Cseléd vagy családtag?

Megbízhatóság, nyitottság, tolerancia, alkalmazkodóképesség, segítőkészség. Néhány tulajdonság, mely fontos, ha valaki au pairként szeretne dolgozni. Látszólag könnyű munka, ám gyakran adódnak problémák, melyekre nem árt előre készülni.

Az au pair francia eredetű szó, segítőt jelent, és olyan fiatalt értenek alatta, aki külföldön egy családba beilleszkedve a háztartási munkát látja el, ügyel a gyerekekre, miközben szinte észrevétlenül tanulja a nyelvet és megismeri a választott ország kultúráját. A szó magyarázatában már benne rejlik, hogy sok fiatal miért jelentkezik au pairnek. Általában olyan diákok jelentkeznek erre a munkára, akiknek a diplomához nyelvvizsga kell, és ehhez a megfelelő tudást így kívánják megszerezni. Persze akadnak olyanok is, akik munkahelyüket hagyják ott, hogy jobb nyelvtudással később feljebb lépjenek. Nálunk tévesen inkább bébiszitternek titulálják az au paireket, pedig az előbbi kifejezés pusztán az esetenként, néhány órás eltávozás erejéig alkalmazott gyermekfelügyelőt jelent.

Az au pair nem szolga

Ehhez a tényhez igazodik az Európai Unióban elfogadott és ott egészen közismert definíció is: az au pair szó alatt egy, a vendéglátó család tagjaival azonos feltételek mellett együtt lakó, együtt tevékenykedő, 18-30 év közötti személyt értenek, aki az általa választott ország kultúrájának megismerése, valamint nyelvének elsajátítása mellett a befogadók közé való beilleszkedésre törekszik. Ez tehát az általánosan ismert és alkalmazott au pair fogalom, így aztán a családok többsége olyasvalaki után kutat, akire otthagyhatja a házát, gyermekeit és más értékeit. Feltétel nélkül bízniuk kell au pairjükben, aki csakis úgy töltheti be kvázi-családtag szerepét, ha megfelel eme követelményeknek. De ha esetleg emellett még vidám és mosolygós is, egyenesen feldobja a család légkörét, mintegy némi színt csempészve annak életébe. Valamennyi szülő kellemes, barátságos atmoszférára vágyik otthonában, így például érthetően sokan nem veszik jó néven, ha az au pair ingadozó kedélyállapotú, társalgásra képtelen vagy hallgatag. Fő tehát a vidámság, a nyitottság, a megbízhatóság.

„Az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, hogy az au pairek az esetek nagy többségében valóban az őket fogadó a családok tagjává, sőt barátjává válik, ami az idegen környezetbe, országba való beilleszkedést lényegesen megkönynyíti. Az sem utolsó szempont, hogy a fiatalok szülei is nyugodtabb szívvel bocsátják csemetéiket külföldre, ha tisztában vannak azzal, hogy távol tőlük valaki gondoskodik gyermekükről, szállást, étket és zsebpénzt kínál neki, még ha ez többé-kevésbé addigi életstílusa megváltoztatásával is jár. Az együttélés mindig kompromisszumok meghozatalát kívánja. Legkönnyebben a huszonéves fiatal lányok találnak munkát, akik jól beszélik a nyelvet, gépjárművezetői jogosítvánnyal rendelkeznek, nem dohányoznak és megbízhatóak.” – mondta el lapunknak Fekete Valentine Andrea, az Acrobat au pairs ügynökség tulajdonosa.

