Erasmus-ösztöndíj – a hallgatói élet színfoltja

Bele szeretnél kóstolni a külföldi egyetemek, főiskolák világába? Szeretnél megismerni új kultúrákat úgy, hogy a nyelvtudásod is javuljon? Hallgatóként ennek a legkönnyebb módja, ha Erasmus-ösztöndíjra pályázol intézményednél.

Bele szeretnél kóstolni a külföldi egyetemek, főiskolák világába? Szeretnél megismerni új kultúrákat úgy, hogy a nyelvtudásod is javuljon? Hallgatóként ennek a legkönnyebb módja, ha Erasmus-ösztöndíjra pályázol intézményednél.

Az Erasmus az Európai Bizottság egyik legsikeresebb és legismertebb oktatási programja, mely az 1987-es indulástól mostanáig több mint 1,7 millió egyetemi hallgató mobilitását segítette elő Európában. A program a neves filozófusról, teológusról, humanistáról, Rotterdami Erasmusról (1465–1536) kapta a nevét. Az Erasmus-program az Európai Unió huszonöt tagállama mellett hat ország (Izland, Liechtenstein, Norvégia, Bulgária, Románia és Törökország) egyetemein és főiskoláin nyújt lehetőséget 3–10 hónapos külföldi résztanulmányokra. A programban 2500 felsőoktatási intézmény vesz részt.

A 2004/2005-ös tanévben Európa-szerte 144 037 diák tanult Erasmus-hallgatóként külföldön. A mobilitás célja, hogy a fiatalok a külföldi szakmai tanulmányok elvégzése közben egy másik ország kultúráját és társadalmát is megismerjék, a nyelvi ismeretek és készségek fejlesztésével együtt. A program költségvetése a 2007–2013-as időszakban az eddigi háromszorosa, 3,1 milliárd euró lesz, ami azt jelzi, hogy a jövőben is érdemes számolni vele.

A ösztöndíj minimum 200 euró havonta

A program előnye, hogy minden Erasmus-diák mentesül a fogadó intézményben a tandíj fizetése alól, illetve nem kell fizetnie az intézmény által nyújtott szolgáltatásokért (beiratkozás, vizsgadíj, laboratóriumok és könyvtárak használata). A legtöbb esetben – de nem kötelező érvényűen – az Erasmus-hallgatók ösztöndíjban részesülnek. Az ösztöndíj mértéke a küldő intézmény döntésétől függ. A 2006/2007-es tanévben a havi minimum-ösztöndíj 200 euró. A havi ösztöndíj maximuma 500 euró.

Saját zsebből kell kiegészíteni

Megjegyezzük, az ösztöndíj nem fedezi a nyugat-európai hallgatói élet költségeit. A kint jártak tapasztalatai szerint egy félévre 70–80 ezer koronát vagy saját zsebből vagy kinti munkával hozzá kell tenni. A hallgatók saját intézményüknél pályázhatják meg az ösztöndíjat. Már a felsőoktatási tanulmányok első évében érdemes megtervezni a következő éveket: melyik évben lenne érdemes külföldön hallgatni a tárgyakat. (f)

A külföldi ösztöndíj előnyei:

javuló nyelvtudás,

kultúrák iránti nyitottság,

új tájak, városok megismerése,

nemzetközi baráti kör kialakítása,

nagyobb alkalmazkodókészség,

más tanulási és munkaszemlélet elsajátítása.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?