A testvér elesett a háborúban

Százhúsz induló közül nyolc csapat, köztük a Komáromi Selye János Gimnázium és a Galántai Kodály Zoltán Gimnázium csapata jutott be egy Kárpát-medencei magyar történelmi vetélkedő Székesfehérvárott megtartott döntőjébe.

A nyertes csapat az első helyezést bizonyító oklevéllel. Balról: Kondé Andrea, Buják Gábor és Vadkerti Dávid, valamint Kovács Krisztina tanárnőSzőcs Hajnalka felvételeA Duna Televízió, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, a Hadtörténetírás Alapítvány, a Kodolányi János Főiskola Társadalomtudományi Tanszéke és a Rubicon történelmi folyóirat szervezésében megvalósult „Hitler, Sztálin, Horthy, Magyarország a II. világháborúban” című országos történelmi-, had- és diplomáciatörténeti vetélkedőn a komáromiak az ötödik, a galántaiak az első helyen végeztek. Az alábbiakban a nyertesekkel, Buják Gáborral, Kondé Andreával és Vadkerti Dáviddal, a Galántai Kodály Gimnázium negyedikes tanulóival és felkészítő tanárukkal, Kovács Krisztinával beszélgettünk.

Interaktív történelemverseny

„A tavaly júniusban meghirdetett verseny háromfordulós volt, az elsőben az interneten közzétett kérdésekre kellett írásban válaszolni, a második forduló szintén az interneten zajlott, de ezúttal interaktív formában közvetlenül kellett válaszolni a feladványokra” – tájékoztatott a tanárnő. Az itt elért eredmények alapján a legjobb nyolc résztvevőt hívták meg Székesfehérvárra, a Kodolányi János Főiskolán megtartott döntőbe.

A huszonegy határon túli csapatból csak az említett két felvidéki iskola tanulói jutottak be. A döntőben a legérdekesebb az ún. helyzetjáték volt, amelyben egy-egy csapatnak egy konkrét helyzetet kellett megoldania és eljátszania. „Egy német katona 1944. október 16-án kelt levele volt a mi témánk – árulta el Andrea. – Egy olyan levelet kellett megírnunk, amilyet a német hadsereg katonája a megadott napon, a nyilas puccs után írhatott volna.”

Leírja, mi történt Budapesten

„A katona éppen Magyarországon volt akkor, valahol az alföldön, ahol nagy páncélos ütközet zajlott. Leírja az anyjának, mi történt Budapesten a nyilas puccs alatt, és hogy éppen odafelé tartanak” – tette hozzá Gábor. De nem volt elég a levelet megírni, a helyzetet elő is kellett adni. Hogy hogyan, azt Dávid mesélte el. „Én egy német katona voltam, aki éppen orosz hadifogságból érkezett haza, Andrea pedig az édesanyámat játszotta. Átöleltem, örültem, hogy hazatértem a fogságból, és kérdeztem, hol van a testvérem, vagyis Gábor. Édesanyám elmondta, hogy a testvérem elesett a háborúban, és odaadta az utolsó levelét, amit Magyarországról kapott. A papírt a kezembe véve elkezdtem olvasni, de én csak az első mondatot mondtam el, a további történetet aztán Gábortól hallhatták.” Kovács tanárnő hozzátette, hogy elsősorban nem a színészi alakítást díjazták, hanem a történelmi tényeket, de az alakítás is jól sikerült, hiszen a lehetséges 10 pontból kilencet szereztek. A helyzetjáték azonban csak egy volt a feladatok közül, emellett volt írásbeli teszt, vaktérképre kellett csatahelyzeteket bejelölni vagy eredeti fényképekről kellett felismerni, ki van a képen, esetleg hol, mikor készült a fotó. A nyertesek könyveket és CD-ket kaptak, de mind a nyolc döntős elnyert egy székelyföldi utazást, amelyre idén júliusban kerül majd sor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?