TÁJÉKOZTATÓA szenci Közös Igazgatású Magyar Tanítási Nyelvű Középiskola vezetése két évvel ezelőtt az iskolatanáccsal és néhány iskolabaráttal folytatott tartalmas tárgyalása után úgy döntött, új szakiránnyal bővíti a tanintézmény kínálatát.Ennek köszönhetően a diákoknak lehetőségük nyílt olyan szak
„Láttam és emlékszem rá, csináltam és megértettem...”
TÁJÉKOZTATÓ
A szenci Közös Igazgatású Magyar Tanítási Nyelvű Középiskola vezetése két évvel ezelőtt az iskolatanáccsal és néhány iskolabaráttal folytatott tartalmas tárgyalása után úgy döntött, új szakiránnyal bővíti a tanintézmény kínálatát.
Ennek köszönhetően a diákoknak lehetőségük nyílt olyan szakmát tanulni, amit eddig ebben a régióban magyar nyelven nem lehetett elsajátítani. Az elképzelés sikeresnek bizonyult, hiszen immár második éve folyik a leendő óvodapedagógusok és nevelők képzése.
A tanítási órákon belül (általános és szaktantárgyakból, idegen nyelvekből), a diákok aktív részvételével, a projektalapú oktatás elemeinek beiktatásával szakszerű elméleti felkészítés folyik. A tanulás szervezése általában kisebb csoportokban történik. A diákok lehetőséget kapnak megalkotott munkáik bemutatására és értékelésére, az önértékelésre és a visszacsatolásra is, ami a minőségi oktatás alapja. Az oktatási folyamaton kívül számos diákrendezvényen és versenyen, kulturális rendezvényen, tanulmányi kiránduláson vehetnek részt.
A szakmai felkészítés szempontjából a megfelelő elméleti alapozás mellett nagy súlyt fektetünk a gyakorlati képzésre is, együttműködve a helyi Szenczi Molnár Albert Óvodával és a Szenczi Molnár Albert Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolával. A diákok betekintést nyerhetnek ezen nevelési és oktatási intézmények életébe. Heti szinten aktív részesei lehetnek az óvodai életnek, s közvetlenül foglalkozhatnak a gyermekekkel egy szakkör keretében is. Ez olyan többletet jelent diákjainknak, amit igazából majd pedagógusi pályafutásuk során tudnak értékelni. Azok a pedagógusok, akik óvodás- és kisiskoláskorú gyermekekkel foglalkoznak, s akik hivatásként fogják fel munkájukat, egy kínai közmondást szem előtt tartva szervezik meg tevékenységüket, lehetőséget biztosítva a gyermekeknek aktuális fejlettségi szintjüknek és egyéni haladási tempójuknak megfelelően a kereső-kutató eljárások alkalmazására, a tapasztalatszerzésre, saját gondolataik megfogalmazására, valamint újabb tapasztalatszerzéssel azok átfogalmazására is. Teszik mindezt a konstruktivista tanuláselméletből kiindulva:
„Hallottam és elfelejtettem, láttam és emlékszem rá, csináltam és megértettem...”
... Vajon nem ugyanez érvényes-e a szakma lényegét elsajátítók számára? Úgy gondoljuk, nem elég hallani arról, hogyan kell a gyakorlatban alkalmazni mindazt, amit tanulnak, nem elég látni, hogy a pedagógus miként tervezi, teremti meg a feltételeket, valósítja meg és értékeli az egyes tevékenységi formákon belül a gyermekek kulcskompetenciáinak fejlesztésére irányuló tevékenységeket. Mindezeknek igazából akkor van értelme, ha minőségi segítséggel a tanultakat saját maguk tapasztalják meg a leendő pedagógusok, így alapozva meg szakmai hozzáértésüket. Talán így válik érthetővé, miért látogatják iskolánkat Szenctől távoli településekről is (például Kassa környékéről). A távolabbról érkező diákoknak kollégiumot biztosítunk.
E néhány sorban a jelenlegi helyzetet vázoltuk fel, de diákjaink az érettségi után is több területen érvényesülhetnek, hiszen a középfokú végzettséggel rendelkező óvodapedagógusoknak és nevelőknek:
u lehetőségük van elhelyezkedni a szakmán belül, mivel nem követelmény a felsőfokú végzettség,
u lehetőségük nyílik anyanyelven felsőfokú végzettséget szerezni azonos rokon szakosításban hazánkban, vagy akár külföldön is (természetesen ha más nyelvű felsőoktatási intézményt választanak, ott is megállhatják helyüket),
u lehetőségük van családoknál gyermekeket nevelni idehaza vagy akár külföldön is,
u és nem utolsósorban a tanultakat felhasználhatják saját gyermekeik nevelése során.
... S még hosszan érvelhetnénk, miért várjuk szeretettel az említett szakra a végzős alapiskolásokat az országból.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.