Palya Bea és vendégei a komáromi Borostyán Folkfesztiválon

A Borostyán együttessel 2002 júniusában koncertet adtunk a Pécsi kulturális fesztiválon. Az utánunk fellépő világzenét játszó budapesti Folkestra együttes énekesnőjét, Palya Beát ott volt alkalmam megismerni. Csodálatos hangjával, temperamentumával a hazai közönség most találkozhat először.

A Borostyán együttessel 2002 júniusában koncertet adtunk a Pécsi kulturális fesztiválon. Az utánunk fellépő világzenét játszó budapesti Folkestra együttes énekesnőjét, Palya Beát ott volt alkalmam megismerni. Csodálatos hangjával, temperamentumával a hazai közönség most találkozhat először.

Az 1976-os születésű Palya Bea kisgyerekkora óta táncol és énekel, már tizenhat évesen a moldvai népzenét játszó Zurgó együttes tagja volt. Tanulmányozta a cigány, török, illetve bolgár népzenét és sajátjaként kezdte alkalmazni azok elemeit. Mindeközben más zenei horizontok felé is mozgott, feltűnt a Laokoón együttesben, és tagja lett Szőke Szabolcs Hólyagcirkusz Társulatának. Aztán 2000-ben jöttek a Portugál című film sikeres betétdalai Monori Andrással, és ennek eredményeként megszületett a Folkestra együttes, amelylyel már bemutatkozott Prágában és Lengyelországban is. A word-music zenét játszó Folkestrán kívül tagja az autentikus népzenét játszó Kárpátia zenekarnak, valamint közreműködött a népszerű Sebő együttes koncertjein és CD felvételein.

Bea 2002-ben szerzett diplomát az ELTE néprajz szakán, de a tavalyi év fontos eseménye volt számára a Budapesti Francia Intézet ösztöndíja, melynek révén két hónapot töltött Párizsban egy indiai énekesnő, Kakoli Sengupta tanítványaként, valamint az Artisjus-díj, mellyel a múlt év decemberében előadói teljesítményét jutalmazták. Ő lesz majd a magyar szólista azon a nemzetközi koncerten, amelyet Manos Hadjidakis tiszteletére a következő olimpiai játékok alkalmával rendeznek.

Palya Bea hivatalosan idén kezdett szólókarrierbe. Magyar népzenét tanult, mára azonban cigányos, csodálatos gazdagságú hangját már a perzsa és indiai énekek tanulmányozása, valamint az improvizáció technikáinak elsajátítása is formálta. Bársonyos, finom árnyalatú, változatos fekvésű és erejű hangja egyszerre felkavaró és megnyugtató. Bea hangjának természetessége az, ami legelőször megragadja a hallgatót, az a közvetlen báj, ami talán a népdaléneklés sajátja. Az a kifinomult, mégis mesterkéletlen tisztaság, amely segít, hogy a legőszintébb módon, egyszerűen, mégis csodálatos árnyalatokkal gazdagon kelthesse életre a dalokat, tudatos művészi átéléssel és odaadással.

Augusztus 23-án a 9. Borostyán Folkfesztiválon a komáromi Tiszti Pavilon szabadtéri színpadán hallható szólókból és duókból álló előadásban, Beával való párbeszéde során Eredics Dávid és Buzás Attila számtalan fúvós és vonós hangszereket szólaltatnak meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?