Hol tanuljunk tovább?

A pályaválasztás gondja a kilencedikeseknél ilyenkorra válik egyre nyomasztóbbá. Hová jelentkezzünk? Mi lesz, ha nem vesznek fel? Érettségizzek? Gimibe vagy szakközépbe adjam be a jelentkezési ívemet?

De azok közül is melyik? A választásban segít, ha jól ismerjük igényeinket. Tévedés, hogy az alapiskolában történő pályaválasztás valóban az egész életünket meghatározza. Amiket ebben az életkorban tanulunk, az valóban nagyon meghatározó lesz, de a pályamódosításra, a sokoldalú személyiség kialakítására még számtalan sok lehetőségünk lesz az életében. Éppen ezért az iskola kiválasztásánál ne csupán azt nézzük meg, hogy mi lesz akkor, ha kibújunk a „daráló végén”.

Az iskolaválasztás szempontjai

A gyerekek iskolaválasztási szempontjai merőben mások, mint a szülőkéi. Egy „normális kamasz” általában a legkisebb ellenállás irányában indul el, vagy a legmaximalistább választás elé állítja magát, és gyomorgörccsel tanul, míg az olimpiai öt karika oda nem ragad mindkét szeme alá.

Milyen szempontok szerint választunk?

u „Oda biztosan fel fognak venni!” – mondjuk és beadjuk a jelentkezésünket egy jelentéktelen szakmunkásiskolába. Biztos, hogy csak erre vagyunk képesek? Ha igen, akkor sincs baj, de az iskola morálját és lelki klímáját ellenőrizzük.

u „A Kovács is oda jár, és mondta, hogy ott jó a társaság!” Nem egy olyan iskola van, ahol valóságos kis maffia alakult ki a tanári kar átejtésére és a tanulás elbliccelésére. A jó társaság ne jelentse azt, hogy éjjel nappal bulizás, divatozás és együtt berúgás a napi gyakorlat.

u „Oda sok csaj/pasi jár, érdemes oda mennem!” A kamaszkor a csajozás és pasizás időszaka. Hormonforradalom zajlik testünk minden sejtjében. Ennek ellenére nem okos dolog, ha nemi szervünk irányítja a választást az agyunk helyett.

u „Ha ebbe a suliba megyek, jól fogok keresni!” A srácok között egyre többen a pénzre hajtanak. Azt látják, hogy szüleik életében ez a kulcs és ösztönösen igyekeznek jól fizető munkát találni maguknak. Ám a pénz megkereséséhez nem elegendő csupán egy menedzserképzőt elvégezni. Különféle képességek, készségek és mély lelki motiváció szükségeltetnek ahhoz, hogy valaki anyagilag is boldoguljon. Akiből pedig pont ezek hiányoznak, az boldogtalan – és valószínűleg sikertelen – lesz az iskolában. (hn)

Az iskolaválasztás lépcsői

A szülők és gyerekek közös lépcsői ezek. Nem csak a gyerek, és nem is csak a szülő döntése, hogy a gyermek életútja merre vesz irányt.

Nevezzük meg együtt, mi az az 5 dolog, amit a gyerek akkor is szívesen tenne, ha már minden meglenne, és soha többé nem kéne munkahelyen dolgoznia, mivel foglalkozna legszívesebben?

Vizsgáljuk meg, milyen személyiségvonások kellenek ezekhez a tevékenységekhez és ezekből melyek adottak!

Nézzük meg, hogy ezekből melyekhez lenne a legnagyobb kedvünk.

Vizsgáljuk meg, hogy milyen jellegű iskolák vannak, ahol ezekre a képességekre van szükségünk.

Húzzuk ki a sorból azokat az iskolákat, amelyek túl messze vannak, (kivétel, ha koleszra is van lehetőség!) amelyekben túl aránytalannak tűnik a felvételi ponthatár, és a túljelentkezések is aránytalanul magasak. Ha az „ideális” iskola éppen ilyen, akkor azért erre kell felkészülni!

A maradékot osztályozzuk a szolgáltatásaik szerint 1-től 10-ig. A legjobbak fognak felkerülni a jelentkezési lapra.

A top 3 vagy top 5 iskolát látogassuk meg személyesen is. Világítsuk át a légkör és az iskolában uralkodó erkölcsök alapján. Itt még kihúzhatjuk a toplistáról a narkógyanús gimit.

Érdeklődjünk más emberektől, srácoktól, akik abba az iskolába járnak, akik már ismerik a dörgést a suliban. Vegyünk részt az iskolai nyílt napon, és osszuk meg egymással élményeinket! Jó pályaválasztást!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?