Az utóbbi időben gyakran közszájon forgott Bali szigete. Sajnos nem épp a természeti adottságai és szépségei miatt. A sok emberáldozatot követelő terrortámadást megelőzően júliusban a Szlovák Köztársaság ifjú fizikusainak öttagú csapata a Bali szigetén rendezett 33. fizikai diákolimpián vett részt. A csapat tagjaként a komáromi Selye János Magyar Tannyelvű Gimnázium két diákja, Koltai Péter és Rakyta Péter is megmérettették magukat. Rakyta Péter bronzérmes lett, Koltai Péter pedig dicséretben részesült.
A világ élmezőnyében vagyunk
Rakyta Péter: A mezőnyt, amely háromszáz diákból állott, két csoportra osztották. Az elméleti és gyakorlati feladatok megoldásának színhelye egyébként egy ötcsillagos szálloda díszterme volt. Voltak hosszabb időt igénylő feladatok, melyek érdekes „csavarokat“ tartalmaztak, nagyon kellett koncentrálnunk, hogy rátaláljunk a sikeres megoldásra.
Melyik volt a verseny társalgási nyelve?
Koltai P.: Angolul, magyarul és szlovákul beszélgettünk. A feladatok szövegét magyar nyelven kaptuk meg, ám szlovák nyelven dolgoztuk ki.
Milyen „szakmai“ tapasztalatokkal gazdagodtatok?
Rakyta P.: Büszkék vagyunk arra, hogy egyszerre több magyar diák képviselhette Szlovákiát. Ez a fizikai diákolimpia történetében még sosem fordult elő. Az eredmények alapján a legkiválóbb fizikusok Vietnamban és Kínában vannak. A szlovák csapat középmezőnyben végzett. A magyarok egyébként ezen a téren a világ élmezőnyébe tartoznak, magyarországi barátaink minket is sok mindenben segítettek.
Bali szigete gondolom, számtalan élményt tartogatott számotokra.
Koltai P.: a szálloda, a környezet, s maga a szigeten töltött idő rendkívüli élmény volt. Az európai ember számára teljesen ismeretlen növényeket láthattunk, belekóstoltunk az indonéz konyha rejtelmeibe, emellett kulturális rendezvényeken, színházi előadásokon vehettünk részt. Az ottani emberek kedvesek, közvetlenek. A búcsúvacsorán minden résztvevő bemutatta nemzete kultúráját. Érdekes volt például, hogy a pakisztáni és indiai fiatalok egy csapatban, békében léptek fel, mintha országuk között semmilyen konfliktus nem lenne. A sok szép dolog, amit ott tapasztaltam, egy csodálatos szép világot tárt fel előttem. Épp ezért súlytott le a hír, amikor tudomásomra jutott a terrortámadás.
Nemzetiségi intézmény diákjaiként mi lehetne a legfőbb üzenete ennek a kimagasló sikernek?
Koltai P.: Azt hiszem, maga az eredmény a legfőbb üzenet, hiszen ez arról tanúskodik, hogy Szlovákiában a magyar nyelvű oktatás magas színvonalon van. Ezek a találkozók, – itt nemcsak a verseny „szakmai oldalára“ gondolok – azért is jók, mert itt az ember tudása mellett nem az a mérvadó, hogy milyen a nemzetisége. Nincs gyűlölködés, csak a jószándék uralkodik.
Rakyta P.: Csatlakozom diáktársam véleményéhez, s végül szeretném megköszönni szaktanárunknak, Szabó Endre tanár úrnak a felkészítést, törődést, s azt, hogy mindezidáig töretlen akarattal segített minket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.