Miért fontos a testnevelés?

Napjainkban már az alsó tagozatos kisdiákok között egyre nagyobb számban vannak hátrányos helyzetű, „problémás” gyerekek, akik tanulási vagy egészségügyi problémával küszködnek.

Ennek az össztársadalmi problémának a megoldása nem könnyű feladat. Különböző szakterületek képviselői a pedagógusokkal és a családokkal együttműködve tudják csupán orvosolni a fejlődésbeli lemaradást vagy az egészségkárosodást.

Értelmi intelligencia

Ma már elfogadott tudományos vélemények szerint a születéstől hatéves korig az értelmi és mozgásfejlődés közvetlenül kiegészítik egymást, sőt a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekeknél mozgásterápiával, a mozgáskoordináció fejlesztésével javulás érhető el. Dr. Paul Dennison, aki hosszú éveket töltött a mozgásfejlődés és az értelmi intelligencia egymásra hatásának vizsgálatával megállapította, hogy „A jó motoros fejlődés pozitív körfolyamatot vált ki, a rossz gátolja, sőt megakadályozza a gyermek optimális fejlődését minden más területen...” Pontosan ezért, a hangsúlyt a korai megelőzésre kell helyezni, melyben felértékelődött szerepet kapnak az óvodák és az óvodapedagógusok, akik ez irányú felelőssége megnőtt, hiszen az óvoda az első pedagógiai intézmény, ahol szervezett formában folyik a gyermekek oktatása, nevelése.

Rendszeres, szakszerűen oktatott mozgás

Fontos, hogy a testnevelés az óvodai pedagógiai programokban kulcsfontosságú helyet kapjon, valamint, hogy lehető legkorábban találkozzanak a gyermekek a rendszeres, szakszerűen oktatott mozgással, mely pozitívan befolyásolja a pszichomotoikus fejlődésüket és a motorikus képességeiket a koruknak megfelelő fejlettségi fokra jutatja. Az új kutatási eredményeket nem lehet figyelmen kívül hagyni, és ez az óvodai testnevelés-oktatásban paradigmaváltást igényel.

Gyermekcentrikus testnevelési módszer

Dobay Beáta, a Selye János Egyetem Testnevelési Tanszékének tanára már évek óta azon fáradozik, hogy ezeket az új ismereteket a pedagógustársadalom minél szélesebb rétegével megismertesse elméleti és gyakorlati szinten egyaránt. A csallóközi óvodákban tartott bemutató órákon prezentálja azt az új, gyerekcentrikus testnevelési módszert, amelyet dr. Bánhidi Miklós, a Janus Pannonius Tudományegyetem Testnevelési és Sporttudományi Intézetének adjunktusa, a Győri Apáczai Csere János Tanárképző Főiskola tanára dolgozott ki az óvodában oktató pedagógusok számára. Ezek a segédeszközök (ülőlabdák, Fizio-Roll, szenzilabdák, sünlabdák, ék alakú ülőpárna, Cavallo Rody, My Pony) pozitívan befolyásolják a gyermek szervezetének aktivizálását, mozgáskultúra, kialakulását valamint segítenek a gyermekkori civilizációs betegségek kialakulásának megelőzésében, ezenkívül nagyban elősegítik azoknak a proprioceptoroknak a fejlődését, melyek fontos szerepet játszanak a kinesztézisben. Dobay Beáta legutóbb a napokban megjelent „Az óvodai testnevelés alapjai” című könyv bővített kiadásának megírását és szerkesztését vállalta magára.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?