Egyetemi mesterkurzus a humor jegyében

Nemesi Attila László érdekfeszítő előadását hallgathatták meg a pozsonyi magyar szakos egyetemisták.A pozsonyi Comenius Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéke hetedik alkalommal indította el Mesterkurzus című előadás-sorozatát.

Nemesi Attila László érdekfeszítő előadását hallgathatták meg a pozsonyi magyar szakos egyetemisták.

A pozsonyi Comenius Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéke hetedik alkalommal indította el Mesterkurzus című előadás-sorozatát. A vendégelőadók hagyományosan a magyar irodalom- és nyelvtudomány kiemelkedő képviselői, akik szakterületük legújabb kutatási eredményeiről tájékoztatják a tanszék hallgatóit.

Az idei évad nyitó előadását Nemesi Attila László, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tudományos dékánhelyettese, a Magyar Nyelvészeti Tanszék docense tartotta. Az előadó egyik fő kutatási területe a pragmatika, ehhez kapcsolódott az előadás témája is, melyben a humort a pragmatika eszközeként mutatta be. A témaválasztást örömmel fogadta a hallgatóság, hiszen a pragmatikai ismeretek gyarapításának egy érdekes, figyelemfelkeltő módját ígérte.

Bevezetésképpen az előadó elmondta, hogy Kabos Gyula volt a legkedvesebb humoristája, ezért egyszer egy konferenciára készülve úgy döntött, előadása témájával az ő emléke előtt fog tisztelegni. Végül ez volt számára az a pillanat, amikor eldöntötte, hogy további szakmai pályája során a humor és a pragmatika összefüggéseivel mélyebben is foglalkozik majd: egyrészt érdekesnek tartotta mint kutatási témát, másrészt ösztönözte az a tény, hogy kevéssé volt feltérképezve, így sokféle vizsgálati szempontot kínált. Az előadás során Nemesi Attila László fokozatosan vezette be hallgatóságát a témába: előbb a humor fogalmát járta körül, majd feltárta a különböző humorelméletek lényegét, ezután ismertette Grice és Leech társalgási maximáit, melyek az ideális társalgás normarendszerét írják le. A továbbiakban nyelvi játékokon, frazémákon, könyvek és filmek komikus történetein szemléltette, mi eredményezi a humoros szituáció kialakulását: valamennyi példában azért keletkezett komikus helyzet, mert az egyik fél valamely maxima figyelmen kívül hagyásával megszegte a társalgás mintaszerűnek tartott szabályait.

Nemesi Attila László mesterkurzusa logikusan felépített tudásanyagot közvetített, az előadó stílusának köszönhetően mindvégig megőrizte a hallgatóság figyelmét. Azokat, akik érdeklődnek a pragmatikai kutatások iránt, az előadó arra biztatta, bátran válasszák témaként a humort, hiszen ennek vizsgálata eddig feltáratlan területekre kalauzolja el őket.

Kiss Krisztina

kiadványszerkesztő szakos

hallgató

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?