Némi túlzással azt mondhatnánk, hogy ha valaki tökéletes au pair kíván lenni, szüksége van Mr. Bean humorérzékére, egy szerzetes türelmére, egy óvónő gyermeknevelési tapasztalataira, Hamupipőke háziasságára és egy pár frankó kis hegymászó bakancsra, amivel a széthagyott játékrengetegen keresztül eljuthat a szoba egyik végéből a másikba. Ha már így felvázoltuk az ideális tulajdonságokat, nézzük, miről is van szó a valóságban. Nyilvánvalóan alapvető követelmény az au pairrel szemben, hogy általában szeresse a gyermekeket, és jó, ha van kialakult, érett felelősségérzete, tehát olyasvalaki, akivel a szülők minden aggodalom nélkül otthon merészelik hagyni gyermeküket. Elsősorban olyan illető nyerheti el a szülők bizalmát, akinek jó az alkalmazkodóképessége, aki könnyen illeszkedik be új közösségbe, megbízható és rokonszenves. Az au pair személyes higiéniája, jó és ápolt ember benyomását keltő megjelenése ugyanolyan fontos, mint a gyermekek tisztán tartása, illetőleg rendszeretetre szoktatása. Általában szemet szúr a vendéglátódnak, ha az au pair nem takarítja el maga után a szennyes, használt dolgokat, még ha azt saját használatú szobájában vagy akár a szabadnapján teszi, hiszen – elvileg – otthon sem ezt tenné. Nem árt ezen felül ráhangolódni a korán kelésre sem, mivel a gyermekek többsége nem alszik túl sokáig.

Mennyit dolgozik az au pair?

Az au pair heti ténykedési ideje kb. 25-30 óra, amit – a család és az au pair megegyezés szerint – általában 5-6 napra szortíroznak szét. Ezen foglalkoztatási idő napi elosztását mindenképp hetenként vagy kéthetenként előre érdemes megbeszélni, hogy az au pair és a család is programokat tervezhessen szabadidejére. Minimum heti egy teljes nap pihenő minden országban jár az au pairnek, amelynek havonta legalább egyszer vasárnapra kell esnie. Amennyiben valamilyen oknál fogva többletmunkára, túlórázásra kérnék az au pairt, azt egy későbbi időpontban ki kell adni számára, de szokás a túlórázást pénzben is honorálni. Az au pair hetente 2-3 estén bébiszittelésre is kérhető. Ez azt jelenti, hogy esti kikapcsolódásuk idejére a család felnőtt tagjai au pairjük felügyeletére bízzák gyermekeiket. Ez sokszor nem jelent aktív ténykedést, csak békés, csöndes otthon tartózkodást, és nagyon fontos szabály, hogy az au pairnek nem ildomos, nem szabad önálló programokat szerveznie arra az időre, amikor már biztosan a gyerekekre kell vigyáznia. Természetesen a családnak sem szabad az utolsó pillanatra hagynia ennek bejelentését, és ennél a feladatnál is fő a rugalmasság és a tervezés – mindkét részről.

Irány a nyelvsuli!

A programban résztvevők elsődleges céljai – a kulturális érdeklődésen, a világjáráson, az utazáson kívül – a célország nyelvének elsajátítása. A Nyugat-Európában irányadó szabályok ezt teljes egészében fókuszukba állítják, sőt egyes államokban kötelezővé is teszik egy nyelviskola látogatását ahhoz, hogy a külföldi au pairdés legális lehessen. Ez ellen persze senki sem tiltakozik, hiszen a nyelvsulik nemzetközi öszszetételű tanulógárdája, az anyanyelvű tanárok, az összejövetelek mind olyan élményekkel teszik gazdagabbá a résztvevőket, amelyeket máshol nem kaphatnának meg. A tanfolyamok heti 5-7 tanórát és 10-15 fős csoportokat jelentenek. A nyelvórák költségeit általában maga a nyelvet tanuló viseli, a család ennek kifizetésére nem kötelezhető, kivéve, ha azt az au pair és a család közti megállapodásban átvállalta, egyébként bevett szokás, hogy ez a plusz minden országban az au pair pénztárcáját terheli. A tanfolyamok ára országonként eltérő árat mutat, ennek mértékéről, az órák hozzávetőleges menetéről, az iskolák elérhetőségéről az általatok választott ügynökség készséggel ad felvilágosítást.

Jár-e az au pairnek fizetett szabadság?

Az au pairként való foglalkoztatás időtartama 3 hónaptól 2 évig terjedhet. Egyéves au pair foglalkoztatás esetén az au pair 2 hét fizetett szabadságra tarthat igényt, amelynek pontos kezdési, illetőleg befejezési időpontját, valamint időtartamát a vendéglátó családdal egyeztetve kell meghatározni. Amennyiben az au pair ezt az időt, vagy egy részét a családdal utazva tölti, a szállás-, illetőleg az étkeztetési költségekért cserébe, a család kikapcsolódását könnyítő bizonyos munkákat (pl. gyermekfelügyelet, rendrakás stb.) illik elvégeznie ugyanúgy, mintha csak második otthonában lenne.

