Tolerancia, szolidaritás. A szakirodalom szerint az első fogalom alatt türelmességet értünk mások véleménye, vallása iránt. Alapja az ember összetartozásának a tudatosítása. A másik szó jelentése nézetazonosságon, közös célokon alapuló kölcsönös kötelesség- és segélyvállalás.
A világot együtt alakítjuk
Vajon mit jelentenek ezek a fogalmak napjainkban? Az biztos, hogy szeptember 11-e óta jelentésük sok egyéb mellett átértékelődött. A világ rendje változott meg azóta- hallottuk, halljuk lépten-nyomon. S talán elgondolkodtunk: nem kellene-e megváltoztatnunk akár mindennapi megnyilvánulásainkat is: nagyobb tiszteletben tartani az emberi méltóságot, elfogadni a másságot, átélni az együvétartozást?
Ezen gondolatoknak a jegyében indult a Tolerancia éve címmel előadássorozat a komáromi Selye János Gimnáziumban Andruskó Imre, az iskola igazgatójának kezdeményezésére. Több neves személyiség tartott előadást, szakmai beszélgetést egy- egy aktuális témakörről.
A nyitóelőadásra október 16-án került sor, melyre az intézmény vezetői Csáky Pál miniszterelnök-helyettest, a kormány kisebbségi és emberi jogokért felelős alelnökét hívták meg. A diákokkal való találkozása során Csáky Pál a kisebbségi jogokról, a jogállamiságról és az alkotmányos rendről adott tájékoztatást. Találkozott az iskola tanáraival is, kihangsúlyozta a kisebbségi oktatás szerepét a jövő nemzedék nevelésében.
Októberben Pasternák Tamás és Pasternák András, az iskola volt diákjai a zsidó kultúrával ismertették meg az érdeklődőket, két héttel később pedig dr. Novák Tamás beszélt és emlékezett meg a Holocaust áldozatairól.
Petőcz Kálmán, ENSZ nagykövet folytatta a sort, aki decemberben a szervezet működésének alapjait, a világviszonylatban betöltött szerepét vázolta fel a diákoknak.
Ez év tavaszán dr. Boros Miklós, Magyarország szlovákiai nagykövete látogatott el az intézménybe, valamint dr. Bastrnák Tibor, a Nyitrai Kerületi Hivatal elöljáróhelyettese, hogy megismertesse a jelenlévőket a Vág- Duna- Ipoly Eurorégió működésével.
A 2001/ 2002-es tanév talán legkiemelkedőbb eseménye Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát látogatása volt. Jelenléte nagy megtiszteltetésként része volt annak a folyamatnak, melynek célja feleleveníteni a kapcsolatot a magyarországi Szent Benedek-renddel. A gimnázium fénykorához tartozik az az időszak, amelyben a komáromi diákokat bencés atyák oktatták.
A rangos események sorába tartozik a Dobré Slovo- Jó Szó elnevezésű szlovák vers- és prózamondó verseny is, mely idén nemzetközivé bővült, hiszen magyarországi szlovák anyanyelvű diákok is résztvevői voltak. A Csémy Marianna tanárnő kezdeményezésére indított verseny alapeszméje, hogy kisebbségi intézményünk ilyen és ehhez hasonló rendezvényekkel is együvé tartozásunkat szimbolizálja.
Az előadássorozat utolsó vendége Halzl József, a Rákóczi Szövetség elnöke lesz július végén.
A 2001/ 2002-es tanév ezen eredményei is azt bizonyítják, hogy a magas szintű szellemi tudás megszerzése mellett a tolerancia elsajátítása is létfontosságú kérdés legyen a kisebbségi intézményekben.
A tanév lassan véget ér, ezzel a Tolerancia éve elnevezésű előadássorozat is. A folytatás valamilyen formában, talán új köntösben, új megnevezéssel a következő tanévben várható.
Az elmúlt hónapok meghívott vendégeinek, előadóinak a közös üzenete pedig talán ez lehetne: „ A világot együtt alakítjuk. Valós képe attól függ, mennyire toleráljuk a másságot, mennyire érezzük át az együvé tartozást, s mennyire vagyunk hajlandók együttműködni a problémák közös megoldásában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.