Bár úgy néz ki, hiába vagyunk már javában benne a télben, ezt még csak a naptárunk és a fogvacogtató hideg mutatja. Az alapsuli hetedik, valamint a gimnázium második évfolyamában minden diáknak lehetősége van arra, hogy részt vegyen az iskola szervezte sítúrán. Biztosan már készülődtök rá. S ha a hó is leesik majd, akkor elő a sítalpakat, cipőt, botot, kesztyűt, s irány sízni a hegyekbe! Ám mielőtt a hó megérkezne, hangolódjunk rá egy kicsit eme téli sportágra.
Hol van már az idei hó?
A múlt század végén, az 1870-es évektől, a nagy sportmozgalmak beindulásával, egyre gyorsabban szaporodtak el Norvégiában a síklubok. A sport lassan vetélkedés és küzdelem színhelyévé vált, síklubok egyre gyakrabban mérték össze egyéni és csapatos tudásukat. A közéletben egészen sok ideig csak a postások használták a sítalpakat, hogy magas hóban is kézbesíthessék küldeményeiket. Ők aztán előszeretettel csúszkáltak a hegyről le. Nem egy nagyszerű bajnok kerület ki köreikből! A világ figyelmét azonban mégis a híres sarkkutató, Fridtjof Nansen teljesítménye terelte Norvégia nemzeti sportjára. A fiatal norvég utazó expedíciójával 1888-ban kelt át Grönland jégárakkal, hóval borított sarkvidéki fennsíkjain. Nem kis mértékben „Paa Ski over Grönland“ című, 1890-ben megjelent könyve hatására hatalmas síélet kerekedett Európa-szerte. Az Alpok meredek lejtőire a norvég sítechnika és a létrahosszú síléc alkalmatlan volt. Aztán hosszan jöttek az úttörők, akik egymással versengve fejlesztették a felszerelést, csiszolták a sítechnikát. Nagy szerepet játszott a sízés elterjedésében, hogy Európa-szerte a háborús készülődés részévé is vált. A fejlődés mozgatórugója mégis elsősorban a versenyzés volt. Lassan a kedvtelők eltávolodtak a versenyzőktől. Az előbbi feladata, hogy a terep-, időjárási- és hóviszonyoknak megfelelően, saját tudása és fizikai állapota figyelembevételével a legnagyobb biztonsággal lejusson a sípályán. A versenyzők ezzel szemben csak a gyorsaságra ügyelnek.
A versenysport technikai előrelépései, és ezzel párhuzamosan a felszerelés forradalmi változásai ösztönzik a síelés technikájának és a síoktatás módszertanának átalakulását–megújulását.
Legutóbb a héjszerkezetű síléc, majd a piskótaléc, az utóbbi évek technikai csodája keveri-kavarja a sízés technikai és üzleti oldalát egyaránt. Végezetül egy jó tanács. Ha befizettünk egy sítúrára, vagy kedvet kaptunk egy kis lesikláshoz, mindenképpen vigyünk magunkkal oktatót, vagy keressünk a helyszínen olyan szakembert, aki legalább az alapfogásokat megtanítja nekünk. ĺgy sok balesetet, rosszul berögződött mozdulatokat előzhetünk meg! Jó sízést! (sn, he)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.