Mi az oka a tavaszi fáradtságnak?

Tavasszal az ember kedve, hangulata látványosan javul, a kikelet és a kellemesebbé váló idő jó hatással van a szervezetünkre.

Te is tapasztaltad már, hogy a jó idő beköszöntével fáradékonyabbá, kimerültebbé válsz? Vajon mi lehet az oka ennek a furcsa lankadtságnak? És hogyan tudunk védekezni ellene? Szinte hihetetlen, de a tél akár hideg, akár enyhe, a tavaszi fáradtság mégis jelentkezik. Valakinél előbb, valakinél később, van, akinél erősebb tünetekkel, van, akinél enyhébb formában, de teljesen talán senki sem tudja megúszni. Ám bármennyire kellemetlen is, nem kell megijedni tőle, hiszen az orvosok azt mondják, hogy a tavaszi fáradtság nem betegség, hanem egyfajta hiányállapot: a tél végeztével bekövetkező kimerültség. Akkor lép fel, amikor felélte a szervezetünk az előző nyáron felhalmozott energiatartalékait, és a napi táplálékból nem jut elegendő vitaminhoz és ásványi anyaghoz. Télen az éjszakák hoszszabbak, és kevés a fény, nagyobb az alvásigényünk, s aki felborítja ezt a biológiai rendet, az jobban kimerül. De mégis, mi is pontosan ez a különös lankadtság, ami ilyenkor, szinte az első tavaszi napsugarak érintésével erőt vesz rajtunk? Télen az ember hormonháztartása – akárcsak a mackók – mély álomba merül. Ahogy rövidülnek a nappalok, és egyre kevesebb napfény ér minket, az agyunk egy bizonyos hormonja lelassítja az anyagcsere-folyamatokat. A kikelet első jeleinek beköszöntével pedig ólmos fáradtság vesz erőt mindannyiunkon. A hangulatunk érthetetlen módon először nem vidámabbá, hanem inkább nyomottá válik, nagyon gyakori tünet az alvászavar, a fáradékonyság, az aktivitás- és teljesítménycsökkenés. Még akit csak enyhe formában kap el, az is csodálkozik azon, hogy miért rossz a közérzete.

És tényleg: miért? Télen a szervezet nem jut hozzá kellő mennyiségű és minőségű vitaminhoz, ezért tavaszra legyengül. Ennek azonban ellentmond az, hogy ma már mindenki számára elérhetők a különböző „vitaminbombák”, és az év minden szakában lehet szinte mindenféle zöldséget, gyümölcsöt kapni a boltokban. A legfrissebb kutatások szerint az agy egyik hormonja, a szerotonin felelős mindenért. Ugyanis ennek a hormonnak lényeges szerepe van a szorongás csökkentésében, a hangulat és az aktivitás szabályozásában. Jogosan merül fel benned ezek után a kérdés, hogy „Akkor mit tehetek ellene?” Semmiképpen sem az a megoldás, hogy szerotonin hormon tartalmú gyógyszereket kezdesz el szedni, vagy napi több mázsa vitamint nyelsz le. Inkább kelj fel minél korábban reggelente, bármennyire is nehéznek tűnik eleinte! Fuss, kocogj vagy sétálj sokat! Figyelj oda jobban a táplálkozásodra, egyél minél több zöldséget, gyümölcsöt! Tavaszra lecsökken a szervezeted D-vitamin tartalma, ami a teherbírásodra is negatív hatással van. Ezt a vitamint a napsugárzás hatására termeli bőrünk. Tehát napozz sokat, és legyél a friss levegőn! De hát ilyen szép időben úgyis leginkább a szabadban van kedvünk lenni. Nem igaz? (e, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?