Elveszik a fiam tízóraiját

Azt hiszem, a fiamat bántalmazzák az iskolában. Többször panaszkodott, hogy az erősebb fiúk elveszik a tízóraiját, és ha nem adja, megfenyegetik. Mit csináljak?
Jelige: Félelem.

Jó lenne, ha ezt a problémát megbeszélné gyermeke osztályfőnökével, s közösen találkoznának a gyermek szüleivel.

Azt hiszem, a fiamat bántalmazzák az iskolában. Többször panaszkodott, hogy az erősebb fiúk elveszik a tízóraiját, és ha nem adja, megfenyegetik. Mit csináljak?

Jelige: Félelem.

Jó lenne, ha ezt a problémát megbeszélné gyermeke osztályfőnökével, s közösen találkoznának a gyermek szüleivel. Közösen beszéljék meg, hogy mi történt, s miben látják a probléma megoldását. Le kell szögezniük, hogy a sikanírozás bármilyen formája megengedhetetlen, ezért fontos korán közbeavatkozni, és az elkövetőknek viselniük kell tetteik következményeit. A szülőknek tudatosítaniuk kell, hogy felelősek gyermekeik viselkedéséért, s ha képtelenek gátat vetni az agresszív viselkedésnek, gyermeküket jobb útra téríteni, a mások félelemben tartása újabb agressziót szül majd.

Mielőtt a gyermek átlépné az iskola küszöbét, a szülőknek fel kell készíteniük gyermeküket, hogy uralkodni tudjon agresszív impulzusain, s hogy másoknak is vannak szükségleteik. A szülőknek jó példával kell szolgálniuk kapcsolataik terén, s tudniuk kell kezelni saját agresszivitásukat. Világosan ki kell fejteniük, hogy az erőszakos agresszió megengedhetetlen és elfogadhatatlan. A gyerekeket felelősségre kell nevelni, s nemcsak saját magáért legyen felelős, hanem másokért is. Erre csak úgy lehet megtanítani, ha felelőssé tesszük bizonyos dolgokért. A felelősség szorongást válthat ki a gyerekből, ha túl van dimenzionálva. Ki kell tapasztalni, milyen mértékben növelhető, s ezt csak úgy lehet, ha megértjük a gyerek szükségleteit, cselekedeteit pedig ellenőrizzük. Az ellenőrzésre azért van szükség, hogy időben felismerjük a problémát. A gyereknek becsülnie kell önmagát és másokat is. Ez a kettő szorosan összefügg, egymást kölcsönösen kiegészíti. Attól a gyerektől, aki nem becsüli önmagát, nem várhatjuk, hogy másokat becsüljön. S nem elég csak mondani, hogy ezt tedd vagy azt tedd, hanem példamutatóan kell előtte viselkednie a felnőttnek. A szülő jó példája a legjobb taneszköz. Ha a gyerekek érzik, hogy törődnek velük, hogy a felnőtteknek fontos az, hogy ő mit csinált az iskolában, kivel szemben hogyan viselkedett, fokozatosan ő is törődni kezd majd másokkal.

Biztos, stabil normákra, határokra van szüksége, tudnia kell, hogy mit szabad és mi az, ami már megengedhetetlen. A szülőknek ellenőrizniük kell minden olyan helyzetet, ahol előfordulhat agresszió. Ne engedjenek a gyereknek olyan filmeket nézni, amiben sok az erőszakos cselekedet, s meg kell tanítani úgy elérni célját, hogy viselkedése ne legyen agresszív. A gyerekek nagyon hamar kiérzik, hogy melyik felnőtt mellett mit engedhetnek meg. Másképpen viselkednek egy szigorú, s másképpen egy engedékeny tanítóval szemben. Azokat a normákat, amiket szeretnénk elsajátítatni a gyermekkel, gyakran kell ismételni.

Mit tegyenek azzal a gyerekkel, aki másokat sikanírozott? Felesleges agresszíven viselkedni vele szemben, mivel az agresszió újabb agressziót szül, s ettől csak romlik a helyzet. Az, aki másokat megfélemlít, nem tanulta meg, hogy ez elfogadhatatlan viselkedés, nem tudja ellenőrizni saját agresszivitását, az pedig, akit sikaníroz, nem tudja megvédeni magát, s a felnőttek nem eléggé ellenőrizték a gyerekeket. Tehát nemcsak a sikanírozó gyerek bűnös, hanem a gondatlan szülő és a pedagógus is, akinek felügyelnie kellene a gyerekek minden megnyilvánulását.

Ha a gyerek látni fogja, hogy a felnőttek komolyan veszik az ő viselkedését, s védik azt, akit ő bántalmazott, igyekszik majd változtatni viselkedésén.

Azoknak a gyerekeknek, akiket bántani szoktak, gyakran nincs komoly szerepük egy-egy csoportban, inkább a periférián húzódnak meg. Vagy azért vannak kirekesztve egy-egy csoportból, mert mások, mint a többiek, végképp nincsenek vagy csak kevés barátjuk van. Testtartásukról is leolvasható, hogy a megadó, beletörődő típushoz tartoznak. Gyakran sírnak, de nem folyamodnak segítségért. Kicsi az önbizalmuk, és nem árulják el, ha bántalmazzák őket, s éppen ezért lehetővé teszik a sikanírozóknak, hogy továbbra is céltáblaként szolgáljanak nekik.

Ott burjánzik a bántalmazás, ahol kicsi a felügyelet, vagyis az iskolába vezető úton, óraközti szünetekben, kirándulásokon. Ezeken a helyeken kellene megszigorítani a felügyeletet, s akkor biztosan kevesebb gyermeket bántalmaznának.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?