Népnyelvi gyűjtőpályázatát

A Magyar Nyelvtudományi Társaság meghirdeti önkéntes népnyelvi gyűjtőpályázatát. A pályázat kiterjed az egész magyar nyelvterületre, s olyan önálló kutatáson alapuló, forrásértékű adattárak és rendszerezések készítésére irányul, amelyek eddig még nyomtatásban nem jelentek meg.

A Magyar Nyelvtudományi Társaság meghirdeti önkéntes népnyelvi gyűjtőpályázatát. A pályázat kiterjed az egész magyar nyelvterületre, s olyan önálló kutatáson alapuló, forrásértékű adattárak és rendszerezések készítésére irányul, amelyek eddig még nyomtatásban nem jelentek meg.

Célja a magyar nyelvterület fokozatosan feledésbe merülő nyelvi értékeinek (tájszavak, hagyományos népi mesterségek és tevékenységek szakszókincse; különböző társadalmi rétegek jellegzetes szavai; ragadványnevek, becenevek, népi helynevek; közmondások, szólások stb.) összegyűjtése, archiválása és lehetőség szerinti megjelentetése.

A pályázat nyitott: bármilyen foglalkozású, a téma iránt érdeklődő kutató egyénileg vagy csoportosan (szakkör, hagyományőrző kör stb.) küldhet be pályamunkát.

A levéltári, irattári, anyakönyvi kutatásokra épülő dolgozatokban (az összesítések és táblázatok kivételével) az adatok betűhív írását, az élőnyelvi (adatközlőktől való) gyűjtések esetében egyezményes fonetikai lejegyzés követését kérjük. Feltétlenül jelölni kell tehát a zárt ? (rövid é), nyílt ä, palóc T, hosszú a, e, rövid u, ü, i hangokat a köznyelvi hosszúk helyén (és fordítva); a kettőshangzókat; a j ~ ly ~ l ejtést; gy-zést, ty-zést (pl. vargyu [varjú], aptya [apja] stb.); a hangkiesést, a hasonulást, az összeolvadást (pl. békűttä [beküldte], rosfőd [rozsföld], ?mongya [elmondja] stb.). Ehhez segítséget többek között Deme László „A magyar nyelvjárások hangjainak jelölése” (Magyar Nyelvjárások II. évf. 18-37), Hajdú Mihály-Kázmér Miklós Magyar nyelvjárási olvasókönyv (Tankönyvkiadó, Bp., 1974. 9-13) és Kiss Jenő szerk. Magyar dialektológia (Tankönyvkiadó, Bp., 2000.) című munkáiban találhatunk.

A pályadíjak a következők: 1. díj: 50 ezer Ft, 2. díj: 30 ezer Ft, 3. díj: 15 ezer Ft. Beküldési határidő: november 11.

Az első helyezett munkáját a Magyar Nyelvtudományi Társaság lehetőség szerint megjelenteti, a legjobb dolgozatokat a társaság archívumában helyezik el és a további kutatás számára hozzáférhetővé teszik.

A pályázattal kapcsolatban bővebb felvilágosítást a Magyar Nyelvtudományi Társaság címén levélben (1088 Bp., Múzeum krt. 4/A), illetve a 00361/485-65-00/5150-es telefonszámon Fodor Jánostól lehet kérni. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?