Holnap vége a tanévnek

Holnap az alap- és középiskolák közel 800 ezer diákja kézhez kapja bizonyítványát, s ezek után már kezdődhet az önfeledt nyári szünidő. A 2005/2006-os iskolai év végén Szigeti László oktatásügyi minisztert és Pék Lászlót, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnökét kértük fel, értékelje az idei tanévet.

„Az elmúlt tanévben sikerült a szakképzési programokat jelentős mértékben modernizálni, ám az elkövetkező években az oktatási tárca egyik további feladata a képzéskínálat és a munkaerő-piaci követelmények összehangolása. Előrelépésnek tartom, hogy bevetettük az új érettségi rendszert, bár idén is akadtak gondok, melyekre senki sem emlékszik vissza kellemesen – mondta el lapunknak Szigeti László oktatásügyi miniszter.

Sok a pozitívum

– Idén az alapiskolákban már sokkal könnyebb volt a Monitor tudásszintfelmérő teszt alkalmazása. Örülök, hogy a középiskolák többsége elfogadja az alapiskolás végzősök eredményeit, és beszámítja azokat a felvételinél. Ezen kívül ebben a tanévben nőttek a pedagógusbérek, és sokkal több nyelvi laboratóriumot, szaktantermet támogatott a tárca, mint azelőtt. A felsőoktatás terén sikernek könyvelhető el az, hogy a bolognai folyamat értelmében átformáltuk a felsőoktatást, óriási pozitívum a szlovákiai magyar nyelvű közösség számára az, hogy megalakult az első történelminek mondható magyar egyetem Komáromban, a Selye János Egyetem” – emelte ki a tárcavezető. Negatívumként említette, hogy nem sikerült az új iskolatörvényt a parlament elé terjeszteni. Kiemelte, a tartalmi reformmal kapcsolatban nem tettek eleget, s ezen a téren még komoly rezerváik vannak.

Új perspektívák

Pék László, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnökének véleménye szerint pozitívan kell értékelnünk az oktatásban az új finanszírozási formára való áttérést, a felvételi és az érettségi rendszer átalakulását. „Az elmúlt években a szlovákiai magyar tanítási nyelvű iskolák politikai szélárnyékban működhettek, sok helyütt az országban az iskolák korszerűsítésére is jutott pénz. A Selye János Egyetem létrehozásával, a magyar nyelven történő tanulási lehetőségek bővülésével új perspektívák nyíltak meg nemzetiségi közösségünk fiataljai előtt” – mondta közgyűlési beszámolójában Pék.

A hiányosságokról szólva elmondta, hogy még mindig nem született meg az új oktatási törvény, és nem kezdődött el az oktatás tartalmának korszerűsítése sem. Véleménye szerint nemzetiségi szempontból hátrányt jelent, hogy nincs a magyar iskoláknak módszertani központjuk, továbbá hogy az állami pedagógiai központ magyar részlegének kialakulása ebben a választási ciklusban nem valósult meg. „A közoktatás minőségének javítása érdekében szükség van egy a magyar nyelvű pedagógus-továbbképzést, a tanterv és a tananyag fejlesztését biztosító, illetve további feladatokat felvállaló intézet létrehozására” – gondolja az SZMPSZ elnöke.

A 2006/2007-es tanév időbeosztása

A tanév 2006. szeptember 1-jén kezdődik ünnepélyes tanévnyitóval, ám a tanítás csak szeptember 4-én indul be.

Az első félév 2007. január 31-én, szerdán ér véget, ezen a napon kapják kézhez a diákok félévi bizonyítványukat.

A második félév 2007. február 1-jén (csütörtökön) kezdődik, és június 30-án zárul. Ám június 29-én, pénteken lesz az utolsó tanítási nap.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?