Isznak, szívnak, rosszkedvűek

Tizennyolc éves koráig minden ötödik magyar fiatal átél egy minimum kéthetes depressziós időszakot, amikor a betegség testi és lelki tüneteit egyaránt produkálja. Ez csak a legóvatosabb becslés.

Tizennyolc éves koráig minden ötödik magyar fiatal átél egy minimum kéthetes depressziós időszakot, amikor a betegség testi és lelki tüneteit egyaránt produkálja. Ez csak a legóvatosabb becslés. Egy nemrég publikált kutatásból az derült ki, hogy a középiskolás lányok hatvan százalékának gyakran depresszív vagy legalábbis zavart a hangulata. Szakemberek szerint mindez összefügg azzal, hogy egyre több fiatal kísérletezik az alkohollal és a drogokkal.

A középiskolás fiataloknál egyre nő a hangulatzavarok, a depresszió kialakulásának esélye. A 13–17 éves fiúk hatvan, míg a lányok alig több mint negyven százaléka mentes teljesen a depreszszív tünetektől. Ugyanakkor a lányok harminc, míg a fiúk 18 százaléka négy vagy több pontot ért el az úgynevezett gyermekdepresszió kérdőíven, ez pedig már depresszív hangulatot jelezhet. Közülük minden második fejében megfordult az öngyilkosság gondolata is. A diákok 25 százalékának lett két-három pontja, ami legalábbis zavart hangulatot jelezhet.

Fáradt és ideges fiatalok

A gyermekek kettő, a serdülőkorúak 4-8, míg 18 éves korig a fiatalok csaknem húsz százaléka él át minimum két héten keresztül tartó depresszióhoz hasonló állapotot, amelynek során a betegség testi és lelki tünetei egyaránt jelentkeznek. Ez levert, ingerlékeny állapotot jelent, akár látványos hízás vagy fogyás kíséretében. A lányok egyébként minden korosztályban sokkal inkább hajlamosak a depresszióra, mint a fiúk.

A depresszió tünetei közé tartozik a kedvetlenség, az idegesség és a fáradtság. Ezek megdöbbentően intenzíven emelkednek a korral. Az ötödikes lányok még „csak” 21–26 százaléka számol be ilyen panaszokról, míg a 11.-es – 16-17 éves – lányok majdnem fele azt mondta, gyakran érzi magát fáradtnak és idegesnek.

Sokszor olyan események miatt élnek át a serdülőkorúak akár több hétig tartó depresszív időszakot, amelyet korábban egy szülővel vagy egy bizalmassal való beszélgetés során könnyen helyre tettek. Az ambulancián megjelenő kamaszok jelentős része valamilyen csalódás (szülőknek, barátoknak nem tud megfelelni, nem fogadják el), szerelmi bánat miatt esik letargiába. Az intellektuális túlterhelés (így az iskolában kapott feldolgozhatatlan információáradat) is depresszív állapotot, szorongást okozhat. Innen pedig már csak egy lépés a dohányzás, a drog- és az alkoholfogyasztás. A fiatalok ezekben próbálják egy tágabb világ élményét keresni, mivel az iskola a mostani formájában inkább lelohasztja, semmint fellobbantja a gyermek érdeklődését. A 17 éveseknek már nyolcvan százaléka kipróbálta a dohányzást, kilencven százalékuk már ivott alkoholt, sőt az ilyen idős fiúk 64 százaléka legalább két tisztességes berúgáson is túlesett. Minden ötödik 11–17 éves már valamilyen kábítószert is kipróbált.

Angliában már a vészharangot kongatják. Hájasak, isznak, válogatás nélkül szexelnek, drogokon élnek: a brit orvoskamara szerint a tizenévesek életmódja ma már a közegészségügy potenciális időzített bombája. Anglia tiszti főorvosa azt jósolta, a mai tizenévesek előbb halnak meg, mint szüleik. (mh, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?