Minőségi oktatás

A Comenius Pedagógiai Intézet október végén kétnapos képzésre hívta meg azokat a pedagógusokat, akik már huzamosabb ideje foglalkoznak a Diagnosztikus Képességfejlesztő Rendszer (DIFER) szlovákiai meghonosításával. A találkozóra tizenhét pedagógus részvételével Komáromban került sor.

A Comenius Pedagógiai Intézet október végén kétnapos képzésre hívta meg azokat a pedagógusokat, akik már huzamosabb ideje foglalkoznak a Diagnosztikus Képességfejlesztő Rendszer (DIFER) szlovákiai meghonosításával. A találkozóra tizenhét pedagógus részvételével Komáromban került sor. A képzést Dosztálné Vécsey Magdolna, a tatai Cogito et Solvo Pedagógiai Szolgáltató Kft. előadója vezette. Az intézet szándéka, hogy a szlovákiai magyar iskolák támogatására színvonalas mérési rendszert hozzon létre.

Számos mérés igazolja, hogy az iskolába lépő ép gyermekek mentális képességeiben ötévnyi eltérés mutatkozhat, amely 16 éves korra elérheti akár a 10 év differenciát is. Számos gyermek esélyegyenlősége már a startvonalnál csorbát szenvedhet, ha nem nézünk szembe azzal a ténnyel, hogy az iskolai tanuláshoz szükséges képességek fejlődése 4–11 évig tartó, külön-külön haladó, megtorpanó-megszaladó, egyenetlen folyamatokból tevődik öszsze. A megtanítás stratégiáját követő iskolai gyakorlat a tantervi tartalom és a kiszabott idő kettős szorításában vergődik. A megtanítandó törzsanyag némely gyermeknek túl sok, némelyeknek túl kevés. A minőségi oktatás ott kezdődik, hogy megismerjük a gyermek azon képességeinek fejlettségét, amelyek kritikusnak mondhatók a sikeres tanulás szempontjából. E tudás nélkül hiábavaló tudatos fejlesztésről beszélni. A DIFER-tesztekkel analizálhatók a képességek és azok összetevői: a készségek és a rutinok.

Az iskolai gyakorlatban normaorientált teszteket szoktunk alkalmazni, amelyek esetében egy átlaghoz viszonyítjuk az eredményeket. Ily módon mérhető a tantervi tudásanyag elsajátítása. A képességek kiépültségét viszont kritériumorientált tesztek hivatottak feltárni, amelyek analitikusan térképezik fel a struktúrákat, és fejlettségi szinteket állapítanak meg. Az egész életen át tartó tanulás nélkülözhetetlen feltétele, hogy néhány készségünk eljusson az optimális szintre, amely a készség működőképességét jelzi. Máskülönben a gyermekből önhibáján kívül bukdácsoló, sikertelen tanuló lesz.

A pedagógusok ellenérzése a felmérésekkel szemben közismert. Tapasztalataik a tantárgyi mérések normaorientált világából valók. A tantárgyi tudás a gyermek aktuális emlékezetének produktuma, amely idővel elfelejtődik, ezzel szemben a képességek a személyiség állandó jegyei. A tartalom az emlékezetünkből fokozatosan kikopik, a képesség megmarad. A pedagógus igazi ráhatása a gyermekre a hozzáadott pedagógiai érték, amely nem az információk mulandó sokaságából számítható ki, hanem a képességek adott időn belüli fejlődéséből.

A Comenius Pedagógiai Intézet a DIFER-mérések koordinálásán, valamint a nyert adatok feldolgozásán túl törekedni fog a fejlesztési folyamatok segítésére és nyomon követésére a szolgáltatást igénybe vevő intézményekben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?