmadikosaink ízelítőt kaptak fénytanból is. Megtudták, hogy a fény elektromágneses sugárzás, van látható és láthatatlan tartománya. A Doppler-effektus nemcsak a hanghullámok esetében, a radarnál működik, hanem a fény esetében is. Segítségével elemzik a Földre érkező fény színképét, amelyből megállapítható egyebek mellett az a tény, hogy a világegyetem tágul. Szó esett még a fény felbontásáról, a fény interferenciájáról, részecske- és hullámtermészetéről, a kvantumelméletről, fotoeffektusról, atomenergia-szintekről, a Schrödinger-egyenletekről...

A bő ismereteket felsorakoztató, tartalmas, érdekes előadás nagyon tetszett a diákoknak. Az előadás végén Laci elmondta, hogy az egyetemen kísérleti fizikusként az anyagok diagnosztikájával foglalkozik. Egy IMS spektrométeren dolgozik, ionokat vizsgál. Ez a fajta kutatás, elemzés például segít a repülőtéren megvizsgált utasok közül kiszűrni azokat, akik drogokkal, robbanóanyagokkal voltak kapcsolatban.

Lacinak köszönet az előadásért. További sikereket kívánunk neki, és jövőre más témával visszavárjuk.

Kaprinay Emika

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?