Jedlik Ányos-vetélkedő

Jedlik Ányos bencés szerze- tes tanár a magyar fizikusok egyik legkiválóbbja. Jedlik örökségét ápolva 15.

Jedlik Ányos bencés szerze- tes tanár a magyar fizikusok egyik legkiválóbbja. Jedlik örökségét ápolva 15. alkalommal zajlott a Jedlik Ányos Természettudományi Vetélkedő május 24-én Szímőn, a Jedlik Házban.

A vetélkedő a Jedlik Ányos Alapiskola és a Csemadok helyi alapszervezetének együttműködésével valósult meg idén is.

Ebben az évben is igyekeztek a szervezők minél több iskolát megszólítani és meghívni a régióból és azon túlról is a rendezvényre. Hat iskola fogadta el a meghívást: az udvardi Majthényi Adolf Alapiskola, a komáromi Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, a szőgyéni Csongrádi Lajos Alapiskola, az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola, a gútai Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont, a komáromi Corvin Mátyás Alapiskola, így a helyiekkel együtt hét csapat mérhette össze tudását.

Természettudományi vetélkedőről lévén szó mindhárom természettudományi ágat képviselték a zsűri tagjai: Kacsinyecz Szilvia, a gútai Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont tanárnője a biológiát, Száraz Attila, a komáromi Eötvös Utcai Alapiskola pedagógusa a fizikát, a kémiát pedig Kaderábek Péter, a helyi alapiskola pedagógusa. A zsűri elnöke idén Lóthi Blanka igazgatónő volt.

Az ünnepélyes megnyitó után kezdődött a verseny természettudományi része, melynek feladatait Kaderábek Péter állított össze és vezetett le. A versenyzők biológiából, kémiából és fizikából mérhették össze tudásukat, 5 példából álló változatos feladatsort kellett megoldaniuk mindhárom tantárgyból. A feladatok között szerepelt keresztrejtvény, dominó, puzzle, teszt és képfelismerés is Jedlik találmányaiból. A szakmai előadás témájához is igazodva a pedagógusok igyekeztek új témakörrel gazdagítani és érdekesebbé tenni az idei feladatok sorát. Egyes feladványok megoldása során a versenyzők betekinthettek az egész Kárpát-medencébe, illetve annak egyes tájegységeibe.

A Csemadok elnöknőjének, Kantár Évának a vezetésével, aki szintén a zsűri tagja volt, Jedlik életútját követhették végig. Minden csapat egy 25 kérdésből álló teszt megoldásával, valamint az utána feltett kvízkérdések megválaszolásával bizonyíthatta be, mennyire ismeri a híres tudós életét és munkásságát.

A szünetekben a vetélkedőnek otthont adó Jedlik Ház kiállítótermében a helyi hagyományőrzőknek köszönhetően régi esküvői képekből összeállított fotókiállítást is meg lehetett tekinteni. A néprajzi kiállítás mellett a Jedlik örökségét őrző emlékszoba is nyitva állt a résztvevők előtt.

Ebéd után következett a párkányi Ady Endre Alapiskola gyakorló pedagógusának ismeretterjesztő előadása. Dr. Bacsó Péter tudományos előadásának köszönhetően a jelenlevők mélyrehatóan megismerkedhettek a Kárpátok vulkanizmusával.

Az előadás után következett a vetélkedő befejező része. Minden csapat egy külön feladattal is készült: egy Kárpát-medencei tájegységet kellett bemutatniuk. Ez a feladat nem számítódott bele a versenyfeladatok pontozásába, de a zsűri, a jelenlevő vendégek és a csapatokat kísérő pedagógusok szavazhattak az általuk legérdekesebbnek tartott prezentációra. A legtöbb szavazattal jutalmazott csapat tagjai különdíjat kaptak. Az egyes tájegységek megtekintése után került sor a kiértékelésre.

A képzeletbeli dobogó legfelső fokára a vetélkedő hazai diákjai, a Jedlik Ányos Alapiskola tanulói állhattak fel, akik kimagasló pontszámot értek el, s ezzel nem kis elismerést vívtak ki maguknak. Melléjük társulhatott az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola csapata, a harmadik helyen az udvardi Majthényi Adolf Alapiskola csapata végzett. A vetélkedő különdíját a gútai Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont tanulói vívták ki maguknak a csallóközi tájegységet bemutató prezentációjukkal. A különdíjasoknak az alapiskola igazgatónője a vetélkedő tiszteletére készült Jedlik-emlékbögréket nyújtotta át. A helyezést elért tanulók oklevelet és értékes könyveket is kaptak, egyetlen csapat sem távozott üres kézzel.

„Mivel mindenki a maga módján látja a világot, a maga módján éli meg nehézségeit és a sikereit. Tanítani annyi, mint megmutatni a lehetőséget. Tanulni annyi, mint élni a lehetőséggel.” Jedlik pedig élt a kora adta lehetőségekkel. Emlékezzünk rá a magyar tudományba vetett hittel és szeretettel! (jáai)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?