Készíts fortyogó hajót!

Ismét egy nagyszerű kísérlet vár rátok, s ez nemcsak azért jó, mert látványos és érdekes, de sokat is tanulhattok belőle.

Ismét egy nagyszerű kísérlet vár rátok, s ez nemcsak azért jó, mert látványos és érdekes, de sokat is tanulhattok belőle. Néha a fizika, néha a kémia ad magyarázatot az egyes jelenségekre, s hogy ezt még élvezetessé is tegyük, újra bemutatunk egy kísérletet, melyet otthon komolyabb következmények nélkül is elvégezhettek!

Az a kis hajó, amit ma fogunk elkészíteni, még buborékokat is enged, miközben halad. Mehet egyenesen, de ha úgy akarod, foroghat körbe-körbe is. Mielőtt azonban elkezdjük, lássuk a szükséges kellékeket! Tehát kell hozzá egy lezárható műanyag flakon, szódabikarbóna, ecet,vékony papírlap vagy egy papírzsebkendő, szívószál, gyurma, olló.

Az első dolgotok nem más, mint fúrni egy kis lyukat a flakon aljára, közel a széléhez. Ebbe kell beledugni a szívószálat úgy, hogy csak egy vagy két cm lógjon ki a flakonból. A szívószál vége kicsit lefelé álljon! Ha ez kész, rögzítsd a szívószálat gyurmával a flakonhoz úgy, hogy teljesen betömje a lyukat.

Következzen a második lépés! A papírdarab vagy a papír zsebkendő közepére szórj kb. egy evőkanálnyi szódabikarbónát. Ezután csavard össze a papírt, a két végét pedig szaloncukorhoz hasonlóan tekerd meg! A „szaloncukrot“ kicsit tedd félre, önts ecetet a flakonba, fektesd el, majd a flakon száján át csúsztasd az üvegbe a szódabikarbónával töltött papírt. Ha lehet, itt már cselekedj gyorsan, mert az ecet a szódabikarbónával hamarosan reakcióba fog lépni.

Miután a papír is az üvegben van, gyorsan zárd le a flakon tetejét, és helyezd a csodahajót a vízzel teli fürdőkádba. A csónakod magától fog úszni. Ha ráadásul a szívószálat úgy állítod be, hogy a vége kicsit kifelé álljon, ne a flakonnal egy irányba, a hajó körbe-körbe fog forogni. De vajon mi ennek az oka, mi történhet a palack belsejében? Amikor az ecet átnedvesíti a papírt, az mindkét végén szét fog csavarodni. A szódabikarbóna és az ecet összekeveredik, melynek következtében nagy mennyiségű gáz és hab keletkezik. A gáz sehol máshol nem tud távozni az üvegből, csak a szívószálon át. Ez fogja hajtani a csónakot. Ugye nagyon érdekes? Ha sikerül a kísérlet, akár le is írhatod nekünk, minden jól működött-e! Aztán csak ügyesen! (s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?