Idén a Komáromi Selye János Gimnázium két küldöttsége is ott volt a Zsolnán megrendezett Modell-ENSZ konferencián. A háromtagú csapatok a világ egy-egy országát, annak érdekeit és mentalitását voltak hivatottak képviselni angol nyelven.
Felkészültek Mexikóra
A konferencia célja a politika, főleg az ENSZ iránt érdeklődő, angolul jól beszélő fiataloknak szándékozott lehetőséget adni arra, hogy kipróbálhassák és egyúttal megtanulhassák, hogyan működnek a dolgok az igazi ENSZ konferenciákon, milyen a parlamentáris procedúra, mennyi tárgyalás és lobbizás árán lehet határozati javaslatokat elfogadtatni. Külföldet magyar, cseh, román, olasz, szerb, angol, svéd és finn csapatok képviselték. Összesen 62 delegáció vonult fel, közülük 23 eredeti külföldi volt, a többit szlovákiai diákok alkották. Nagy meglepetésünkre a magyar tanítási nyelvű középiskolák nem képviseltették magukat nagy számban.
A jelentkezéskor meg kellett neveznünk 5 olyan országot, melyet szívesen képviseltünk volna. Nem sokkal később értesítettek minket, hogy a számunkra kisorsolt ország Mexikó. Elkezdődhetett hát a felkészülés Mexikó politikai, gazdasági, ipari helyzetéről, történelméről, földrajzi adottságairól. Nagy hasznát vettük a világhálónak, hiszen segítségével aktuális adatokat szerezhettünk, és ami szintén nagyon fontos, hogy mindezt angol nyelven tettük. Persze különféle könyvek is rendelkezésünkre álltak a felkészülésben.
A konferencia két megvitatásra kerülő témái az Irakban és a Közel-Keleten fennálló biztonsági helyzet megteremtését, valamint a globális éghajlati változásokat érintette. Ezután már Mexikó álláspontját próbáltuk kialakítani a két témával kapcsolatban, és egy mindenki – azaz az egész világ – számára elfogadható határozati javaslatot írtunk. Nemcsak a határozati javaslatok írásának formális módját, hanem az igényes angol szófordulatokat is sikerült elsajátítanunk.
A háromnapos rendezvény nyitóünnepségén részt vett többek között az USA szlovákiai nagykövete, Ronald Weiser úr is. A megnyitó után a házelnök indította el a tárgyalást. Irakkal kapcsolatban minden ország kifejthette a véleményét, majd kisebb csoportokra, ún. blokkokra osztódva egy-egy javaslatot írtunk és ezt terjesztettük be a Nagygyűlés elé, amin mind a 62 küldöttségnek részt kellett vennie. A témák részletes megvitatása és a hosszas módosítások után 2-3 javaslat maradt, melyekről újból a Nagygyűlésnek kellett döntenie. Munkánk nem maradt gyümölcs nélküíl. Óriási örömünkre az eredetileg otthon elkészített határozati javaslatainkból mindkét téma esetében sikerült több pontot megszavaztatnunk, így a mexikói delegáció minden bizonnyal bevésődött a konferencia résztvevőinek emlékezetébe.
A tárgyalások egész nap zajlottak, de hat óra után minden nap volt valamilyen szórakozási, pihenési lehetőség, mint például városnézés, majd az utolsó napon egy záróbankettre voltunk hivatalosak.
Számunkra óriási élmény volt készülni, ott lenni és három napig kizárólag angolul tárgyalni a világot érintő komoly problémákról. Nagyon reméljük, hogy jövőre is lehetőségünk nyílik részt venni ezen a rangos konferencián. Ha pedig valamelyik diáktársunknak – legyen az bármely hazai magyar középiskola tanulója – sikerült felkelteni az érdeklődését, szívesen szolgálunk bővebb információval.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.