Dramatikus játékok napja Nyitrán

A Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Ta- nulmányok Kara Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetének élményműhelyé- ben a kortárs gyermekkölté- szet közvetítésének variációi- val ismerkedtek a résztvevők.A tanárképzés egyik leggyakoribb kritikájaként hangzik el az egyetemi hallgató

A Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Ta- nulmányok Kara Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetének élményműhelyé- ben a kortárs gyermekkölté- szet közvetítésének variációi- val ismerkedtek a résztvevők.

A tanárképzés egyik leggyakoribb kritikájaként hangzik el az egyetemi hallgatóktól, hogy túlságosan elméleti alapú képzést kapnak a jövendőbeli pedagógusok. A Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetében ezekre a visszajelzésekre reagálva az utóbbi években többféle gyakorlati jellegű kezdeményezés indult útjára. Ilyen a Legere Irodalmi Verseny, a költészet napjának megünneplése, a járási szavalóverseny szervezése, irodalmi színpadok készítése, módszertani napok szervezése stb., melyek a magyartanár tanórán kívüli tevékenységébe kínálnak betekintést. Ezek az alkalmak lehetőséget teremtenek a jövendőbeli tanároknak arra, hogy jártasságot szerezzenek a kulturális rendezvény- és versenyszervezésben, az irodalmi műsorok összeállításában, a tanórán zajló és tanórán kívüli tehetségfejlesztésben.

Április 21-én az intézmény harmadik alkalommal hirdette meg a Dramatikus játékok napja nevű élményműhelyt. N. Tóth Anikó és Petres Csizmadia Gabriella koordinálásával a kortárs gyermekköltészet közvetítésének variációival találkozhattak a jelenlévők. A negyedéves magyar szakos (Forró Dániel, Balogh Barbara, Farkas Jenny, Hajdú Viktória, Kianek Melánia, Kiss Gábor, Rási Szilvia, Saróka Liliána, Vadkerti Erika, Vörös Mónika) és tanító szakos hallgatók (Csicsay Orsolya, Kalocsányi Mónika, Karakó Brigitta, Lukovics Veronika, Onderjó Sandra, Pál Mónika, Ternócky Gréta, Török Brigitta, Valacsay Viktória, Vincze Csilla) irodalompedagógiai ismereteiket alkalmazhatták a gyakorlatban. A jövendőbeli tanárok mellett az ipolysági Pongrácz Lajos Alapiskola és a nagyfödémesi Borsos Mihály Alapiskola tanulói és pedagógusai is meghívást kaptak a rendezvényre.

Délelőtt a program összeállítói kétféle perspektívából közelítették meg a gyermekversek feldolgozását. Először a kortárs gyermekköltészet lírai színpadra alkalmazását látták a résztvevők, a vendégként meghívott ipolysági Csillag-szóró gyerekszínjátszó csoport Titok-tár című előadása révén (rendezte: N. Tóth Anikó és Köteles Judit). Az előadásban a tanárjelöltek nagyszerű mintát kaptak arra, milyen eszközökkel lehetséges színpadi adaptációt készíteni a gyermekversekből. A bravúros, humorral és sokféle dallammal teli előadás után Kantár Balázs doktorandusz faggatta a színjátszókat és vezetőiket a „titkos előadás” kulisszatitkairól. A beszélgetés a „hogyan állítsunk össze egy élő, izgalmas irodalmi színpadot” kérdés körül zajlott azzal a céllal, hogy kedvet ébresszen a tanárjelöltekben az ilyen típusú szövegfeldolgozás iránt is.

A délelőtt másik felében az addig aktívan hallgató és kíváncsian figyelő egyetemisták vették át az irányító szerepet, és – az időközben irodalmi forgószínpaddá alakított teremben – az ipolysági és a nagyfödémesi gyerekek számára különböző játékos feladatokat készítettek. A résztvevők nyolc állomást látogatva nyolcféle vers feldolgozásával találkoztak, melyek szövegértésre támaszkodó, az élményszerű irodalomoktatás eszközeivel élő játékok formájában valósultak meg. A gyerekek kedvükre válogathattak: volt pexeszó, kalligramkészítés, „hangulat-olvasás”, improvizációs gyakorlat, memóriajáték, puzzle; nyírtak, ragasztottak, táncoltak, zsákhúzással versenyeztek, festettek, verset írtak, vagyis számtalan tevékenységen keresztül jutottak el egy-egy vers aktív-kreatív feldolgozásához. A maratoni irodalomóra mégsem tűnt nehézkesnek, sőt, az „állomásvezetők” és a résztvevők egyaránt meglepődve tapasztalták, milyen gyorsan elröppent a délelőtt.

A dramatikus játékok napja kitűnő modell lehet egy-egy nem formális oktatással kitöltött iskolanapra (pl. gyermeknapra, karácsonyi szünet előtti napra), hiszen a játékkal, ötletességgel, humorral fűszerezett foglalkozások tanárnak is és diáknak is örömet szereznek. A két szervező, N. Tóth Anikó és Petres Csizmadia Gabriella ezeket a gondolatokat kívánta a rendezvénnyel hangsúlyozni, abban bízva, hogy az ilyen típusú pozitív élmények hosszú távon is megerősítik és bátorítják a tanárjelölteket és a gyakorló pedagógusokat is a változatos szöveg-feldolgozási módszerek alkalmazására. (G. P.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?