Hogyan írjunk tantervet?

Buzita. Az alapiskola teljes létszámú tantestülete részt vett azon a módszertani előadáson, melynek témája a tantervek formai-tartalmi követelményei voltak.

Mivel az iskolák működését ellenőrző „inspekció” legtöbb kifogásolnivalót általában éppen az említett dokumentumban talál, az iskola igazgatója, Mohňanský Csilla jónak látta szakavatott előadót hívni, és ezzel elejét venni a leendő „piszkálódásnak”.

A tantestület tehát egyik délután türelmesen kiböjtölte, míg Eperjesről megérkezik Ivan Pavlov, a módszertani központ igazgatója, hogy a tantervírás titkaiba bevezesse a hallgatóságot. Először a jövő zenéjét próbálta megszerettetni a tanárokkal, melyben nem lesznek majd tantervek, lesznek viszont pontosan meghatározott tudásszintek, melyeket a gyerekeknek teljesíteniük kell. Azaz senkit sem fog érdekelni, a tanár mit, mikor és hogyan tanít, de a gyereknek rendelkeznie kell majd bizonyos időszakonként bizonyos mértékű tudással és készséggel. Ezeket tesztek formájában fogják ellenőrizni.

A tanár az ellenőrizhető

A jövő zenéje azonban még elég távoli, habár az unió tagországaiban már bevett gyakorlat. Nálunk még mindig a tanár az ellenőrizhető, nem a tanítvány, az ellenőrzés legegyszerűbb módja pedig a minden iskolai évre, minden tantárgyra és minden évfolyamra külön kidolgozott tanterv. Ebben nemcsak az órákra lebontott tananyagot kell feltüntetni, hanem a tanóra három célját is, mégpedig a tárgyi tudásra irányuló kognitív, a készségfejlesztésre irányuló pszichomotorikus és a nevelésre irányuló affektív célt.

Az „átkosban” oktatási és nevelési célt kellett meghatározni, az utóbbit erősen vörös árnyalatban. Most a régi két céllal azonos, csak elegánsabban elnevezett rubrika mellé társul a készségfejlesztés is, mely nálunk még sántikál.

Használhatatlan adathalmaz

A diákok fejében a rengeteg adat sokszor használhatatlan halmaz, nem tudják alkalmazni a tanultakat. Ezen azonban egy következetes tantervi reform segítene, nem pedig egy túladminisztrált kimutatás. A buzitai tantestület viszont csak azt teheti meg, amit minden más iskola alkalmazottjai: szorgalmasan írogatja a célokat, és nehézségek esetén újabb segítséget kér.

Akár a módszertani központtól is, melynek igazgatója szerint „a magyar iskolákkal elég gyér volt eddig az együttműködés, de ez a buzitai látogatás megadja a kezdő lökést ahhoz, hogy a központ ezen a területen is működésbe lépjen.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?