Izgalmas utazás az agy körül

<p>A somorjai Madách Imre Gimnázium a TéKa Társulás (Szlovákiai Magyar Fiatalok Tudományos és Kulturális Társulása) támogatásának köszönhetően novemberben részt vehetett az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetének nyílt napján.</p>

SÁHÓ RÓBERT

AJPEK VIVIEN

Ez a lehetőség azért is jelentős, mert először kapott meghívást határon túli oktatási intézmény a 15 éves múltra visszatekintő rendezvényre.

Négy, az orvosi pálya iránt érdeklődő harmadikos diák, Ajpek Vivien, Bódis Dávid, Kovačič Karmen és Sáhó Róbert utazhatott Budapestre. Felemelő érzés volt, hogy a jó nevű budapesti iskolák mellett mi is a meghívottak között foglalhattunk helyet.

A rendezvényt a kutatóintézet legidősebb tagja, egyben megálmodója, Dr. Szabó Dezső nyitotta meg. Délelőtt öt előadást hallgathattunk meg különböző, az aggyal és az agykutatással kapcsolatos érdekességekről. Dr. Oberfrank Ferenc az agykutatás fontosságáról és magáról az intézetről beszélt. Nem gondoltuk volna, hogy a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet a maga területén a világ második legmagasabb színvonalú intézete, ahol több világhírű kutató kezdte pályafutását.

Dr. Haller József a szociális agy problematikáját járta körül. Összehasonlította a normális és az antiszociális emberek agyát, valamint megtudhattuk azt is, milyen változásokon megy keresztül agyunk alkohol fogyasztása során. A professzor állításai egerek viselkedésének megfigyelésein alapultak.

A legmélyebb benyomást a harmadik előadás tette ránk, dr. Hájos Norbert tartotta Az érzelmi agy címmel. Megismerkedtünk az ember hat alapérzelmével. Elénk tárta egy páciens érdekes történetét, aki nem ismer félelmet, nincs személyes tere, valamint nincs tudatában a pénz értékének. A probléma oka az amigdalát nevű neuroncsoport hiánya, amelynek elsődleges szerepe van az érzelmi reakciók feldolgozásában és raktározásában.

Délelőtt még azt is megtudhattuk, hol tart a testen kívüli szövet- és szervelőállítás, valamint a kannabinoidok agyra gyakorolt hatásáról is információkat szerezhettünk. A kannabinoidokról köztudott, hogy elsősorban a marihuánában fordulnak elő, azonban arról már kevesen tudnak, hogy az emberi testben marihuána fogyasztása nélkül is jelen vannak, nagy hatást gyakorolva az idegsejtek közti kommunikációra.

A rövid ebédszünet után egy sokkal izgalmasabb rész, a laborlátogatás következett. Betekinthettünk a kutatómunka világába, láthattuk, hogy egy agykutató milyen kísérletekkel, állatmodellekkel tudja feltárni, mi is történik az agyban. Megtudhattuk továbbá, milyen egy elektronmikroszkóp, hogyan működik egy idegsejt, hogyan lehet mérni és ábrázolni az idegsejtekben lejátszódó elektromos impulzusokat, változásokat. Mély benyomást tett ránk egy felboncolt egér agyának a vizsgálata.

A nap végén fáradtan, de sok-sok új tapasztalattal gazdagodva elindultunk hazafelé. Az út során megállapítottuk, hogy egy kutató munkája rendkívül sok türelmet, néha többévnyi kitartást igényel. Hálásak vagyunk iskolánk volt diákjának, Kohus Zsoltnak, az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetében működő Agykéreg Kutatócsoport tagjának, aki a TéKa Társulás bevonásával lehetővé tette, hogy részt vehettünk ezen a színvonalas rendezvényen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?