Gazdálkodj okosan!

Ha egy olyan tinédzser vagy, akinek sosincs elég pénze, és nem érti miért – akkor könnyen lehet, hogy ennek oka a pénzköltési szokásaidban rejtőzik. A következőkben megpróbálunk segíteni neked abban, hogy megtanuld, hogyan tudod ésszerűen elkölteni a pénzed, és abban is, hogyan tudod annak egy részét mindig félretenni!

Úgy lehet a legkönnyebben túlköltekezni, ha túl sokat költesz ilyen-olyan apró dolgokra. Ha valamit szeretnél magadnak, az árak összehasonlítása a legjobb védekezés a pénzkidobás ellen. Kérdezd meg a szüleidet, hogyan bánnak a pénzükkel, hogyan takarékoskodnak vele, hogyan növelik, és ami a legfontosabb, hogyan költik azt el a lehető legokosabban. Tanuld meg a különbséget a szükséges, a kell, és a kívánság fogalmak között. Például: szükséged van utazásra az iskolába, és onnan haza. Ebben a példában a szükséglet egy bicikli. Lehetséges, hogy egy 20 sebességes szuper rugózású kerékpáron tudod magadat legjobban elképzelni, de egyelőre elégedj meg egy alapszükségletet kielégítő, jó minőségű, és persze megfizethető biciklivel. Ez esetben a kívánság jóval drágább lenne, és a kockázata annak, hogy ellopják, jóval nagyobb. Ha megkülönböztetted a szükségest, a kellt, és a kívánságot, akkor segítségedre lesz, abban hogy ésszerűen, tájékozottan költsél, és hogy ne szórd el a pénzed.

Tanulj meg takarékoskodni

Ennek egyik módja a juttatás. Kérd a pénzed kisebb címletekben. Például, ha ezer koronát keresel egy héten, kérd tíz darab százkoronásban. Ez megkönnyíti a megtakarításod kezdetét. Ha írásban rögzíted az összes megtakarított, a befektetett, és az elköltött pénzed, akkor ezáltal sokat tanulsz, valamint alapvető pénzügyi gyakorlatra is szert teszel. Ne felejtsd el elrakni a blokkot, annak érdekében, ha ki kell cserélni, vagy vissza kell vinni, amit nemrég vásároltál. A számla megőrzése, segít neked ellenőrizni a pénzköltésed, illetve, hogy biztos legyél abban, hogy a pénzedet azokra a dolgokra költöd, amik neked kellenek, azzal szemben, amit mások akarnak tőled, hogy megvegyél. Megkönnyítve a saját dolgot, használj pár borítékot minden egyes hónaphoz, és egy nagyobbat, amibe az az évi összes hónap megtakarítását gyűjtöd. Tanuld meg értékelni a reklámokat a Tv-ben, a rádióban, az újságokban. Ha látsz, vagy hallasz valamiről, ami ingyen van, keresd fel. De mielőtt rászánod magad, tedd fel a kérdést magadnak: hogy lehet az, hogy egy üzletember valamit ingyen kínál fel, és még pénzt is keres ezáltal? Ha olcsón akarnak eladni egy drága holmit, akkor tedd fel magadnak a kérdést, hogy a termék tényleg azt tudja nyújtani, amit a reklám mond, vagy ez csak egy utánzat. Amikor egyes termékek más üzletben is ugyanúgy eladók, akkor azok tényleg engedményes árak? Néhány kereskedő árat emel közvetlenül azelőtt, hogy féláras terméket kínál. Egy másik kérdés: vajon kaphatók-e olyan termékek, amik hasonló, vagy jobb teljesítményre képesek, vagy talán olcsóbbak. Ha valami drágábbnak tűnik, nem feltétlenül jelenti azt, hogy a legjobb értéket képviseli. ĺme egy jó tanács: Ha valami túl szép hogy igaz legyen, az általában nem az!

Kölcsön kenyér visszajár

Légy óvatos, ha pénzt kérsz kölcsön, illetve ha hitelkártyához folyamodsz. Ezek a kártyák a következő üzenetet hordozzák magukban: „KÖLTS!”. Elég drága, ha kölcsönkérsz, még akkor is, ha csak rövid időre teszed. A hitel a más emberek pénzének a bérlését jelenti egy konkrét ideig. A hitelre való vásárlást azért találták ki, hogy a fogyasztó többet fizessen az olyan termékekre, mint a TV, lemezjátszó, vagy a bútor.

A mindennapi költekezés jóval nagyobb hatással van a saját anyagi jövődre, mint bármelyik befektetési döntésed. A tanulás, és a motiváció, képessé tesz arra, hogy rendszeres megtakarító, és befektető legyél, hogy több pénzt tegyél félre, valamint, hogy több mindent kezdj a megtakarított pénzeddel. Ezért az alábbiakban megpróbáltuk öszszefoglalni a leghasznosabb tanácsokat:

1. Úgy gazdálkodj a kiadásaiddal, hogy azok ne haladják meg a bevételeidet!

2. Úgy költsd el a pénzedet, hogy közben a jelenre, és a jövőre egyaránt gondolsz!

3. Kezdj el korán takarékoskodni, hogy a pénzed minél többet kamatozzon!

4. Ne gyűjts, és ne is kölcsönözz hitelkártyát!

5. Mindig fizesd ki az adósságaidat, és a kötelezettségeidet!

6. Tervezd meg a bevételed, és a kiadásod az elkövetkezendő 12 hónapra, és dolgozz ki különböző befektetési lehetőségeket!

7. Koncentrálj a kockázat, és a tervezett befektetési haszon közötti kapcsolatra!

8. Legyen terve, és célja a befektetésednek!

9. Szerezz minél több pénzügyi tapasztalatot, hogy okos döntéseket tudj hozni! (he, g)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?