Iskolai szokások – évszázadokkal ezelőtt

Gondolkodtál már azon, milyen lenne az életed, ha évszázadokkal ezelőtt jártál volna iskolába? Bizony egészen más szokások jellemezték az akkori tanítást. Szigorú rend, és fegyelem uralkodott, melyekkel, ha megismerkedsz, talán sóhajtasz egy nagyot, milyen jó is, hogy most élsz, a XX-XXI. században.

Gondolkodtál már azon, milyen lenne az életed, ha évszázadokkal ezelőtt jártál volna iskolába? Bizony egészen más szokások jellemezték az akkori tanítást. Szigorú rend, és fegyelem uralkodott, melyekkel, ha megismerkedsz, talán sóhajtasz egy nagyot, milyen jó is, hogy most élsz, a XX-XXI. században. Sokat kell visszamennünk az időben, majd négy évszázadot, hiszen akkoriban a tanítási rend merőben más volt a maihoz képest. Például törvények szabályozták még azt is, hogy a diákok hány órakor ébredjenek. Persze ez főleg azokat érintette, akik kollégiumban laktak, ami akkoriban nagyon gyakori volt. A sárospataki kollégium diákjainak a 17-18. században minden nap hajnali háromkor kellett felkelniük. Az ökonómus nagydiák feladata volt társainak ébresztése. A korábbi századokban minden európai kollégiumban korán kongatták meg az ébresztő harangot. Volt törvény arra is, hogy az órák milyen rendben történjenek a rövidebb, téli napokon.

Ősztől tavaszig hajnali öt órától hat óráig az öregdiákoknak volt tanítás, 6 órától 7 óráig pedig az öregdiákok tanították a kisdiákokat, és így tovább. Azonban tavasztól őszig a tanítás már korábban, vagyis hajnali 4-kor elkezdődött. Akárhogy is nézzük, abban az időben a tanulóknak bizony nagyon korán kellett kelniük, ti ilyenkor még szépeket álmodva átfordultok a másik oldalatokra. De vajon miért kellett a régi diákoknak ennyire korán kezdeni a tanítást?

Egy biztos, hogy évszázadokkal ezelőtt egészen más életrendjük volt az embereknek, mint manapság. Ők még inkább a természethez, a nap járásához igazodtak, nem úgy, mint mi. ĺgy a lefekvés is sötétedés után nem sokkal történt akkor, vagyis nagyon korán ágyba is kerültek. Az akkori szemlélet szerint igazán jól tanulni reggel, a korai órákban lehet, mivel akkor még frissebb az agyunk.

Az 1700-as évek vége és az 1800-as évek eleje volt az az idő, amikor olyan iskolai szabálygyűjtemény jelent meg, mely már inkább hasonlított a mai rendhez. Akkor már fél 8-kor kezdték a tanítást, mely 10 óráig tartott. Azután fél 2-től 4-ig folytatódtak az órák. ĺgy összesen tehát 5 órát töltöttek tanulással a diákok. Később a gimnáziumokban az összes órát délelőttre helyezték, és az iskolakezdés 8 órára tevődött bármilyen iskolatípusban. Ettől kezdve a mai napig ez maradt a megszokott rend. (sn)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?