Mennyi a zsebpénz?

Az au pair heti 25-30 órás tüsténkedése fejében hetente 50-100 euró értékű zsebpénzre tarthat igényt, ám annak pontos összege és rendelkezésre bocsátásának időpontja (hétvégenként, avagy havonta, utólag avagy előre, egy összegben avagy részletenként) az au pair, illetőleg a család közti megegyezés függvénye. A heti munkaidő növelése esetén azzal arányos zsebpénzemelés vagy szabadidő-visszatérítés jár. Gyakran felmerülő kérdés, hogy mire is elég az a zsebpénz, amit a gyermekfelügyelők tüsténkedésük fejében kapnak. Mint neve is mutatja, nem munkadíj (hiszen nem munkavállalásról van szó, hanem egy kulturális programban való részvételről), hiszen egy „családtag” kapja pótszüleitől. Ebből kifolyólag nem lehet egy horribilis összeg, de sok mindenre futja belőle, tekintve, hogy egyetlen au pairnek sem kell az önfenntartás nyomasztó terhét magán viselnie, hiszen a kaja és szállás biztosított. ĺgy aztán a fiatal el tud menni moziba, színházba, lehet belőle vásárolni ezt-azt, szóval nem kevés a juttatás, főleg ha diákszemmel tekintünk rá. Ha valakinek ez kevésnek tűnik, szabadidejében bátran kiegészítheti azt olyan kisebb mellékállásokból szerzett keresménnyel, amelyeket felszabaduló energiáiból merítve még el tud látni egy fényesebb jövőkép reményében.

Mi jár cserébe?

Az au pair vendéglátóitól térítésmentesen teljes ellátásban részesül, ezen felül a család au pairje számára szállást is köteles biztosítani (lehetőleg külön szobában, ami az esetek többségében így is van). Az au pairnek joga van egy megfelelő méretű, bútorozott, ablakos, szellőztethető és fűthető szobára, ezen felül természetesen rendszeres fürdőszoba-használatra is jogosult. A családdal közösen, vendéglátóival azonos ételeket fogyasztva étkezik. Mind a szállás, mind a teljes ellátás évi rendes szabadsága alatt is megilleti. A vendéglátó köteles az ott-tartózkodás teljes időtartamára az au pair nevére betegbiztosítást kötni vagy eseti orvosi ellátásod költségeit viselni.

Ha kedvet kaptál arra, hogy a középsuli vagy egyetem után külföldön tökéletesítsd nyelvtudásodat, keress fel egy ügynökséget. A jelentkezési ív kitöltése mellett be kell szerezned még két ajánlólevelet, orvosi igazolást arról, hogy egészséges vagy szellemileg és testileg is, feddhetetlenségi bizonyítványt és egy fényképet, amelyen lehetőleg gyerekekkel vagy körülvéve. Ezek után az ügynökség családot keres számodra. Mindez gyorsan történik. „Van olyan au pair, akinek egy héten belül sikerült állást találnunk. Ma az ügyintézés is gyorsabb már, mint régen, a fax, az e-mail megkönnyítette a kapcsolatfelvételt és a kommunikációt” – mondta lapunknak Fekete Valentine Andrea.

ÜGYNÖKSÉGEK A VILÁGHÁLÓN

www.acrobataupairs.com

www.alses.sk

www.apex-foundation.org

www.bakalari.sk

www.emfosaupair.host.sk

www.webpark.sk/aupair2uk

www.webpark.sk/lsaupair

www.aupair-web.host.sk

www.aupairs-online.com

www.agencyaupairs.co.uk

www.englishaupair.co.uk

www.goaupair.com

www.happyaupair.sk

www.premieraupair.co.uk

www.aupair-info.sk

www.astonltd.sk

www.ymcabratislava.sk

www.interstudy.sk

www.konnexaupairs.com

www.saliben.com

www.lensys.sk

www.studium.sk

www.academy.sk

www.aupair.sk

www.ptkecho.sk

www.lotty.sk

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?