Akadálymentes továbbtanulás

Akár szlovákiai magyar diákok is tanulhatnak felvételi nélkül osztrák egyetemeken az Európai Bíróság ítélete nyomán.

A testület diszkriminatívnak ítélte az – egyébként az unióban legliberálisabb – osztrák felsőoktatási rendszernek azt a rendeletét, miszerint uniós külföldiek csak akkor járhatnak ausztriai egyetemekre, főiskolákra, ha Ausztriában szerzett érettségi bizonyítványuk van vagy országukban már felvételt nyertek felsőfokú tanintézetbe. Az unió valamennyi országában korlátozzák az egyetemre jutás lehetőségét, Ausztriában viszont az osztrák ifjak 35 éves korig akadálytalanul bejuthatnak bármelyik egyetemre. Ennek a rendszernek a következménye egyébként a ma is elviselhetetlen zsúfoltság a tantermekben, a vizsgákra való sorban állás, az oktatás sokszor vitatható színvonala. Ausztriában jelenleg közel

30 ezer külföldi diák tanul,

a legtöbben, mintegy hatezren olaszok, ötezren pedig németek. Éppen ez utóbbiak rohamától tartanak leginkább Ausztriában, mindenekelőtt az orvosi egyetemeken, Németországban ugyanis a 2004-2005-ös téli szemeszterben 33 936-an akartak bejutni az orvosi karokra, de 23 ezer főt visszautasítottak. Márpedig az ő esetükben nincs semmi nyelvi akadály, s a 350 eurós félévenkénti osztrák tandíj sem mondható elviselhetetlennek. Ha a bécsi oktatáspolitikusok nem találnak ki megfelelő ellenlépést, akkor uniós állampolgárok júniustól felvételi nélkül beiratkozhatnak osztrák egyetemekre, s visszautasításuk esetén kártérítést követelhetnek. Lehetséges, hogy Anglia is megszenvedi a kelet-európai diákrohamot? Az EU-bővítés óta több mint a

kétszeresére emelkedett

az új uniós tagállamokból érkező hallgatók száma a brit egyetemeken, amelyeknek ez komoly bevételkiesést okoz – áll a brit állami egyetemek felvételi statisztikáit kezelő hivatal (UCAS) most közzétett jelentésében. Az összegzés szerint tavaly összesen 2422 diák iratkozott be a brit egyetemekre a tíz új EU-tagállamból az egy évvel korábbi 1045 után. Mivel az uniós tagországokból érkező hallgatók „hazaiaknak” minősülnek, most már az új tagállamokból felvettek is ugyanazt a csökkentett, tanévenkénti 1150 fontos összeget fizetik, mint a brit hallgatók; az unión kívülről érkezők viszont a teljes tandíjat kötelesek megtéríteni, ez meghaladhatja a 20 ezer fontot. A cambridge-i egyetemnek – a The Times-ban idézett saját becslése szerint – évente 1 millió font kiesést okoz az EU-bővítés. (of, m, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?