Mi alkotja a tintát?

Ha kísérletező szellemű kisdiák vagy és sokat gondolkodsz a körülötted lévő dolgokról, hogy mi miért van, és hogyan működik, akkor ma egy új dolognak járhatsz utána, mégpedig annak, hogy miből is áll a tinta.

Ha kísérletező szellemű kisdiák vagy és sokat gondolkodsz a körülötted lévő dolgokról, hogy mi miért van, és hogyan működik, akkor ma egy új dolognak járhatsz utána, mégpedig annak, hogy miből is áll a tinta. Pontosabban milyen színekből! Egy egészen egyszerű kísérlet lesz a segítségedre, s ha érdekel a színek világa, akkor ez pont neked való!

Talán tanultatok már az iskolában a színekről és azok alkotóelemeiről, s akkor az sem ismeretlen számotokra, hogy egy-egy szín valójában több másik szín keveréke. A mai kísérlet főszereplője igazából nem is a tinta, bár első hangzásra úgy tűnik. A tinta itt csak segítségünkre van abban, hogy az egyes színek alkotóelemeit legegyszerűbben megtaláljuk. Valamilyen úton-módon rá fogunk jönni, hogy akár a fekete, a zöld, a kék vagy a piros szín milyen színeket rejt magában.

A kísérlet egyszerű, gyors és semmiféle veszélyt nem rejt magában, így bátran elvégezhetitek mindenféle következmény nélkül. Legfeljebb arra vigyázzatok, hogy szüleitek valamelyik kedvenc ülőgarnitúrájára vagy szőnyegére rá ne borítsátok a színes tintát, mert akkor biztosan nem lesz több otthoni kísérlet!

A kísérlet eszközei a következők: fehér itatóspapír, színes tinta (kék, zöld, piros, de elsősorban fekete), egy tányér, víz, rajzszög.

A fehér itatóspapírt vágd fel körülbelül egy centiméter szélességű csíkokra. Az alsó szélüktől úgy 2-2 centiméter távolságban mindegyikre csepegtess egy csepp tintát, az egyikre zöldet, a másikra kéket, a harmadikra pirosat, és amelyik a legfontosabb, a negyedik, erre feketét!

Ha ezt megtetted, várnod kell egy kicsit, amíg teljesen meg nem száradnak a tintafoltok. Ha ellenőrizted és már teljesen szárazak, akkor a papírcsíkokat egyenként egymás mellé rajzszöggel tűzd a falra olyan magasságban, hogy ha alá teszel egy tányért, melybe előtte vizet engedtél, a papírcsíkok alja éppen belelógjon a vízbe, de a víz ne érje el a tintapöttyöket.

Pár óra elteltével az itatóspapírokon elkezd a víz felszívódni, s előbb-utóbb eléri a tintapöttyöket. Eltérő magasságokig fogja felfelé vinni magával a tintát a papírcsíkon, s azt veszed észre, hogy a pötty fölött, mint a szivárvány, külön kiválnak az adott szín alkotóelemei. Legszínesebb a fekete lesz.

Ugyanezzel a módszerrel például a filctollak festékanyagát is fel tudod bontani alkotóelemeire. Én pedig már nem is szaporítom a szót, hanem hagyom, hogy végre kideríts egy új és érdekes dolgot arról, ami szebbé teszi az életünket, a színek világáról! (sn)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?