Óvodáskorban angolt?

Fiam másfél éves, magyarul és szlovákul is beszél, mert vegyes házasságban élek. Szeretném, ha gyermekem elsajátítaná az angol nyelvet is, ám azt nem akarom, hogy összekeveredjenek a fejében a nyelvek.

Fiam másfél éves, magyarul és szlovákul is beszél, mert vegyes házasságban élek. Szeretném, ha gyermekem elsajátítaná az angol nyelvet is, ám azt nem akarom, hogy összekeveredjenek a fejében a nyelvek. ĺrassam be angol óvodába, vagy várjak, míg az alapiskolában angolt kezdenek tanulni?

Jelige: Óvoda

Príhoda, a neves cseh orvos-pszichológus, aki szintén vegyes házasságban élt, mert angolul beszélő amerikai felesége volt, Dalibor fiához születésétől kezdve csak csehül szólt, felesége pedig mindig csak angolul. Könyvében azt írja, hogy amikor beszélni kezdett a fia, vele mindig csak csehül, az anyjával pedig angolul beszélt. A gyereknek nem okozott gondot a két nyelv megkülönböztetése és egyidejű elsajátítása. Príhoda ezt annak tulajdonítja, hogy fia a két nyelvet először a két arc szerint különböztette meg.

Nem tudom, hogy gyermeke másfél éves korára milyen szinten beszéli a magyar és a szlovák nyelvet. Valószínűleg még egyik sem megy neki folyékonyan. Ha pedig igen, akkor egy különös képességekkel megáldott gyerekről van szó. Ha ezt a két nyelvet nem keveri, mindig pontosan tudja, hogy a megszólításra milyen nyelven kell válaszolnia, akkor valószínűleg másfél év múlva, hároméves korában az újabb nyelv tanulása sem okozna neki nagyobb gondot.

Tudni kell viszont, hogy a gyerek fejlődése nem egyenletesen, egyforma tempóban folyik. Van, amikor betegség, vagy valami más okból kifolyólag lelassul, s van, amikor a kedvező körülmények hatására felgyorsul. Balgaság lenne hosszú távra megjósolni, hogy milyen lesz az értelmi szintje, érdeklődése, motiváltsága, teherviselése. Bármilyen döntést is hozna most, nem biztos, hogy másfél év múlva az minden szempontból helyesnek bizonyulna. Azt javaslom, hogy ezt a komoly döntést egyelőre halassza el.

Foglalkozzon sokat a gyermekével, figyelje, hogyan gazdagodik a szókincse, mennyire érdeklődik az őt körülvevő világ iránt, mi köti le a figyelmét, mik azok a feladatok, amelyeket könnyen meg tud oldani, hogyan fejlődik a koordinációja, hogyan ügyesedik a mozgása. Sokat meséljen neki, tanuljon versikéket, mondókákat. Vegye figyelembe azt is, hogy a gyereknek sok mindent kell megtanulnia, elsajátítania. Ügyeljen arra, hogy ne csak a két nyelvben tökéletesedjen a gyerek, hanem tárgyi tudása is gyarapodjon. Tanítsa meg, hogyan ismerkedjen meg idegenekkel, kiben bízhat meg és kiben nem. Tanuljon meg alkalmazkodni másokhoz, elfogadni mások akaratát.

Ha hároméves korára is az ügyesebb gyerekek közé fog tartozni, nem keveri össze a két nyelvet, már hosszabb időre képes lesz lekötni a figyelmét, olyan gyerek lesz, aki „mindent tudni szeretne”, nyugodtan írassa be angol óvodába. Mihelyt azonban belép a gyerek életébe a harmadik nyelv, figyelje meg, hogy mennyire fogékony rá. Beszéljék meg, hogy ez lesz az óvoda nyelve, s figyelje meg, hogy nem keveri-e a másik két nyelvvel. Segítsen neki abban, hogy meg tudja különböztetni a másik kettőtől. Ügyeljen viszont arra, hogy ezentúl ne csak a nyelvtanulás töltse ki az életét, hogy három nyelven tudjon köszönni, de hanyatlana tárgyi tudása, s lemaradna a többi gyerek mögött.

Ha úgy látná, mielőtt a gyerek óvodába menne, hogy még sem magyarul, sem szlovákul nem tudja mondatokban kifejezni magát, gyakran keveri a két nyelvet, maga sincs vele tisztában, kivel hogy kell beszélnie, akkor inkább ne írassa be angol óvodába. Vagy akkor sem lenne ajánlatos, ha más téren lenne lemaradva a korosztályától. Akkor inkább arra kellene összpontosítania, hogy minél előbb leküzdjék a lemaradást, s nem arra, hogy valamit három nyelven tudjon megmondani. Ha ugyanis túlterheli, ezzel lassíthatja gyermeke lelki fejlődését, vagy egy életre megutáltathatja vele az angol nyelvet. Ha valami miatt nem adja be angol óvodába, ezt ne kudarcként élje meg, hanem minél előbb igyekezzenek bepótolni a lemaradást.

Ha pedig ön lenne bizonytalan a döntésében, keressen fel egy szakembert, aki szakmai szempontból elemzi majd gyermeke képességeit, amely alapján talán az ön számára is könnyebb lesz meghozni a döntést, hogy feltétlenül már hároméves kortól tanuljon angolul a gyermeke.

Dr. Hadas Katalin

pszichológus

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?