Mi leszek, ha nagy leszek?

Mi leszek az életem hátralévő részében? Sokak számára ilyen formában merül fel a következő pár hét legfontosabb döntése. Annak ellenére, hogy a döntés komoly megfontolást igényel, a jelentkezési lap leadásával még egy jelölt sorsa sem nem dől el örökre.

Természetesen, mindenki úgy szeretne választani, hogy a jelentkezési lap kitöltésével, és a sikeres érettségi birtokában biztos jövőt ígérő diploma lehetőségét tudja a zsebében, és ezzel egyszer és mindenkorra meg is oldódnak a munkavállalási- és karrierkérdései. Már most el kell oszlatnunk azonban egy félreértésre okot adó tévedést: a diploma megszerzése ma már semmire nem garancia. Az elmúlt tizenöt év társadalmi és gazdasági változásai elsöpörték a diplomások kivételezett helyzetét. A tömegessé vált felsőoktatás esélyt ad a kiemelkedésre, de ehhez nagyon pontosan kell látnia a jelentkezőnek, mit és miért kíván választani.

Fokozatosan, biztosan

Egy átlagos munkavállaló életéből közel 11 000 napot tölt el a munkahelyén. Statisztikai átlagban tíz munkaadója is lehet, amelyek közül 5-7 esetleg egymástól nagyon eltérő, különféle területen kínál majd állást. Függetlenül az életkorától, mindenkinek késznek kell lennie arra, hogy új ismereteket sajátítson el, új készségeket fejlesszen magasabb fokra, hogy megfeleljen a munkaerőpiac új kihívásainak. Könnyebb a karrier-tervezés – ami alatt most nem a gyors felemelkedés lehetőségét kell értenünk, hanem a szisztematikusan építkező életút építésének művészetét –, ha tisztában van a jelölt a képességeivel, tudja, milyen életstílust, munkamódot és munkafeltételeket vállalna szívesen. Természetesen, nem árt, ha a fiatal azt is tudja, hogy az egyes foglalkozások, munkakörök milyen követelményeket állíthatnak a jelöltekkel szemben.

A főiskolai vagy egyetemi tanulmányok megfelelő színvonala mellett, a vezető szerepre vágyó fiataloknak arról is meg kell tudni győzni leendő munkaadóikat, hogy tudásukat, tehetségüket pontosan az ő érdekeiknek megfelelően tudják kamatoztatni. Munkatapasztalatokat, ismeretségeket kell szerezniük, hogy az átállás a felsőoktatási évek végén zökkenőmentes legyen. Aki csak a tanulmányokba mélyed el, várhatóan hosszabb időt kénytelen álláskereséssel tölteni a tanulmányi idő zárásakor.

Munkahelyszerzés

Már most érdemes arra is felkészülni, hogy a diploma birtokában betölthető álláshelyek 85 százalékát nem hirdetik meg semmiféle fórumon. Ennek egyenes ági következménye, hogy azok juthatnak hozzá ezekhez a pozíciókhoz, akik a szükséges információk birtokába kerülnek. A forrás lehet rokon, ismerős vagy barát a kiszemelt cégnél, de a szakmai gyakorlatok során szerzett ismeretségek is jó szolgálatot tehetnek. Kiemelheti a jelöltet a további pályázók szürke tengeréből, ha már bármilyen formában volt kapcsolata az illető céggel. A bátrak mellé is szegődhet szerencse. Ha a jelölt tudja, milyen jellegű munkát végezne, és arra milyen cégnél lehet szükség, küldhet személyi anyagot felhívás, felszólítás nélkül is a kiszemelt cégnek. Ezek a spontán álláspályázatok a meglepetés erejével hathatnak, a jelölt eltökéltségét demonstrálják és kaput nyithatnak azok számára is, akik megfelelő kapcsolatok hiányában kénytelenek pályájukat kijelölni. (f, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?