Ha külföldön tanulsz tovább

Külföldre költözni, és ott tanulni néhány hónapig vagy akár egy egész tanévben – különösen fiatalkorban – nagy kaland, hatalmas kihívás, rengeteg élmény és remek tapasztalatszerzés. Érdemes belevágni, de csak alapos tájékozódás után.

A külföldön tanulók számára kihívásokkal teli az élet, az edzés pedig igencsak növeli a mindennapi túlélés esélyét, az önbizalmatKéparchívum A diákok vándorlásának célja lehet, hogy egy jó nevű külföldi intézményben tanuljanak, megismerkedjenek egy idegen nyelvvel, kultúrával, vagy egyszerűen csak kalandokban legyen részük. Az eredeti szándéktól függetlenül egy biztos: a külföldön töltött hónapok alaposan megváltoztatják a fiatalok gondolkodását a világ működéséről és önmagukról is. A távolság nemcsak térben és időben jelent hosszú utat, hanem a saját személyiséged megismerésének is fontos eszköze.

A külföldön tanulók számára kihívásokkal teli az élet, az edzés pedig igencsak növeli a mindennapi túlélés esélyét, az önbizalmat. Amikor aztán hazatérnek, az itthoni kihívások eltörpülnek a korábban megoldott feladatokhoz képest. Nem csoda, hogy a külföldön járt diákok nagyobb esélylyel indulnak az álláskeresés versenyében.

Egyszerűen bármit túlélnek

Az otthon megszokott hétköznapi életre vonatkozó elképzelések jelentős részét sutba dobhatják azok, akik külföldre mennek. Egy más kultúrában – még ha csak néhány száz kilométer is a távolság – eltérő az időre, a kapcsolatokra, az értékekre vonatkozó mindennapi felfogás, másként működik az élet. Néhány hónap alatt bele lehet szokni, hogy élnek a franciák, japánok vagy angolok, megtanulható az életmód. Egy nemzetközi diákcsapatban a sokszínűség fokozottan jelentkezik. Akár egyetlen kollégiumi szobában számos kultúra képviselői élhetik mindennapi életüket.

A külföldi tartózkodás után a visszailleszkedés is felérhet egy kulturális sokkal. Hiszen igazán csak egy hosszabb távollét után ismerhető fel a saját kultúra számos jellegzetessége is. A külföldi tapasztalatok gyakran megerősítik azt az érzést, hogy a világ valójában egy aprócska falu, amelyet a globalizáció egyre inkább összezsugorít.

Ha bátrabb vagy, próbáld ki!

A felfedezők önbizalma, kitartása, kockázatvállalása és az ismeretlennel való bátor szembeszállása az álláskeresésben is értéket képvisel. A munkaadók értékelik, hogy a jelölt nem rettent vissza a kihívásoktól.

Ha bátrabb vagy, próbáld ki a teljesen önálló ösztöndíjprogramokat, ahol mind a fogadó szervezetet, mind az életvezetés körülményeit önállóan kell felderítened. Ha kevésbé vagy vakmerő, akkor sem kell lemondanod a külföldi tanulmányok lehetőségéről: válassz olyan programokat, ahol diákcsoportokat fogadnak, előre kialakított programmal, gyakran előre foglalt szállással, utazással kombinálva. De a két végpont között számos átmenet, kombináció is lehetséges, a programok szervezői pedig rendszerint biztosítanak tanácsadói segítséget is a rászorulók részére.

Mielőtt külföldi tanulmányok mellett döntenél, érdemes átgondolnod a következő kérdéseket:

Magaddal kapcsolatban:

Mi a célom? Nyelvet tanulni, alaposan megismerni a kultúrát? Utazgatni vagy egyszerűen csak jól érezni magam?

Teljesen eltérő, idegen kultúrában, vagy inkább a hazaihoz hasonló környezetet tartanék érdekesnek?

Hogy bírom a kalandokat? El tudok igazodni egy külföldi kultúrában? Elég magabiztosan tudom használni a nyelvet?

Bírom majd a család távollétét?

A programmal apcsolatban:

A kiválasztott program illik a tanulmányaim sorába? Milyen bizonyítványokkal zárul a tanulmány? Vajon a képzők elismert szakemberek?

Milyen követelményeket támasztanak a vizsga feltételeként? Hány kreditet jelent a vizsga? Átveszik, elismerik-e ezeket a krediteket itthon?

A külföldi utazás mennyi csúszást jelent az itthoni tanulmányaimban?

A helyszínnel kapcsolatban:

Hova akarok feltétlenül eljutni? Ki lesz a külföldi felelős, akihez fordulhatok a kérdéseimmel?

Milyen feltételek mellett kérhetek segítséget a vészhelyzetek megoldásában (biztosítások, igazolások stb.)?

Van-e lehetőség utazásra, a környék alaposabb megismerésére? A megszerezhető támogatások tartalmaznak-e helyszíni utazási keretet? Milyen további költségek, helyszínen fizetendő tételek terhelik a programot?

Honnan kaphatok pénzügyi segítséget vész esetén?

Tartalmazza-e a program a szállást, és ha igen: milyen helyszínen? Ki fizeti a bérleti díjat? Hogyan gondoskodnak az ellátásról?

Mit kell feltétlenül magammal vinnem itthonról? (f)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?