Délszláv népzene Komáromban

A Vujicsics együttes a délszláv népzene legkiválóbb magyarországi képviselője. 2000-ben a 6. Borostyán Fesztivál vendégszereplője volt. Ez évben a fiatalabb generáció zenészei, a Söndörgő együttes tagjai képviselik ugyanezt a műfajt a 9. Borostyán Fesztiválon, Komáromban.

Az együttes tagjai: Buzás Attila, Eredics Áron, Dávid és Benjamin, valamint Wertetics SzlobodánA szerző felvételeA Söndörgő együttes 1995-ben alakult Szentendrén. Repertoárjuk főként magyarországi szerb és horvát dallamokból áll, ezen kívül foglalkoznak a szerbiai és a horvátországi hagyományokkal, valamint a Balkán zenéjével is. Részben a családi hagyományok, részben pedig a délszláv népzenéhez való vonzódásuk miatt tűzték ki célul e különösen gazdag és értékes hagyomány ápolását. Zenei felfogásuk kialakulásához az együttes 5 tagjának klasszikus-zenei múltja is hozzájárult. Sokszínű hangszereléseikkel stílusos megjelenítésre, az archaikus népzenei rétegek koncertszerű bemutatására törekednek. Nagy népzenekutatók – Bartók Béla, Vujicsics Tihamér – gyűjtéseit, és a napjainkban is még fellelhető délszláv népzenét tanulmányozzák, 1998 óta Eredics Gábor kamarazene óráit látogatják a Kalász Művészeti Iskolában. Második éve a Váci Zeneművészeti Szakközépiskola népzenei tanszakán folytatják zenei tanulmányaikat.

A zenekar fő profilja Magyarország déli részén, főleg Baranya megyében elterjedt tamburazene autentikus megszólaltatása, alkalmanként harmonikával, furulyával kiegészülve. A hangszerelést gazdagítja még a különböző fúvósok (klarinét, kaval, szaxofon), dobok (tarabuka, tapan), és pengetősök (litárka, karaduzen) alkalmazása. Gyakran tartanak táncházakat tánctanítással egybekötve, bízva abban, hogy a zene és a tánc varázsa által az emberek felismerik ezt a manapság sajnos veszendőben lévő kulturális értéket. Rendszeresen fellépnek Budapesten, a Marczibányi Téri Művelődési Központban.

Többször játszottak együtt a Vujicsics Együttessel különböző rendezvényeken: Sebő Ferenc Előttem az utódom című műsorában, a Kecskeméti Népzenei Fesztiválon, a Szentendrei Városházán, közös táncházak alkalmával a Budakalászi Faluházban, a Vujicsics jubileumi koncertjén a Zeneakadémián, színházi előadások során a Nemzeti, a Madách és jelenleg a Vígszínházban.

Az együttes több versenyen vett részt, ezek közül legjelentősebb a Magyar Rádió II. népzenei versenye 2000-ben, amelynek győztesei lettek, elnyerve a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a Táncház Egyesület különdíját is. A fiatal zenészek már több külföldi fesztiválon is bemutatkoztak: Németországban, Spanyolországban, Olaszországban, Franciaországban, Szlovákiában, Bulgáriában és Lengyelországban.

Aki szeretné élőben hallani a Söndörgő együttes temperamentumos muzsikáját, találkozhat velük Komáromban, a 9. Borostyán Folk-fesztiválon 2003. augusztus 23-án, a Tiszti Pavilon szabadtéri színpadán tartandó koncertjén.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?