Nincs teljesen kigyógyult drogos

Sokan, sokféleképpen tartottak már drogellenes előadást középiskolás fiataloknak. Viszont olyat, ami a fiatalok nyelvén, a fiatalok világán keresztül közelíti meg ezt a problémakört, valószínűleg már jóval kevesebben.

Az iskolai drogmegelőzés elsődleges megelőzésnek számít, mely a legújabb elméletek szerint szerves része kell, hogy legyen az egészségmegőrzésnek és -fejlesztésnek. Ezt a szemléletet igyekszik megvalósítani az a program is, melynek egyik állomásaként nemrégiben Alsóbodokon, a Magyar Tannyelvű Szakközépiskola diákjai Dr. Klobusitzky György, a budapesti Rendőrtiszti Főiskola adjunktusa előadásán vehettek részt.

Diszkós balesetek

Vigyázz magadra! – hirdette az előadás szlogenje, mely interaktív formában, korszerű technikai eszközöket, kísérleteket alkalmazva ismertette meg a diákokkal többek közt a legális és illegális drogok veszélyeit, a drogfogyasztók közérzetének változásait. Ezenkívül szó esett a diszkós balesetekről és a hollandiai „coffee shopokról”, valamint hangsúlyozta a múlt, az elődök tiszteletét, tehát a történelem, illetve a társadalmi ismeretek és etika szerepét is az egészséges énkép, életszemlélet kialakításában. Az előadás alapvetően arra próbálta ráébreszteni a fiatalokat, hogy tudatosítsák, saját maguk felelősek az életükért, az egészségükért, vagyis „akkor és ott jusson eszükbe”, amit a prezentáció folyamán hallottak és láttak.

Diákszemmel

Az előadás mindenkit magával ragadott: diákot, tanárt egyaránt. Nem csoda, hiszen nem csupán fiatalos temperamentummal, lendülettel, hanem a fiatalok nyelvét használva szólította meg közönségét. Két diákunk a következőképpen emlékezik vissza a drogellenes délelőttre:

Gyulai Zsuzsanna (3. évfolyam): „Kellemesen csalódtunk. A megnyerő humorú előadó minden érdeklődést lefoglalt. Nem a szokásos masszát hallottuk, hanem egy egészen új oldalról megközelített eszmefuttatást. Az érdekes, tanulságos kérdések (melyekkel sikerült megnyernie közönségét) helyes megválaszolásáért különböző jutalmakat kaphattunk. Ahogy hallgattuk a megdöbbentő statisztikai adatokat a különböző legális, illegális drogok veszélyességéről, ámulva néztük az ittas fiatalok által előidézett balesetekről készült képeket. Ami azonban mindenkit megmosolyogtatott, azok a bevodkázott kísérleti bolhák voltak. Ilyen előadásra szívesen beülök máskor is. ”

Gál Andrea (3. évfolyam): „A meglepetések délelőttjén vehettünk részt. Már az előadás kezdete különleges volt: ahogy az ajtók kitárultak, az első emberkék meglepettségükkel küszködve alig bírtak bemenni a természetes fénytől megfosztott terembe. A mesterséges körülményekkel bíró helyiség szinte sokkolta a művelődni vágyókat. A gyanús jelek – füst, dübörgő zene, diszkófények, egy hatalmas asztal, amin megmagyarázhatatlan „kütyük” várták sorsukat, térkép összes királyunkról, különböző színekben pompázó üdítőitalok – arra engedtek következtetni, hogy itt valami szokatlan készülődik. A betolakodók erre hamar rájöttek, és belementek a játékba. Őrült versenyfutás ment végbe: mindenki az első sorokban akart helyet foglalni, ám ez csak néhány, rendkívül fürge diáknak sikerült. ”

És elkezdődött a buli.

Művelt kalandmesterünk megkezdte ténykedését. Első mondatai után értetlenül, szinte megszeppenve pislogtunk jobbra-balra. Majdnem hagyományos bemutatkozása után beavatott minket a hamis rendőrigazolványok kiszűrésébe; segítségével minden kedves jelenlévő megtudhatta, Magyarországon hányan viselik ugyanazon keresztneveket (leggyakrabban ismételt nevek: Mária, István); sőt, egy-két szerencsés kiválasztott még a Kalandmester plüssállataira is vigyázhatott. A közönség teljes öszszezavarása volt a cél. Ez sikerült. Mikor a hiszékeny néző az érdekesebbnél érdekesebb kérdések megválaszolása után büszkén, gyermeki örömmel visszaült a már bemelegített székre, kalandmesterünk ismét kezébe vette az irányítást. Előadása nemcsak a nevetés, felhőtlenség jegyeit hordozta magában – arról is gondoskodott, hogy két hatalmas visongás és poén között rendesen hasba vágja a már megfelelően beetetett közönségét. Ilyenkor megdöbbentő, valós történeteket mesélt fiatalokról, akik „véletlenül” lettek az alkohol áldozatai; emberekről, akik gyermekeket szédítenek el és tesznek függőkké; lányokról, akik 27 éves, összeaszott testükkel már csak azért drogoznak, hogy éljenek.

A vizuális típusú hallgatóknak segített a hatalmas kivetítő, amelyen kalandmesterünk az egész, egyszemélyes bemutató alatt viszszataszító képekkel igazolta a szomorú valóságot: nincs teljesen meggyógyult drogos, csak átmenetileg tünetmentes.

A szerző az alsóbodoki Magyar Tannyelvű Magán-szakközépiskola pedagógusa.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?